فرود سوم راکت «نیو شپرد» متعلق به شرکت بلو اوریجین [تماشا کنید]

در روزهای گذشته شرکت فضایی تحت مدیریت جف بزوس یک فرود موفق دیگر را با راکت نیو شپرد خود تجربه کرد. درواقع این سومین باری است که راکت یاد شده با موفقیت به فضا پرتاب و روی زمین می نشیند.

این عملیات نخستین بار در نوامبر سال گذشته صورت گرفت و سپس برای بار دوم در ماه ژانویه انجام شد. شرکت بلو اوریجین نیز دست آخر تصمیم گرفت که ویدیوی ادیت شده از آن پرتاب را منتشر نماید.

با وجود آنکه ویدئوی انتشار یافته بسیار طبیعی و واقعی به نظر می رسید اما خط بطلانی می کشد بر دستاورد شرکت بلو اوریجین در زمینه علوم و سفرهای فضایی.

hamrah-mechanic

شرکت مورد بحث در پرتاب سوم خود اقدامات متفاوت و تازه ای را انجام داد. نخست اینکه پرتاب راکت خود را از یک روز قبل اعلام کرد و دیگر سیاست قبلی اش دال بر پنهان نگه داشتن کل پروسه پرتاب و انتشار نتیجه کار را کنار گذاشت.

همین اعلان قبلی نشان دهنده آن است که بلو اوریجین در مورد موفقیت پرتاب اطمینان کامل داشته و می دانسته که مشکلی در حین کار به وجود نمی آید.

اما شاید مهم تر از همه، این باشد که موتورهای راکت پرتابی حدودا یک کیلومتر بالاتر از سطح زمین روشن شدند که این مساله هیچ جایی برای بروز خطا باقی نگذاشت و در نهایت هم راکت با موفقیت و سلامت روی زمین نشست.

حالا که بلو اوریجین سومین پرتاب و فرود خود را با موفقیت به انجام رسانده، انتظار می رود که ظرف روزهای آتی شاهد انجام پروژه های متعددی از این دست باشیم. ممکن است در نهایت روزی فرا برسد که این فرودهای موفق آنچنان متداول شوند که حتی انتشار خبرهای مربوط به آنها به نوعی مخاطبان را خسته کند و این احتمالا همان هدف اصلی خواهد بود.

این روزها، در هیچ رسانه ای خبر فرود موفقیت آمیز یک هواپیما منتشر نمی شود چراکه این امر به اتفاقی عادی بدل شده است. هدف بلو اوریجین هم این است که استفاده از راکت های چند بار مصرف و انجام سفرهای فضایی آنچنان متداول و مقرون به صرفه شوند که به چنین نقطه ای برسند.

اما یک مساله مهم دیگر که لازم است به آن اشاره گردد بازه زمانی نسبتا طولانی میان پرتاب دوم و اخیر است. همانطور که احتمالا در خبرها خوانده اید پرتاب های اول و دوم این راکت با وقفه ای کمتر از دو ماهه انجام شدند. به بیان دیگر هرچه نیاز به انجام تعمیرات در یک راکت بعد از پرتاب آن کمتر باشد، زمان مورد نیاز برای آماده سازی آن و پرتاب بعدی نیز کمتر خواهد بود. آنطور که بلو اوریجین این پروسه را توصیف می کند: «پرتاب، فرود، تکرار»

حالا بسته به اینکه پرتاب های بعدی راکت بلو اوریجین چگونه انجام شوند این شرکت قصد دارد تا اوایل سال 2017 انسان را به فضا بفرستد. اما اینکه راکت نیو شپرد در آن زمان در وضعیت خوبی خواهد بود یا خیر مساله ایست که صرفا زمان آن را مشخص می کند.

مطالب مرتبط

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

گروهی از ستاره شناسان برای اولین بار سیاره‌ای را کشف کرده‌اند که هر ۳۴ ساعت یکبار به دور یک «کوتوله سفید» گردش می‌کند. این کشف نشان می‌دهد سیارات می‌توانند وارد کمربند حیات (HZ) کوتوله‌های سفید شده و احتمالاً شرایط مناسب برای پشتیبانی از حیات را ایجاد کنند.این سیاره WD 1856 b نام داشته و جرمش... ادامه مطلب

اولین هوابند خصوصی اواخر ۲۰۲۰ راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود

راکت فالکن ۹ اسپیس‌اکس به زودی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک می‌کند تا اولین هوابند (Airlock) ساخته شده توسط یک شرکت خصوصی را تحویل این ایستگاه دهد.این هوابند که Bishop نام دارد، توسط شرکت هوافضا Nanoracks ساخته شده و قرار است محموله‌ها از طریق آن از درون ایستگاه به فضای بیرون... ادامه مطلب

ماسک از پرتاب نمونه اولیه راکت استارشیپ تا ارتفاع ۱۸ هزار متری می‌گوید

مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اطلاعات و جزئیات جدیدی درباره نمونه آزمایشی بعدی راکت استارشیپ یعنی SN8 به اشتراک گذاشته است.نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ با نام‌های SN5 و SN6 تا به امروز توانسته‌اند دو بار تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز کرده و فرود موفقی داشته باشند. نمونه بعدی، SN8 نام دارد که به گفته ماسک،... ادامه مطلب

استارتاپ Astra در اولین پرتاب راکت به مدار شکست خورد

استارتاپ پرتاب راکت «Astra» در نهایت توانست اولین ماموریت آزمایشی خود را در «آلاسکا» انجام دهد که البته «Rocket 3.1» به مدار نرسید.Astra از قبل اعلام کرده بود که انتظاری برای رسیدن این راکت به مدار ندارد و هدف نهایی آن، رسیدن به مدار پس از سه پرتاب آزمایشی است. هدف از انجام ماموریت اخیر،... ادامه مطلب

همکاری «ناسا» با شرکت های خصوصی برای نمونه برداری از خاک ماه

«ناسا» به عنوان بخشی از برنامه خود برای فرستادن نخستین زن فضانورد و یک مرد به ماه در سال 2024 و همچنین ادامه فعالیت تحقیقاتی خود، نیاز دارد تا خاک این کره اسرار آمیز را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. در واقع لازم است پیش از آنکه فضانوردان به سطح ماه برسند، مطالعاتی بیشتری در... ادامه مطلب

ناسا کار ساخت کاوشگر «خوش بینی»، برادر دوقلوی «استقامت» را تمام کرد

مردادماه، جدیدترین مریخ نورد ناسا با نام «استقامت» (Perseverance) از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد. این ربات خبرساز، مجهز به  شش چرخ است و در ابعادی هم‌اندازه‌ ماشین شاسی بلند قرار است رمز و رازهای سیاره مریخ را مورد مطالعه قرار دهد.اکنون ناسا برادر دوقلوی کاوشگر استقامت را به نام «Optimism» یا «خوش‌بینی» ساخته است.... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟