خط و نشان مدیرعامل رنو نیسان برای پژو در بازار ایران؛ احتمال امضای قرارداد مشارکت بین رنو و سایپا

کارلوس گون مدیرعامل مشهور رنو نیسان در تازه ترین سخنرانی خود در رابطه با بازار ایران اظهارات جالبی را مطرح کرده است.

این استراتژیست بزرگ که پس از نجات نیسان از شرایط رو به افول اوایل قرن بیست و یکم، حالا برنامه های بلندی را برای مجموعه شرکت های تحت امر خود از گروه رنو نیسان در دستور کار دارد در تازه ترین سخنان خود اینچنین گفته است.

"شما شاهد افزایش تولید رنو خواهید بود که بسیار سریع‌تر از هر خودروساز دیگری خواهد بود. او رقیب فرانسوی خود پژو را که در ژانویه برای بازگشت به ایران و تولید ۲۰۰ هزار خودرو در سال با شرکت ایران خودرو قرارداد امضاء کرد به چالش کشید و اظهار کرد ما مجبور نیستیم برای بازگشت توافق‌نامه امضاء کنیم زیرا هرگز از ایران خارج نشده بودیم."

kwid-9
رنو کوئید پتانسیل دارد تا به جایگزینی ایده آل برای پراید مبدل شود.

این در حالیست که در بازارهای جهانی درآمدهای رنو با ۱۰٫۴ درصد افزایش به ۴۵ میلیارد یورو رسید در حالی که حاشیه سود عملیاتی این شرکت از ۳٫۹ درصد به ۵٫۱ درصد فروش افزایش یافت و بالاتر از هدف میان‌مدت پنج درصدی قرار گرفت.

احیای بازار خودروی اروپا که در سال ۲۰۱۵ به میزان ۹٫۴ درصد رشد کرد به رنو کمک کرد ضعف شدید در بازارهای نوظهور به ویژه در کشورهای روسیه و برزیل را جبران کند.

رنو از سهم عمده خود در شرکت روسیه آوتوواز ۶۲۰ میلیون یورو ضرر کرده و احتمالا برای تقویت این خودروساز روسی که به دلیل فروپاشی تقاضا در روسیه در آستانه ورشکستگی قرار گرفته، سرمایه بیشتری تزریق خواهد کرد.

REN-1

با وجود موقعیت برتر رنو نسبت به پژو در بازار جهانی، اما پژو قرارداد محکمی با ایران خودرو بسته است و از جایگاه شفاف تری در صنعت خودرو ایران برخودار است.

در شرایط فعلی قصد رنو برای خریداری پارس خودرو بی پاسخ مانده است و آنطور که کارلوس گون می گوید، این شرکت تمایلی به امضای توافق نامه تازه برای حضور در بازار ایران ندارد.

با این حساب ساز و کار و عملکرد آینده این شرکت در بازار به بازی شطرنج تبدیل شده است. از یک سو رنو و شریکش یعنی نیسان می توانند با ارائه چند محصول جذاب در سگمنت قیمتی متفاوت، گوی سبقت را از پژو بربایند و به برترین خودروساز بازار ایران مبدل شوند.

اما از طرف دیگر پیچیدگی های تولید و عرضه خودرو در ایران و حاشیه های فراوانی که در چند سال اخیر گریبان گیر پروژه تندر 90 بوده اند می توانند موانع بزرگی را برای تحقق یافتن این رویا ایجاد کنند.

در شرایط ایده آل، رنو این پتانسیل را دارد که در میان مدت مدل ارزان قیمت و اقتصادی کوئید را جایگزین پراید کند و در بازار خودروهای 30 الی 60 میلیونی نیز با محصولات ارزان قیمت داتسون و داچیا پر قدرت وارد شود.

RENAULT KOLEOS (H45) - PHASE 3
رنو هم اکنون با سه شرکت ایران خودرو، پارس خودرو و نگین خودرو همکاری دارد اما درگیر حواشی مربوط با همکاری با این شرکت هاست، آنچنان که در ماه های گذشته ناچار شد عرضه رنو کولوئس را از پارس خودرو گرفته و به نگین خودرو واگذار کند و این تغییر با کاهش قابل توجه قیمت خودرو همراه شد.

این درحالیست که شریک قدرتمند این شرکت یعنی نیسان نیز می تواند مدل های بسیاری را در بازه قیمتی 60 الی 150 میلیون تومان روانه بازار کند و با ارائه جایگزین هایی برای ماکسیما و تینا و عرضه مدل های جذابی مانند کلیو، کپچر، قشقایی و.. سهمی در بازار خودروهای وارداتی بدست آورد و از نظر قیمت و کیفیت بر رقبای کره ای که این روزها سهم قابل توجهی در بازار وارداتی دارند، غلبه کند.

MAXIM-1
نیسان ماکسیما 2016

مدل هایی نظیر کلیو و کپچر به شکل مستقیم رقیب محصولات جدید پژو و ایران خودرو یعنی پژو 208 و پژو 2008 محسوب می شوند و نسل تازه ال 90 نیز به خوبی می تواند رقیب دیگر خودرو تازه ایران خودرو یعنی پژو 301 باشد.

بنابراین طبیعی است که ایران خودرو علاقه چندانی به چنین رقابت مستقیمی بین محصولات تازه پژو نشان خود با رقبای مستقیم از رنو و مونتاژ سایپا نداشته باشد.

PEG-10
نسل جدید تندر 90 رقیب مستقیم پژو 301 محسوب می شود.

حالا باید منتظر ماند و دید که ظرف روزهای آینده ماجرای همکاری سایپا و رنو چطور پیش خواهد رفت، هرچند علیرغم گمانه زنی ها به نظر نمی رسد که ایران خودرو تمایلی به واگذاری برند رنو به رقیب خود یعنی سایپا داشته باشد و همین امر نیز بر پیچیدگی کلاف سردرگم حضور این شرکت در بازار ایران دامن زده است.

موبایلت

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟