۳ توصیه اثربخش برای آنکه به عنوان یک درونگرا رهبر بهتری باشید

شاید هیچ ویژگی شخصیتی مثل درونگرایی در برابر تغییر تا این حد پتانسیل مقاومت نداشته باشد. هدف کوبیدن یک قشر خاص نیست، اما بسیاری از درونگرا ها از قرار گرفتن در موقعیت های تازه خوششان نمی آید، از ملاقات با افراد تازه نیز همینطور. کسانی که ویژگی درونگرایی در وجودشان برجسته است، موقعیت های آشنا را ترجیح می دهند. وقتی پای رهبری به میان می آید مدام به تحلیل خودشان می پردازند، اما از ایده های تازه استقبال نمی کنند چون ممکن است به موقعیت های ناشناخته ای بیانجامد.

همین موضوع می تواند درونگرا ها را در موقعیت های رهبری با مشکل مواجه کند. شما در نقش رهبر یک کسب و کار، باید پذیرای تغییر و تحول باشید. وقتی نتوانید تغییر را بپذیرید، در موقعیت خود دچار سکون می شوید و دیگر کسی دوست نخواهد داشت از شما پیروی کند. به این ترتیب به انسان بدخلقی بدل می شوید که به روند ها واکنشی نشان نمی دهد. از خود انعطاف پذیری نشان نمی دهید و در محل کار خود به همه ثابت می کنید ذهن بسته ای دارید. در نهایت نیز ممکن است مثل خیلی از رهبران درونگرا با بزرگ شدن تیمتان در نقش خود شکست بخورید.

در ادامه توصیه های دبورا آنکونا، مدرس مدیریت و محقق مقوله ی مقاومت در برابر تغییر را از نظر خواهید گذراند. این توصیه ها به درونگرا ها کمک می کنند تغییر را بهتر پذیرا شوند و رهبر بهتری باشند.

۱- دیگران را نیز در فرایندها سهیم کنید

همه ی ما می توانیم از بقیه کمک بگیریم، اما اغلب درونگرا ها تکروی را ترجیح می دهند؛ این طلسم همیشگی اکثر درونگرا هاست. از آنجایی که دوست ندارند دیگران را نیز در امور خود دخالت دهند، روز به روز احساس تنهایی بیشتری می کنند و سپس در برابر تغییر مقاوم می شوند، چون کسی را ندارند نقاط ضعفشان را به آنها نشان دهد.

شما می توانید برای غلبه بر این مشکل گفتگو ها و یادداشت های خود را طی یک گردهمایی با دیگران در میان بگذارید. این کار فوق العاده است. به این ترتیب دیگران نیز می توانند نظرات خود را به نظرات و ایده های شما بیافزایند و آن را به ایده ی به مراتب بهتری تبدیل کنند. این کار مزیت جانبی دیگری نیز دارد. مشارکت دادن دیگران در این فرایند باعث می شود با شما ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کنند؛ هر کسی دوست دارد در شکل گیری ایده های تازه نقشی داشته باشد.

درونگرا ها برای درک موقعیت های جدید، پردازش اطلاعات تازه و تطبیق با موقعیت های متغیر به کمک دیگران نیاز دارند. آنها با مشارکت دادن دیگران، کمکی که به آن نیاز دارند را دریافت می کنند. پس به عنوان جمع بندی باید گفت به دنبال کسانی باشید که به شما کمک کنند تغییر کنید.

۲- تجدید قوا را فراموش نکنید

رهبری کار طاقت فرسایی است، به انرژی فوق العاده ای نیاز دارد و باعث خستگی زیادی می شود، به ویژه اگر درونگرا باشید و در اطراف خود افراد زیادی نباشند که به شما انرژی بدهند. به این ترتیب به استراحت نیاز خواهید داشت؛ استراحتی که در نقش یک رهبر کمتر فرصت آن را پیدا خواهید کرد. دکتر تارا استیوارت نیز این موضوع را تأیید می کند که درونگراها در رهبری نسبت به برونگراها با چالش های بیشتری مواجه می شوند. این یکی از دلایل خستگی های بیش از حد درونگرا ها در نقش رهبری است.

آنکونا یادآور می شود که رهبری یک کسب و کار، مسابقه نیست. اگر به خودتان استراحت ندهید بهره وری شما به شدت افت خواهد کرد.

رهبران درونگرا باید بیش از دیگران مراقب انرژی صرف شده و انرژی کسب شده ی خود باشند. اگر بیش از اندازه انرژی مصرف کنند با مشکل مواجه خواهند شد و قادر نخواهند بود در سطحی از کیفیت که لازمه ی این کار است فعالیت کنند. این در حالی است که برونگرا ها از ماهیت آشفته ی موقعیت رهبری انرژی می گیرند.

۳- برای پرداختن به نقاط ضعف خود بهترین مهارتهایتان را به کار بگیرید

یکی از کارهایی که هر کسی می تواند انجام دهد این است که برای رسیدگی به نقاط ضعف خود از برترین مهارت هایش بهره بگیرد. اکثر درونگرا ها در ملاقات با غریبه ها با مشکل مواجه می شوند و با انجام کارهایی که می تواند خیلی سریع باعث شکل گیری رابطه ای دوستانه شوند چندان راحت نیستند. در عوض اگر مثلاً در مشاهده ی اوضاع و تحلیل موقعیت های مختلف مهارت دارید می توانید هنگام مواجهه با فردی که برای اولین بار او را ملاقات می کنید از این قدرت خود برای پیدا کردن خلق و خو و بهترین راه های ارتباط با او بهره بگیرید. یا اگر ایده های خوبی به ذهنتان می رسد سعی کنید ایده های خود را بیشتر با دیگران در میان بگذارید؛ به ویژه به صورت گروهی.

استفاده از بهترین مهارت ها برای رسیدگی به نقاط ضعف، راهکار فوق العاده ای است و قدرت لازم برای تغییر را در وجود شما پدید خواهد آورد. خیلی از مواقع علت شکست در تغییر این است که با ویژگی هایی به سراغ آن می رویم که مهارت چندانی در آنها نداریم. مثلاً اگر به عنوان یک درونگرا سعی کنید در جمع مثل برونگرا ها رفتار کنید طبیعی است که چندان موفق نخواهید بود و رفتارتان مصنوعی به نظر خواهد رسید.

مطالب مرتبط

مشکلات، شکست ها و چالش های مدیران عرصه تکنولوژی در سال ۲۰۱۹

روزهای پایانی هر سال معمولا فرصت مناسبی است برای بررسی دستاوردها و شاید شکست های یک سال گذشته و برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف جدید.صنعت تکنولوژی در یک سال گذشته دستخوش تحولات فراوانی شد و موفقیت های بسیاری را در این عرصه شاهد بودیم. اما در این سال شکست ها هم کم نبودند و... ادامه مطلب

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

قانون ۵ ساعت در هفته ؛ اصل محبوب بیل گیتس برای موفقیت

اگر برنامه‌ی روزانه و فعالیت‌های مدیران موفق را با دقت بررسی کنیم، تعجب می‌کنیم که این شخصیت‌ها چگونه موفق می‌شوند حین فعالیت‌های کاری مشقت‌بار خود وقتی برای یادگیری بیشتر یا حتی ایده پردازی پیدا کنند. شاید یکی از پاسخ‌ها، قانون پنج ساعت در هفته باشد که اصل محبوب بیل گیتس نیز به شمار می‌رود.تنها یک... ادامه مطلب

فهرست برترین مدیران عرصه تکنولوژی در سال ۲۰۱۸ به انتخاب کارکنان

سال ۲۰۱۸، دنیای تکنولوژی مملو از رسوایی  بود. از مشکلاتی فیسبوک با کمبریج آنالتیکا گرفته تا مصرف مواد مخدر توسط ایلان ماسک همگی اتفاقاتی هستند که در این حوزه خبرساز شدند.البته همزمان با این انتقادات و به راه افتادن موج انتقادات علیه مدیران خاطی، برخی دیگر نیز به خاطر سبک های مدیریتی مطلوب خود و... ادامه مطلب

راز ایلان ماسک برای یادگیری سریع

ایلان ماسک یکی از خاصترین ذهن های دنیا را در اختیار دارد و مشخصاً ژن‌هایش در این زمینه تاثیر به سزایی داشته‌اند اما مسلماً وی مجبور بوده برای آنکه بتواند در این سطح به فعالیت بپردازد، کتاب‌های بسیاری بخواند و مطالب فراوانی بیاموزد. بدین ترتیب او یکی از اشخاصی است که نحوه‌ی یادگیری درست و... ادامه مطلب

۵ اشتباه رایج استارتاپ‌ها در استخدام نیرو

این روزها نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی شهر تهران برگزار می‌شود و ۴۲۴ استارتاپ و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگر در حوزه الکترونیک در آن حضور یافته‌اند.تمامی این شرکت‌ها مخصوصاً استارتاپ‌های جدید و تازه نفس همواره به دنبال تکمیل نیروی کاریشان هستند. آنها سعی دارند از موقعیت موجود برای پیدا... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟