پژوهشگران باتری هایی با طول عمر بسیار بالا ساخته اند

پژوهشگران باتری هایی با طول عمر بسیار بالا ساخته اند

تصور کنید یک باتری بسازید که ۴۰۰ برابر باتری های امروزی کارایی و عمر بیشتر داشته باشد. حالا تصور کنید این باتری را زمانی پدید آورید که مشغول کار روی پروژه ای دیگر هستید و اصلا هدف تان باتری ساختن نیست.

محققین دانشگاه ایروین کالیفرنیا، ماه گذشته نتیجه تحقیقات خود پیرامون متکی نبودن باتری به مایعات برای نگه داشتن شارژ را منتشر کردند که طی آن راه و روشی جدید برای ذخیره سازی انرژی پیدا شده است.

محققین که به دنبال پیدا کردن راه حلی جایگزین برای باتری های لیتیوم-یونی امروزی بودند، نه تنها طراحی جدیدی پیدا کردند، بلکه عمر آن ها را نیز هزاران بار افزایش می دهد. عمده باتری های امروزی تقریبا تا ۷ هزار بار شارژ مجدد دوام می آورند و سپس کارایی خود را از دست می دهند اما آنچه محققین دانشگاه ایروین ساخته اند، تعداد دفعات هر شارژ را تا ۲۰۰ هزار بار افزایش داده است.

در عوض مایعات، پژوهشگران از ژل الکترولیت استفاده کرده اند و آن را با سیم های طلایی نانویی به جای لیتیوم ترکیب کرده اند تا الکتریسیته را درون خود نگاه دارد. طی سه ماه آزمایش پی در پی و ۲۰۰ هزار بار شارژ باتری، هیچ ضعفی در عملکرد باتری مشاهده نشد و نانوسیم ها مثل روز اول کار خود را انجام می دادند.

با این حال، آنچه اکنون یافت شده، هنوز تا رسیدن به مرحله تولید زمان بسیاری را در پیش دارد و حداقل تا چند سال آینده خبری از افزایش طول عمر باتری موبایل های مان نیست.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato