جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

ماندگارترین میراث استیو جابز

ماندگارترین میراث استیو جابز

با گذشت تقریباً ۵ سال از مرگ استیو جابز، شاید ماندگار ترین میراث او این باشد که چگونه این تعداد از محصولات اپل به شکلی بی سابقه به بخشی از زندگی کارمندان و کارفرماها تبدیل شده است. یکی از نمونه های این موضوع آیپد است. از این محصول در ابتدای عرضه اش در سال ۲۰۱۰ بدگویی های زیادی شد. بسیاری آن را یک ابزار ناپخته دانستند؛ محصولی که از دید بعضی ها یک موبایل بیش از اندازه بزرگ و از دید برخی دیگر یک لپتاپ بیش از اندازه کوچک به حساب می آمد. به گفته ی مجله ی وایرد، اریک اشمیت گوگل در آن زمان در مورد آیپد گفته بود: «یک نفر به من بگوید فرق یک تلفن بزرگ و یک تبلت چیست». بیل گیتس نیز گفته بود: «من هنوز فکر می کنم ترکیبی از صدا، قلم و یک کیبورد واقعی پرطرفدارترین ترکیب خواهد بود. آیپد ریدر بدی نیست، اما هیچ چیز در آن وجود ندارد که با نگاه کردن به آن بگویم کاش مایکروسافت زودتر این کار را کرده بود».

علاوه بر اینها، همانگونه که وایرد نقل می کند، جابز در حال مقاومت در برابر یک واقعیت مسلم بازار بود: از سال ها پیش از آن، تولیدکنندگانی نظیر زیراکس، تندی و گو کورپ در تلاش برای تولید تبلت بی نقصی برای مصرف کنندگان با شکست مواجه شده بودند. جالب تر از همه این است که ۲۰۱۰ خیلی هم قدیمی محسوب نمی شود. اغلب ما به یاد می آوریم که در این موارد با منتقدان هم عقیده بوده ایم و یا حداقل منظورشان را می فهمیدیم. اما جابز چه چیزی می دانست که ما نمی دانستیم؟

به طور قطع جابز در مورد زمان مناسب برای معرفی این محصول به بهترین شکل ممکن عمل کرد. تا سال ۲۰۱۰ بازار به تلفن های بدون کلید اپل که با لمس صفحه نمایش کار می کردند عادت کرده بود. اما پای یک عامل دیگر نیز در میان بود. این محصول قرار بود چه مشکلی را حل کند؟

مشکل را خود اپل به فضل محبوبیت آیفون های تولیدی اش به وجود آورده بود. وایرد موضوع را اینگونه توضیح می دهد: «اغلب افراد لپتاپ را برای کاربردهایی که برایش طراحی شده است از جمله کارهای سنگین دفتری، نوشتن، آماده سازی ارائه، و یا تجزیه و تحلیل های مالی، خریداری نمی کنند. بیشتر استفاده ی مردم از لپتاپ برای ارتباطاتی مثل ایمیل پیام های متنی، توئیتر، لینکدین و فیسبوک؛ استفاده از اینترنت و استفاده های رسانه ای مثل تماشای فیلم یا مطالعه ی کتاب، شنیدن موسیقی و بازی است. جابز گفته بود همه ی این کارها را می توانید روی آیفون انجام دهید، اما نمایشگر آن کوچکتر از آن بود که بتوان به راحتی چنین استفاده هایی از آن کرد. از طرف دیگر می شد همه ی اینها را روی یک لپتاپ انجام داد، اما کیبورد و ترک پد این کار را کمی دست و پا گیر و عمر کوتاه باتری اغلب آن را به اتصال به شبکه ی برق منوط می کرد».

کلید حل این مشکل نیز بزرگ کردن اندازه ی صفحه نمایش بود. اما این نوع طراحی از کجا به ذهن جابز رسیده بود؟ کتاب ها و فیلم های زیادی در مورد جادوی تفکر جابز نوشته و ساخته شده اند. اما اغلب منابع طراح اسطوره ای یعنی پائول رند را یکی از شخصیت های فوق العاده تأثیرگذار بر تفکر جابز می دانند.

3056684-poster-p-1-remembering-the-design-legacy-of-steve-jobss-other-great-computer-company

لوگوی IBM، ABC، وستینگ هاوس، UPS، و رایانه های NeXT جابز از جمله شناخته شده ترین طراحی های رند هستند. خطوط فکری موازی بی نهایت زیادی می توان در شخصیت و زیبایی شناسی جابز و رند پیدا کرد. جابز در یک مصاحبه ی ویدیویی به همراه داگ اوانز و الن پوتاش توضیح می دهد که چه چیزهایی در کار رند تحسین او را بر می انگیزند. توضیحات جابز در مورد پوتاش شباهت زیادی به خودش و محصولات اپل دارند:

«پائول ترکیب در هم پیچیده ی بسیار جالبی از یک هنرمند ناب و کسی است که زیرکی زیادی در حل مشکلات کسب و کاری دارد. در واقع من همانقدر که او را یک هنرمند می دانم، او را فردی مشکل گشا در حل مسائل تجاری نیز به حساب می آورم. در کنار هم قرار گرفتن همین دو ویژگی است که او را منحصر به فرد می کند. کار او برای من بسیار احساسی است و در عین حال وقتی آن را بررسی می کنی می بینی بسیار هوشمندانه هم هست. اگر سطح آن را بتراشید عمق مهارت حل مسأله ای که رخ داده است را خواهید دید اما در نگاه اول، کارش فوق العاده احساسی و هیجان انگیز به نظر می رسد».

شباهت های این دو به همینجا ختم نمی شود. ایوانز و پوتاش از جابز می پرسند کار کردن با رند چه حسی داشت. توصیف جابز از رند با توصیفاتی که بعدها بسیاری از تحلیل گران از شخصیت و تفکر طراحانه ی خود جابز کرده اند شباهت زیادی دارد. او گفت:

«رند شخصاً از بیرون انسان فوق العاده بداخلاق و زودخشمی است. این نحوه ی برخورد او با آن بخشی از دنیاست که لزوماً دوست ندارد با آن برخورد داشته باشد. در مورد لوگوی NeXT از او خواستم چند گزینه در اختیارم قرار دهد و او گفت نه، من مشکلت را حل می کنم و تو هم پولش را می دهی. اگر حق انتخاب می خواهی به سراغ دیگران برو. اما من به بهترین نحوی که بلدم مشکلت را حل می کنم. تو خواه از آن استفاده کن و خواه نکن»

در این پاسخ می توان آثاری از صحبت های ماندگار جابز یافت: «نمی توان صرفاً از مشتریان پرسید چه می خواهند و سعی کرد آن را برایشان فراهم کرد. تا وقتی این کار را می کنید، خواسته شان عوض می شود و چیز دیگری می خواهند». این جمله ی او شباهت زیادی با جمله ی معروف هنری فورد دارد که می گوید: «اگر قرار بود من از مردم بپرسم چه می خواهند، می گفتند اسبی سریع تر».

در نظرات جابز می توان این نکته را نیز به وضوح دید که او توجه به حل مسئله را در روحیه ی این طراح به شدت می ستاید. آیپد مثال زنده ای از این مدعاست که جابز این مسئله را در ادامه ی زندگی اش سرلوحه ی کار خود قرار داد؛ امری که نتایج آن نحوه ی کار کارمندان و کارفرمایان را برای همیشه تغییر داد.

مطالب مرتبط

استیو وزنیاک استارتاپی برای آموزش کدنویسی تاسیس کرد

استیو وزنیاک هم-بنیانگذار اپل و خالق کامپیوتر Apple II روز گذشته از راه اندازی جدیدترین استارتاپ خود به نام Woz U خبر داد. این استارتاپ در واقع نوعی موسسه دیجیتالی است که به مردم کمک می کند مهارت های لازم در زمینه علوم رایانه را کسب کنند و از این طریق پست های خالی مربوط به... ادامه مطلب

چرا استیو جابز با زیر دستان خود بدرفتاری می کرد؟

با وجود انتقادهای فراوانی که به رفتارها و استایل مدیریت مستبدانه ی استیو جابز شده است و می شود، هیچکس نمی تواند قدرت جابز در تحقق اهداف اش را زیر سوال ببرد. یکی از منحصر به فرد ترین رفتارهای جایز در مدیریت، آن بود که هیچکس، و نه حتی نزدیک ترین دوستان اش، از انتقادات و... ادامه مطلب

جدیدترین فهرست فوربز از میلیاردرهای حوزه تکنولوژی منتشر شد؛ بیل گیتس در صدر

نشریه معتبر فوربز به تازگی فهرست میلیاردرهای حوزه تکنولوژی در سال 2017 را منتشر کرده تا ضرب المثل قدیمی «پول، پول می آورد» را بهتر در ذهنمان جا بیندازد. برای نخستین بار در این فهرست، مجموع ثروت 100 میلیاردر خودساخته حوزه تکنولوژی از 1 تریلیون دلار بیشتر شد و به رقم 1.08 تریلیون دلار رسید، که... ادامه مطلب

کدام پیش بینی های استیو جابز در مورد آینده تکنولوژی درست از آب درآمدند؟

در عصری زندگی می کنیم که ترک خانه بدون موبایل برایمان غیرممکن است. اما در اواسط دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی حتی تصور دستگاهی نظیر آیفون هم برای اغلب شرکت های فعال در عرصه تکنولوژی و مصرف کنندگان آنها دشوار بود. در آن زمان هنوز ۲۰ سالی تا تولد غول های رسانه ای آنلاین امروز... ادامه مطلب

ذهنی که حصار تن را نپذیرفت؛ حقایقی در مورد استیون هاوکینگ

حتی اگر از نزدیک هم پیشرفت های علم فیزیک را دنبال نکرده باشید، نام استیون هاوکینگ، فیزیکدان مشهور را شنیده اید. این دانشمند به خاطر آنکه دسترسی عموم مردم به مفاهیم پیچیده فیزیکی اش را فراهم کرد و کتابی پرفروش با عنوان «تاریخچه مختصری از زمان» را به چاپ رساند، زبانزد خاص و عام است. اگر... ادامه مطلب

اپل و چالشی خاموش؛ رازداری چگونه به بقای افراد ناکارآمد در امپراطوری کوپرتینو کمک کرده است؟

هفته گذشته در خبرها آمده بود که اپل واچ ۲، قرار است با سنسورهای بیشتری همراه گشته و قابلیت های تازه ای را در اختیار کاربران قرار دهد؛ ویژگی هایی که احتمالاً می توانند در فراگیرتر شدن محصول مورد بحث نقشی موثر ایفا کنند. با این حال یکی از مهندسین سابق اپل به نام آقای «باب... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x