بررسی نتایج یک تحقیق بین المللی، فواید استفاده از خودروهای خودران برای جوامع بشری

کارشناسان حوزه خودرو هر کدام نظر متفاوتی درمورد پدیده جدید صنعت خودرو سازی یعنی خودروهای خودروران دارند، بعضی از کارشناسان مخالف این پدیده هستند زیرا به نظر آنها با گسترش این پدیده لذت رانندگی از بین می رود.

برای مثال کارشناسان و مهندسان ارشد کمپانی پورشه در زمره مخالفان قرار می گیرند، اما برخی دیگر موافق این پدیده هستند و دلیل آن نیز کاهش ترافیک و هوای پاکیزه تر می باشد، زیرا وضعیت گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا همیشه بر ضد کمپانی های بزرگ خودروسازی عمل کرده و عملکرد آنها را محدود کرده است.

حال به مطالعه یک پژوهش جدید می پردازیم که در مورد مزیت این پدیده ی جدید در لندن تحقیقات گسترده ای انجام داده است.

2016_nissan-leaf_intelligent-driving_autonomous-driverless_02

طبق این پژوهش انجام شده در انگلستان خودروهای خودران می توانند فضای شهری را 15 تا 20 درصد خلوت تر کنند. این تحقیقات ثابت کرده که با افزایش استفاده از خودروهای خودران می توان فضای شهری بیشتر، هوای تمیزتر و حتی شهرهایی سبزتر داشته باشیم.

برای مثال در شهر لندن حدود 6.8 میلیون فضا برای پارک خودروها وجود دارد که 16 درصد مساحت شهر را شامل می شود و می توان این فضاها را به فضای سبز تبدیل کرد.

حتی در شهرهای بزرگتر مانند نیویورک و هنگ کنگ این فضا بیشتر است و به 30 درصد فضای شهر می رسد. فضای پارک خودروها در شهر ملبورن در حدود 2580 و در شهر سیدنی مناسب برای 1712 خودرو است.

university-of-michigan_mcity_autonomous-driverless_test-city_02

با گسترش خودروهای خودران می توان طرحی با نام AV Zone را پیاده سازی کرد که مانند شبکه حمل و نقل عمومی عمل کرده و می توان مسافران را بدون دخالت انسان به مرکز شهر رساند.

این تحقیقات نشان داده که می توان به کمک خودروهای خودران فضای پارکی که خودروهای معمولی به آن نیاز دارند را کاهش داد. این خودروها همچنان می توانند در بهبود جریان ترافیک، کاهش تراکم جاده ها و بهبود کیفیت هوا در شهرهای بزرگ نیز یاری رسان باشند.

londontaxi1106l

طبق این تحقیقات 35 تا 40 درصد ترافیک مرکز شهر لندن بخاطر نبود جای پارک و جستجوی جای پارک بوسیله راننده هاست که خودروهای خودران می توانند این معضل بزرگ را حل کنند.

GUARD-11

در انگلستان 72 درصد تصادفات رانندگی بخاطر اشتباهات راننده بوده است که خسارت 6 میلیون پوندی را در یک سال برای دولت انگلستان به ارمغان آورده است. این قبیل تصادفات در انگلستان در سال تقریبا 800 کشته در بر دارد که رقمی چشمگیر است.

heatpod

خودروهای خودرانی که اخیرا برای حمل و نقل مسافران در سطح شهر گرینویچ استفاده می شوند.

با توسعه این قبیل خودروها فضای باز بیشتری برای عابرین پیاده و دوچرخه سواران ایجاد می شود، حتی از این فضای باز اضافه می توان برای مصارف تجاری استفاده کرد و به فضای شهریِ پویاتر رسید.

بر اساس این مطالعه، تنها 7 درصد خانواده های انگلیسی ماشین ندارند و این واقعیتی است که در جامعه پیشرفته امروز خودروی شخصی جزء جدانشدنی زندگی انسان امروزی شده است.

البته این آمار در لندن که شهری شلوغ است فرق می کند و 44 درصد از خانواده های لندنی بدون اتومبیل زندگی خود را سپری می کنند و استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی را به صرفه تر می دانند.

Autonomous driving

مطالعات بیشتر بر روی این موضوع به این نتیجه رسیده که استفاده از خودروهای خودران برای دسترسی افرادی که در حومه شهرها زنگی می کنند به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، مدارس، مراکز اجتماعی و مرکز شهرها بسیار مفید خواهد بود.

این خودروها حتی باعث می شوند همه افراد در هر سنی بتوانند رانندگی کنند و خودروی شخصی داشته باشند.

حتی در بلند مدت و حذف خودروهای فعلی از جاده ها، بزرگراه ها و اتوبان ها هم می توانند باریک تر شده و دیگر نیازی به هزینه های اضافه برای علائم و نشان های راهنمایی و رانندگی نیست.

bmwshowshand

در حالی که تا عرضه این خودروها به بازار بین 5 تا 25 سال زمان نیاز است، مطالعه بر روی مناطقی که به صورت آزمایشی در حال بررسی این تکنولوزی جدید هستند نشان داده است که این خودروها می توانند به کاهش گازهای گلخانه ای، افزایش ایمنی، ایجاد فضای بیشتر برای مناطق مسکونی، گسترش فضای سبز و ایجاد اشتغال کمک کنند.

باید دید با فراگیر شدن خودروهای خودران می توان به این مزایا دست یافت و آیا این خودروها می توانند جای لذت رانندگی را بگیرند؟

مطالب مرتبط

پشت پرده واردات خودرو و عدم تمایل خودروسازان خارجی برای حضور رسمی در بازار ایران

اوایل دهه 80 بود که فریاد موفقیت خودروسازان ایرانی در تولید خودروهای ملی، گوش فلک را کر کرده بود و خبرهای توانمندی عظیم صنعت خودرو در تولید محصولات شاخص و رقابتی مدام در رسانه ها مطرح می شد. در چنین شرایطی، پس از سال ها ممنوعیت واردات خودرو، مسئولین تصمیم به آزاد سازی ورود خودروهای خارجی گرفتند... ادامه مطلب

بازگشت مکلارن F1؛ تجدید حیات سریعترین خودرو قرن بیستم

تا مدت ها قبل از ظهور بوگاتی ویرون، مکلارن F1 عنوان سریع ترین خودروی خیابانی جهان را به خود اختصاص داده بود. این اتومبیل که تنها 106 دستگاه از آن در نسخه های مختلف تولید شده، جایگاه ویژه ای نه تنها در بین محصولات مکلارن بلکه در تاریخ صنعت خودرو داشته و به لطف در اختیار... ادامه مطلب

ترمیناتور به واقعیت پیوست؛ تی پاد، اولین کامیون رباتیک جهان

مدت زمان زیادی است وسایل نقلیه خودران طراحی و تولید می شوند، اما هنوز هم به صورت سنتی رانندگان اجازه مداخله در رانندگی آنها را دارند. در حال حاضر، یک شرکت سوئدی اولین نمونه وسیله نقلیه ای را تولید کرده که بصورت کاملا خودکار و بدون مداخله انسان رانندگی می کند. این وسیله نقلیه که هدف از... ادامه مطلب

آشنایی با انواع و اقسام آرایش موتور خودرو

بنیادی ترین و ابتدایی ترین عضو یک خودرو موتور و سیلندر های درون آن است. نحوه چیدمان سیلندر ها در کنار هم نیز برای هر راننده ای مفهومی آشناست. اما این بار با هم از زاویه ای دیگر و با فاکتور های متفاوتی به چیدمان سیلندر و پیستون نگاه خواهیم کرد. نگاهی شاید کمی با... ادامه مطلب

25 تکنیک ساده برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی زیست محیطی خودروها

با توجه به افزایش همیشگی قیمت سوخت و پر مصرف بودن خودروهای داخلی بهتر است که از همین لحظه برای کاهش مصرف سوخت خودرو ها اقدام کنید. 1- از گذاشتن تجهیزات اضافی در خودرو بپرهیزید ، وزن بیشتر مصرف بیشتری به همراه خواهد داشت. 2- اگر با سرعت 90 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می توانید 21 درصد... ادامه مطلب

خط و نشان پژو برای مسابقات ایندی 500، خودرو مفهومی پژو L500R با صفر تا صد 2.5 ثانیه ای

چند وقتی است که خبرهایی در مورد خودروهای مفهومی هیبرید نقل محافل خودرویی شده است. در طول این چند روز خبرهایی در وب سایت های خودرویی منتشر شد که حاکی از تولید خودروی مفهومی هیبریدی توسط پژو است. خط و نشان های پژو برای مسابقات اندی 500 بهانه ای شد تا به معرفی مختصر این خودروی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x