موسسه آماری IDC: شیائومی، هوآوی و اپل پیشتازان بازار موبایل در چین هستند

موسسه آماری IDC: شیائومی، هوآوی و اپل پیشتازان بازار موبایل در چین هستند

شاید بدانید که در حال حاضر بزرگ ترین بازار موبایل به کشور چین تعلق دارد و محصولات تقریبا همه برندهای دنیا را در آنجا می توان پیدا نمود. اما پررنگ ترین نقش را در این رکورد، خود شرکت های چینی همانند هوآوی و شیائومی رقم زده اند.

هر دو کمپانی یاد شده با اینکه تازه تاسیس به شمار می روند اما در همین زمان کوتاه توانسته اند اسم و رسم بسیار خوبی برای خود درست کنند، به طوری که در سال گذشته هوآوی ۱۰۸ میلیون دستگاه و شیائومی ۷۰ میلیون تلفن هوشمند به فروش رسانده اند. بد نیست یادآوری کنیم که شیائومی در سال ۲۰۱۰ میلادی تاسیس شده است.

در رابطه با همین موضوع، موسسه آماری IDC نمودار جالبی منتشر نموده که روند رشد کمپانی هایی که در سرزمین اژدهای سرخ کسب و کار می نمایند را در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی روی جدول آورده و با هم مقایسه نموده است.

همان طور که می توانید در این نمودار مشاهده کنید، بیشتر شرکت ها در سال ۲۰۱۱ میلادی رشد چندانی نداشته اند اما سه کمپانی اپل، شیائومی و اپل با یک اختلاف زیاد از بقیه پیشی گرفته اند و در صدر قرار دارند. بر اساس این بررسی آماری، شیائومی در حال حاضر ۱۵ درصد از سهم بازار موبایل در چین را به خود اختصاص داده و از همین رو در رتبه نخست نشسته است. البته دو شرکت یاد شده ی دیگر نیز اختلاف چندانی با آن ندارند و هوآوی با ۱۴.۵ درصد و اپل با ۱۳.۴ درصد پرفروش ترین و محبوب ترین برندهای موبایل در چین محسوب می گردند.

جا دارد در اینجا اشاره نمائیم که شیائومی در سال ۲۰۱۵ نه تنها شاهد رشد فروش سالانه بوده بلکه توانسته سهم بازار بیشتری نیز نسبت به سنوات پیش کسب نماید.

بر اساس آمار موسسه IDC شرکت های شیائومی، هوآوی و اپل به ترتیب ۲۳.۲ درصد، ۵۳ و ۵۶ درصد رشد سالانه داشته اند. میانگین قیمت فروش (ASP) کمپانی هوآوی ۲۰.۹ درصد افزایش داشته در حالیکه شیائومی در این زمینه نه تنها رشد نکرده، بلکه ۷.۶ درصد نیز نسبت به سال ۲۰۱۴ نزول نموده است.

در آخر نیز موسسه آماری مورد بحث ادعا کرده که این روند در سال ۲۰۱۶ میلادی ادامه نخواهد یافت و یا دست کم شاهد رشدی در این مقیاس نخواهیم بود. همچنین گمانه زنی نموده که شاید بازار موبایل چین در سال جاری با کسادی رو به رو گردد اما همچنان حائز اهمیت خواهد بود.

IDC همچنین گفته بسیاری از شرکت های تولید کننده موبایل تمرکز خود را روی فروش آنلاین محصولاتشان گذاشته اند که تا حدی جالب به نظر می رسد و می تواند در آمار سال آتی تاثیر داشته باشد.

IDC-China-growth-2011-2015_1

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato