معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری: زمینه های لازم برای حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان در حوزه فضایی آماده است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان در نشست تخصصی فضایی که در مرکز فضایی البرز برگزار شد، با تأکید بر وقوع اتفاقات مهمی ظرف ۲ سال اخیر در حوزه ی فضایی کشور، افزوده است: «هم اکنون زمینه های لازم برای حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان آماده است تا شکوفایی در این حوزه رخ دهد». وی در ادامه ی صحبت های خود اظهار امیدواری کرده است این تحولات تسریع شوند و ادامه دار باشند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران اقدامات سازمان فضایی و مسؤولان آن در حوزه ی فضا را «قابل ستایش» خوانده و افزوده است: «باید دستاوردهای سازمان فضایی در سطح جامعه ارائه شود. ما به توسعه ی فیزیکی این حوزه فکر نمی‌ کنیم، بلکه مهم این است که در زمینه ی سنجش فضا اقدام به توسعه ی فناوری کنیم تا این فرهنگ جدید نهادینه گردد».

آقای ستاری با تأکید بر امکانپذیر نبودن توسعه ی فناوری‌ های فضایی بدون حضور بخش خصوصی خاطرنشان کرده است که «حوزه ی فناوری‌ های فضایی حوزه‌ ای است که با ورود بخش خصوصی شکوفا می‌ شود. تجاری‌ سازی دستاورد های حوزه‌ ی فضایی یکی از اقدامات مهمی است که باید انجام شود؛ چرا که دستاورد های سازمان فضایی باید در سایر بخش‌ ها مورد استفاده قرار بگیرند».

دریافت تصاویر ماهواره‌ ای و سنجش از راه دور، بخشی از دستاورد های سازمان فضایی کشورمان هستند که ستاری از آنها نام برده و در این باره افزوده است: «باید در این سازمان رویکرد تجاری‌ سازی فناوری‌ ها در دستور کار قرار بگیرد. در بخش زیرساخت فناوری های فضایی برای حضور شرکت های خصوصی و دانش بنیان تحولات عظیمی رخ داده است، که امیدوارم این تحولات تسریع شود».

مشارکت بیشتر دانشگاه‌ ها در حوزه ی فضایی نیز از جمله نکات دیگری است که ستاری به آنها اشاره کرده و در این باره گفته است: «در این زمینه ۳ پروژه ی بزرگ با ۵ دانشگاه تعریف شده است که زمان اجرای این پروژه‌ ها سال جاری خواهد بود».

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟