زیبایی شناسی به سبک جنگنده افسانه ای پورشه، بررسی اولین پورشه قهرمان لمانز

زیبایی شناسی به سبک جنگنده افسانه ای پورشه، بررسی اولین پورشه قهرمان لمانز

از زمان برپایی اولین مسابقه اتومبیلرانی تا به امروز، خودروهای توانمند و موفقی در این مسابقات شرکت کردند که توانستند به الگویی برای دیگر خودروسازان و تیم ها تبدیل شوند.

به منظور آشنایی بیشتر با افسانه های صنعت خودروسازی در این مطلب به معرفی نمونه ای بسیار زیبا و خاص که در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز به موفقیت های چمشگیری دست یافته، می پردازیم.

2

پورشه برای کسب موفقیت در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز خودرویی را عرضه کرد که در حال حاضر جزو خودروهای افسانه ای تاریخ خودرو سازی است. این خودرو جزو اولین خودروهایی بود که توانست نام پورشه را در سخت ترین مسابقات استقامت جهان ثبت کند.

نمونه های اولیه ۹۱۷ در زمان تست با مشکل عدم پایداری در سرعت های بالا روبرو بودند که دلیل آن هم باله های اکتیو (متحرک) عقب بود، بنابراین مهندسان پورشه برای رفع این مشکل از باله ی عقب کوتاه ثابت استفاده کردند که باعث به کار گرفتن پسوند K شد.

حرف K مخفف لغت آلمانی Kurzheck است که به معنی باله ی عقب کوتاه می باشد.

3

خودرویی که در تصویر می بینید از پیشرانه ۱۲ سیلندر باکسر (تخت) ۴.۵ لیتری سود می برد که توان تولید ۵۲۰ اسب بخار را دارد. همین پیشرانه قدرتمند و بدنه ی آیرودینامیک باعث موفقیت های چشمگیر این خودرو شده است.

این خودرو در سال ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ به موفقیت های زیادی در مسابقات لمانز دست یافت. البته بعدها برای ۹۱۷K از موتورهای ۴.۹ و ۵ لیتری استفاده شد که به ترتیب دارای قدرت ۶۰۰ و ۶۳۰ اسب بخار بودند.

4

رنگ بدنه این خودرو نیز مربوط به اسپانسر تیم پورشه در آن زمان که شرکت Gulf Oil بود، می شود. به همین دلیل این رنگ بدنه به رنگ " گلف " مشهور شد.

5

حال به ماجرای بازسازی و احیای دوباره این ژرمن تندرو می پردازیم، پس از خرید این پورشه توسط گروه CANEPA’S GARAGE کار بازسازی آغاز شد، برای رسیدن به این مهم گروه "کانپا" از تیم Gunner Racing مشاوره های لازم را دریافت کرد و بعد از یک سال کار، بازسازی این اسطوره ی لمانز به اتمام رسید.

تا جایی که حتی وزن این پورشه دقیقا برابر با نمونه استاندارد بود. پورشه در دهه ۷۰ برای خلق این شاهکار مهندسی، همه موارد که باعث افزایش وزن حتی به مقدار یک اونس می شد را حذف کرد و خودرویی سبک با قدرتی بالا را روانه پیست مسابقات کرد که باعث جاودانه شدن نام پورشه در مسابقات لمانز شد.

6

در آینده سعی می کنیم بصورت دوره ای به معرفی اسطوره های مسابقات اتومبیلرانی بپردازیم، زیرا به عقیده صاحب نظران این خودروها، علاوه بر تاثیر بر صنعت خودروسازی، بر دیگر صنایع نیز تاثیر گذاشته اند. بنابراین معرفی و بررسی آنها خالی از لطف نیست.

7

8

 

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato