بررسی نتایج یک تحقیق بین المللی، فواید استفاده از خودروهای خودران برای جوامع بشری

کارشناسان حوزه خودرو هر کدام نظر متفاوتی درمورد پدیده جدید صنعت خودرو سازی یعنی خودروهای خودروران دارند، بعضی از کارشناسان مخالف این پدیده هستند زیرا به نظر آنها با گسترش این پدیده لذت رانندگی از بین می رود.

برای مثال کارشناسان و مهندسان ارشد کمپانی پورشه در زمره مخالفان قرار می گیرند، اما برخی دیگر موافق این پدیده هستند و دلیل آن نیز کاهش ترافیک و هوای پاکیزه تر می باشد، زیرا وضعیت گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا همیشه بر ضد کمپانی های بزرگ خودروسازی عمل کرده و عملکرد آنها را محدود کرده است.

حال به مطالعه یک پژوهش جدید می پردازیم که در مورد مزیت این پدیده ی جدید در لندن تحقیقات گسترده ای انجام داده است.

2016_nissan-leaf_intelligent-driving_autonomous-driverless_02

طبق این پژوهش انجام شده در انگلستان خودروهای خودران می توانند فضای شهری را 15 تا 20 درصد خلوت تر کنند. این تحقیقات ثابت کرده که با افزایش استفاده از خودروهای خودران می توان فضای شهری بیشتر، هوای تمیزتر و حتی شهرهایی سبزتر داشته باشیم.

برای مثال در شهر لندن حدود 6.8 میلیون فضا برای پارک خودروها وجود دارد که 16 درصد مساحت شهر را شامل می شود و می توان این فضاها را به فضای سبز تبدیل کرد.

حتی در شهرهای بزرگتر مانند نیویورک و هنگ کنگ این فضا بیشتر است و به 30 درصد فضای شهر می رسد. فضای پارک خودروها در شهر ملبورن در حدود 2580 و در شهر سیدنی مناسب برای 1712 خودرو است.

university-of-michigan_mcity_autonomous-driverless_test-city_02

با گسترش خودروهای خودران می توان طرحی با نام AV Zone را پیاده سازی کرد که مانند شبکه حمل و نقل عمومی عمل کرده و می توان مسافران را بدون دخالت انسان به مرکز شهر رساند.

این تحقیقات نشان داده که می توان به کمک خودروهای خودران فضای پارکی که خودروهای معمولی به آن نیاز دارند را کاهش داد. این خودروها همچنان می توانند در بهبود جریان ترافیک، کاهش تراکم جاده ها و بهبود کیفیت هوا در شهرهای بزرگ نیز یاری رسان باشند.

londontaxi1106l

طبق این تحقیقات 35 تا 40 درصد ترافیک مرکز شهر لندن بخاطر نبود جای پارک و جستجوی جای پارک بوسیله راننده هاست که خودروهای خودران می توانند این معضل بزرگ را حل کنند.

GUARD-11

در انگلستان 72 درصد تصادفات رانندگی بخاطر اشتباهات راننده بوده است که خسارت 6 میلیون پوندی را در یک سال برای دولت انگلستان به ارمغان آورده است. این قبیل تصادفات در انگلستان در سال تقریبا 800 کشته در بر دارد که رقمی چشمگیر است.

heatpod

خودروهای خودرانی که اخیرا برای حمل و نقل مسافران در سطح شهر گرینویچ استفاده می شوند.

با توسعه این قبیل خودروها فضای باز بیشتری برای عابرین پیاده و دوچرخه سواران ایجاد می شود، حتی از این فضای باز اضافه می توان برای مصارف تجاری استفاده کرد و به فضای شهریِ پویاتر رسید.

بر اساس این مطالعه، تنها 7 درصد خانواده های انگلیسی ماشین ندارند و این واقعیتی است که در جامعه پیشرفته امروز خودروی شخصی جزء جدانشدنی زندگی انسان امروزی شده است.

البته این آمار در لندن که شهری شلوغ است فرق می کند و 44 درصد از خانواده های لندنی بدون اتومبیل زندگی خود را سپری می کنند و استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی را به صرفه تر می دانند.

Autonomous driving

مطالعات بیشتر بر روی این موضوع به این نتیجه رسیده که استفاده از خودروهای خودران برای دسترسی افرادی که در حومه شهرها زنگی می کنند به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، مدارس، مراکز اجتماعی و مرکز شهرها بسیار مفید خواهد بود.

این خودروها حتی باعث می شوند همه افراد در هر سنی بتوانند رانندگی کنند و خودروی شخصی داشته باشند.

حتی در بلند مدت و حذف خودروهای فعلی از جاده ها، بزرگراه ها و اتوبان ها هم می توانند باریک تر شده و دیگر نیازی به هزینه های اضافه برای علائم و نشان های راهنمایی و رانندگی نیست.

bmwshowshand

در حالی که تا عرضه این خودروها به بازار بین 5 تا 25 سال زمان نیاز است، مطالعه بر روی مناطقی که به صورت آزمایشی در حال بررسی این تکنولوزی جدید هستند نشان داده است که این خودروها می توانند به کاهش گازهای گلخانه ای، افزایش ایمنی، ایجاد فضای بیشتر برای مناطق مسکونی، گسترش فضای سبز و ایجاد اشتغال کمک کنند.

باید دید با فراگیر شدن خودروهای خودران می توان به این مزایا دست یافت و آیا این خودروها می توانند جای لذت رانندگی را بگیرند؟

مطالب مرتبط

بررسی دیجیاتو؛ مزراتی گرن توریزمو MC Stradale کوپه آتشین ایتالیایی در خیابان های تهران

در کشاکش شدیدترین تحریم های خارجی علیه کشور ما و در پی آن، قطع ارتباط شرکت های خودروسازی مادر با تولیدکنندگان داخلی و بهای رو به افزایش ارزهای رایج جهانی، واردکنندگان خودروهای لوکسی در ایران پا گرفته اند که در تاریخ واردات خودرو به کشور ما بی سابقه و بدون مانند بوده است. در شرایطی که... ادامه مطلب

سرنوشت مبهم شورولت در ایران؛ ماحصل روشن نبودن قوانین واردات

حدود سه ماه قبل بود که از احتمال واردات چند مدل از سری محصولات کره ای شورولت (تولیدی در تاسیسات سابق دوو موتور) در رسانه های منتشر شد و در همان روزها نیز این احتمال مطرح بود که با توجه به آمریکایی بودن برند شورولت، مشکلاتی در زمینه عرضه این خودروها در بازار ایران به... ادامه مطلب

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

تا مدت ها قبل از ظهور بوگاتی ویرون، مکلارن F1 عنوان سریع ترین خودروی خیابانی جهان را به خود اختصاص داده بود. این اتومبیل که تنها 106 دستگاه از آن در نسخه های مختلف تولید شده، جایگاه ویژه ای نه تنها در بین محصولات مکلارن بلکه در تاریخ صنعت خودرو داشته و به لطف در اختیار... ادامه مطلب

خطای اتوپایلوت تسلا بیشتر است یا رانندگان عادی؟

تکنولوژی رانندگی نیمه خودکار تسلا که با نام اتوپایلوت شناخته می شود، از سال گذشته جنجال های زیادی به پا کرده است. دلیل این امر حوادثی بود که برای مدل S در حالت اتوپایلوت رخ داد و حتی در مواردی منجر به مرگ راننده شد. بعد از این اتفاقات ناگوار، برخی کارشناسان سیستم اتوپایلوت تسلا را... ادامه مطلب

جریمه در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی؛ اجرای مجدد طرح L.E.Z از اول آبان

پیشتر در مورد اجرای طرح کاهش منطقه ای آلودگی هوا (L.E.Z) و اجرای ناگهانی آن از اول مهرماه در تهران نوشته بودیم، پس از آنکه اجرای ناگهانی این طرح منجر به ایجاد صف های طولانی و جریمه برخی رانندگان بدون اطلاع قبلی شد، مسئولین اجرای این قانون را متوقف کردند. حالا خبر می رسد که از... ادامه مطلب

معرفی چری آریزو 5، لژیونر جدید چینی در بازار خودرو ایران

دقیقا شش سال قبل در اواخر دهه 80، زمانی که صحبت از خودروسازان چینی به میان می آمد همه ما به یکدیگر نگاه می کردیم و لبخند معنی داری به هم می زدیم، چرا که باور نداشتیم که امروز بعد از گذشت تنها چند سال خودروهای چینی بتوانند تا این حد به کیفیت جهانی نزدیک... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x