بررسی بازی Dark Souls 3؛ آماده مرگ شوید

دارک سولز 3 مانند تمامی پیشینیانش عنوانی است سخت و دشوار، عنوانی که بازیکن را در محیطی پیچیده رها می کند و بدون ذره ای راهنمایی، از آن ها می خواهد که راه خودشان را از میان سیاهچال ها و قلعه ها پیدا کنند، بازیکنان را به مرگ و خیزش دوباره دعوت می کند و از آن ها می خواهد که بار ها و بار ها این چرخه را تکرار کنند تا نهایتا داستان خودشان را رقم بزنند.

«آماده شوید برای مرگ»، شعار تبلیغاتی سری سولز که بازیکنان را به چالش وا می دارد، اولین ذهنیتی که به واسطه همین شعار در ذهن بازیکن شکل می گیرد و آن ها را به تجربه این بازی وسوسه می کند، سختی بیش از حد دارک سولز 3 است. اما در نهایت، پیچیدگی و دشواری، تنها خاطره ای نیست که از این عنوان در ذهن بازیکنان باقی خواهد ماند.

دارک سولز بیشتر در مورد صبر، استقامت و امید است، شاید بار ها و بار ها کشته شوید، اما بر خلاف بسیاری از بازی ها، مردن در دارک سولز لزوما معنی بدی ندارد. بلکه نشانه ای است مبنی بر این که شما یک قدم به موفقیت نزدیک شده اید، در باطن هر مرگ تجربه ای است و شما بار ها و بار ها خواهید مرد، اما در نهایت با تجربه هایی که کسب کرده اید، با موفقیت از میدان مبارزه بیرون خواهید آمد.

20160422000001_1

شیوه مبارزه در دارک سولز 3 چندان پیچیده نیست، بازیکن به لیست بلند بالایی از امکانات و آیتم ها دسترسی دارد، امکاناتی که مستقیما می تواند روی نحوه بازی موثر باشند. به قدری این ویژگی ها و امکانات متنوع، سبک های بازی مختلفی ایجاد کرده که هر بازیکنی را راضی می کنند. از یک شوالیه با سلاح های سنگین گرفته تا جادوگری با طلسم های قدرتمند، همه و همه در دارک سولز 3 قابل بازی هستند. به لطف سیستم لول آپ قدرتمند دارک سولز، حتی یک کلاس را هم می توان به شکل های مختلف بازی کرد و با تمرکز روی صفات گوناگون، می توان سبک و شیوه بازی را به طور کامل تغییر داد.

آیتم های بسیار زیاد و متنوعی در دارک سولز سه پیدا می شوند و خوشبختانه این تنوع تنها در شکل ظاهری آن ها خلاصه نمی شود، هر کدام حرکات خاص خودشان و مشخصه های اصلی متفاوتی دارد و در نتیجه سبک بازی با هر سلاحی می تواند کاملا منحصر بفرد باشد. برخی سلاح ها به قدری جذاب هستند که بازیکن با آن ها پیوند برقرار خواهد کرد و دلش نمی آید که به راحتی تعویض شان کند، خوشبختانه امکانات بسیار خوبی برای بهبود و ویرایش سلاح ها در نظر گرفته شده و بنابراین، کمتر پیش می آید که سلاح ها با پیشروی در بازی کارایی شان را از دست بدهد و ناکارآمد شود.

وجود آیتم های گوناگون و کلاس هاس مختلفی که هر کدام صفات و سبک بازی متفاوتی دارند، به خودی خود ارزش تکرار دارک سولز 3 را چند برابر کرده. این عنوان به قدر کافی محتوا در هر دور بازی دارد، اما به لطف ارزش تکرار بالایش، بازیکنان می توانند چندین و چند بار آن را به شیوه های متفاوت تکرار کنند. گیم پلی متنوع، تنها یکی از دلایل ارزش تکرار بالای دارک سولز 3 به شمار می رود.

20160422162803_1

بحث سختی دارک سولز سه بیشتر بدلیل سرسختی و قدرت دشمنانش است، عادی ترین دشمنان هم می تواننند شما را از پای بیندارد، شاید شما چنین بازی ای را عادلانه نپندارید، شاید این سختی را بیش از حد و تنها برای جلب توجه بدانید، اما دشواری دارک سولز، کاملا منطقی است.

هر دشمنی از هر نوعی که فکرش را بکنید، الگوی حرکات خاص خودش را دارد، الگویی که باید با آزمون و خطا بدست بیاورید، و این آزمون و خطا هم چیزی نیست جز همان از پای در آمدن و تلاش دوباره. صبر و استقامتی که گفتیم، همین جا خودش را نشان می دهد، مهم نیست که چند بار در راه پیدا کردن الگو حملات یک دشمن بمیرید، شاید همان بار اول به راحتی با مجموعه حرکاتش آشنا شوید و یا شاید بعد از ده ها بار، همچنان به آزمون و خطا نیاز داشته باشید.

در حقیقت با یادگیری مجموع حرکات یه دشمن خاص، تازه خواهید فهمید که در برابر هر کدام از حرکاتش باید چه واکنشی نشان دهید، یاد خواهید گرفت که چه عکس العملی باید در واکنش هر حرکت حریف تان نشان دهید. همانند یک بازی ریتمیک، دارک سولز هم به ازای هر عملی، عکس العملی می طلبد. شاید فکر کنید در نهایت مبارزات دارک سولز، بیشتر دکمه زنی است و شروع حرکت خاصی از حریف، نشانه ای بر این است که باید در مدت زمان مشخصی، دکمه خاصی برای مهار کردن آن ضربه بفشارید، اما در حقیقت مبارزات دارک سولز از عمق بسیار بالایی برخوردارند و نیازمند تفکر و در نهایت اتحاذ یک تصمیم منطقی هستند، تصمیمی که لزوما یک حالت مشخص ندارد.

20160425163401_1

نوار استامنیا را هم در نظر بگیرید تا متوجه شوید تا چه حد مبارزات دارک سولز استراتژی و تفکر می طلبند. با هر حرکتی، از ضربه های سبک و سنگین گرفته تا جاخالی دادن همگی از استامینا شما می کاهند و هنگامی که این نوار تمام شود، شما می مانید و دشمنی که قرار است ضربه ای مهلک به شما وارد کند، در حالی که نه می توانید از ضربه اش جاخالی دهید و نه با سپر آن را دفع کنید! در مقایسه با سولز ها قبلی، سرعت مبارزات در نسخه سوم کمی بیشتر شده، دشمنان وحشی تر شده اند سریع تر عمل می کنند و به همین دلیل بازیکنان باید سریعا واکنش نشان دهند. مدیریت استامینا و زمان بندی حرکات ستون های اصلی گیم پلی سولز هستند. ستون هایی که موجب شده اند مبارزات دارک سولز 3 بسیار استراتژیک و البته مهیج و نفس گیر باشند.

دارک سولز، به بازیکنانی که در مبارزات از فکر شان کمک می گیرند و برنامه مشخصی برای حمله های شان می چینند پاداش می دهد، در حالی که بازیکنانی که حریفان شان را دست کم می گیرند و با ضربه های بی هدف سعی در از پای آوردن آن ها را دارند را به بدترین شکل جریمه می کند.

هنگام مبارزات، دوربین ممکن است در مکان های تنگ و بسته کمی اذیت کند، شاید اگر در دارک سولز، تمرکز روی دشمن تا این حد اهمیت نداشت مشکلات دوربین هم حاد به نظر نمی رسید، اما متاسفانه این حرکت گاها ضعیف دوربین می توانند با خارج کردن حریف از صفحه به گونه ای که درست نتوان حرکت بعدی او را تشخیص داد، سبب مرگ بازیکنان شود.

20160424213003_1

از سمت دیگر باس ها را داریم، یکی از جذابیت های اصلی سری سولز، باس هایی که هر کدام کاملا منحصر بفرد هستند، مجموعه از حرکات متنوع و پیچیده دارند و از پای در آوردن آن ها شاید نیازمند چندین بار تلاش باشد. گرچه در این نسخه دیگر چندان خبری از آن باس های سخت قبلی نیست، درجه سختی آن ها منطقی تر است و حتی بسیاری از آن ها چندان در سطح سری سولز هم نیستند! گویی From Software وقت یکسانی روی هر باس صرف نکرده و برخی را بسیار هول هولکی طراحی کرده. حتی در برخی جاها به نظر می رسد که خلاقیت استودیو سانده ته کشیده و یک باس را با اسم و لباسی دیگر، ولی با همان استراتژی باس های قبلی در بازی گنجانده.

همانند نسخه های قبلی سری سولز، لول اپ هم با جمع آوری سول ها صورت می گیرد، اما بر خلاف قبل، هزینه ارتقا به لول بعدی با شیب بسیار وحشتناکی بالا می رود و سول های لازم در لول های  بالاتر بسیار زیاد می شوند. برای قدرتمند کردن شخصیت تان، چه برای بالا بردن لولش، چه پیدا کردن آیتم های درخور برای او و چه بهبود دادن آن ایتم ها، باید وقت صرف کنید، باید گوشه و کنار بازی را کاوش کنید و در این راه ها با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد و به دفعات خواهید مرد. این موارد باعث شده اند که میان شخصیت و بازیکن، پیوندی برقرار شود، هنگامی که به شخصیت قدرتمند خود نگاه خواهید کرد، خواهید دانست که چقدر برای رسیدن به این وضعیت زحمت کشیده اید و آن جا است که به او و به خود افتخار خواهید کرد!

20160424180720_1

پادشاهی لوتریک،  سرزمینی که داستان دارک سولز 3 در آن رخ می دهد، سرزمینی تاریک و مرده که یاس و ناامیدی در آن موج می زند، سرزمینی که تباهی در گوشه و کنار آن به چشم می آید. سختی دارک سولز 3 تنها یک چالش نیست، بلکه یکی از المان های فضا سازی آن است، المانی که زیبایی دارک سولز را چندین برابر می کند. محیط و دشمنان بازی، NPC ها و حتی متحدان تان هم حس تنهایی و اخرالزمانی به بازیکن القا می کنند، گویی همه در این جهان تیره و خاکستری جز غم و رنج چیزی ندارند. هر بنفایر، نوری است از امید، جایی که بازیکن بالاخره قادر است برای مدتی دور از دشمنان رعب آورش آسوده بگیرد. این محیط فوق العاده و اتمسفر پر درد و رنج خاص دارک سولز، حس تنهایی و رعب را حتی به بازیکن هم انتقال می دهد.

سرزمین لوتریک تشکیل شده از محیط های متفاوت که هر کدام بافت و طراحی خاص خودشان را دارند، در ظاهر تمامی این محیط ها گسسته به نظر می رسند، اما در واقع با میانبر های مختلفی به هم متصلند. هیچ راهنمایی از محیط بازی در دسترس بازیکن قرار نمی گیرد، بلکه خودش باید با کاوش محیط راهش را کشف کند. حتی کاوش در محیط بازی هم به فکر و حوصله نیاز داد، بار ها گمان خواهید کرد که یک مسیر مستقیم را طی می کنید اما در واقع در حال دور زدن هستید و کافی است با پیدا کردن یک میانبر، به بنفایر هایی که قبلا کشف کرده اید برسید. هر یک از بخش های محیط بازی همچون پازلی است که باید آن را با صبر و حوصله و گشتن تک تک نقاطش حل کنید.

20160422000313_1

بسیاری از راه ها و مسیر ها، به گونه ای در بازی مخفی شده اند که گاها بدون مراجعه به راهنما ها به سختی می توان آن ها را یافت! همین مورد باعث شده ارزش کاوش و گشت و گذار در بازی به شدت بالا رود و در نتیجه دارک سولز سه برای کاربرانی که به جست و جوی محیط های ناشناخته علاقه دارند، بسیار جذاب خواهد بود. خوشبختانه جایگاه های مخفی بازی تنها به یک یا چند آیتم جمع کردنی خلاصه نشده اند، بلکه در روایت داستان و گسترش گیم پلی هم نقشی اساسی ایفا می کنند، شامل دشمنانی کاملا تازه و جدید هستند و باس فایت خودشان را دارند.

دارک سولز 3 یک مسیر خطی از ابتدا تا انتها ندارد، بار ها در بازی پیش خواهد آمد که بین چند راهی گیر کرده اید و نمی دانید که باید در کدام مسیر قدم بردارید. حقیقت این است که بازی هم از شما نمی خواهد حتما در جهتی خاص حرکت کنید! بلکه باید کنجکاوی تان را برانگیزید و از میان مسیر های متعددی که پیش روی تان قرار دارد، یکی را برای کاوش انتخاب کنید. خوشبختانه تعداد مسیر های پیش روی شما هم نه آن قدر زیادند که گیج شود و نه به قدری کم اند که بازی حالت خطی به خود بگیرد.

از لحاظ بصری و طراحی هنری، تک تک محیط های دارک سولز فوق العاده اند، در جای جای بازی، نما هایی از دور خواهید دید که همانند یک تابلوی نقاشی پر رنگ و لعابند، تابلو هایی که به مرور و با پیشرفت بازی به آن ها داخل خواهید شد! رنگ بندی محیط و معماری سازه ها همگی هوش از سر بازیکنان خواهند پراند. گرافیک فنی بازی هم وضعیت خوبی دارد، نور پردازی بسیار زیبا و مدل کاراکتر ها بسیار خوب از آب درآمده، گرچه تکسچر های ضعیف در بسیاری از مناطق بازی به چشم می آیند. دارک سولز 3 روی کنسول ها با نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا می شود و هیجان لازم مبارزات سریع دارک سولز را القا نمی کنند. به جرئت می توان گفت که همین 30 فریم بودن، می تواند گاهی موسبب مرگ پلیر ها شود.

20160422000225_1

موسیقی بازی کاملا در خدمت فضای محزون بازی است، موسیقی ای که حس تنهایی را کاملا به بازی منتقل می کند و در باس فایت ها، آدرنالین شما را به طرز وحشتناکی بالا می برد. صدا گذاری تک تک موجودات از دشمنان گرفته تا NPC ها گواهی است بر درماندگی آن ها، کار صداپیشگان در دارک سولز 3 فوق العاده بوده.

اما داستان دارک سولز سه، همانند دیگر عناوین این سری گنگ و نافهموم است و همانند قطعات پازلی در توضیح آیتم و درون سخنان NPC ها پنهان شده. بار ها و بار ها در دارک سولز سه برای شما سوال هایی پیش خواهد آمد، از چیستی برخی باس ها بگیرید تا اهداف آن ها، اما در نهایت با چیده شدن برخی از قطعات این پازل ها کنار هم، تازه سوال اصلی شکل خواهد گرفت. دارک سولز 3 از جمله بازی هایی است که اگر زیر و بم آن را با دقت بررسی نکنید، چیزی هم از داستان آن نخواهید فهمید. بازیکنان باید با دقت و حوصله جای جای دارک سولز را بررسی کنند و با گفت و گو با NPC ها قطعات پازل این عنوان را بیابند. به همین جهت هم کند و کاو در محیط نقش حائز اهمیتی در این عنوان دارد. نه تنها به محیطی کاملا جدید دست می یابید، بلکه گره های داستانی هم برای به شما به مرور باز می شوند.

در کنار تمامی موارد بخش تک نفره، بخش رقابتی هم در بازی گنجانده شده، بازیکنان می توانند با حمله به دنیای دیگر بازیکنان با آن ها نبرد کنند  یا حتی برای یاری رساندن به آن ها بپیوندند. درجه سختی بازی با دریافت کمک از سمت دیگر بازیکنان سخت تر خواهد شد تا تاثیر تعداد بازیکنان بیشتر خنثی شود.  بخش رقابتی هم با وجود ده ها شیوه بازی برای هر بازیکن و آیتم های منحصر به فرد زیاد جذابیت خاص خودش را داراست.