بررسی نتایج یک تحقیق بین المللی، فواید استفاده از خودروهای خودران برای جوامع بشری

کارشناسان حوزه خودرو هر کدام نظر متفاوتی درمورد پدیده جدید صنعت خودرو سازی یعنی خودروهای خودروران دارند، بعضی از کارشناسان مخالف این پدیده هستند زیرا به نظر آنها با گسترش این پدیده لذت رانندگی از بین می رود.

برای مثال کارشناسان و مهندسان ارشد کمپانی پورشه در زمره مخالفان قرار می گیرند، اما برخی دیگر موافق این پدیده هستند و دلیل آن نیز کاهش ترافیک و هوای پاکیزه تر می باشد، زیرا وضعیت گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا همیشه بر ضد کمپانی های بزرگ خودروسازی عمل کرده و عملکرد آنها را محدود کرده است.

حال به مطالعه یک پژوهش جدید می پردازیم که در مورد مزیت این پدیده ی جدید در لندن تحقیقات گسترده ای انجام داده است.

2016_nissan-leaf_intelligent-driving_autonomous-driverless_02

طبق این پژوهش انجام شده در انگلستان خودروهای خودران می توانند فضای شهری را 15 تا 20 درصد خلوت تر کنند. این تحقیقات ثابت کرده که با افزایش استفاده از خودروهای خودران می توان فضای شهری بیشتر، هوای تمیزتر و حتی شهرهایی سبزتر داشته باشیم.

برای مثال در شهر لندن حدود 6.8 میلیون فضا برای پارک خودروها وجود دارد که 16 درصد مساحت شهر را شامل می شود و می توان این فضاها را به فضای سبز تبدیل کرد.

حتی در شهرهای بزرگتر مانند نیویورک و هنگ کنگ این فضا بیشتر است و به 30 درصد فضای شهر می رسد. فضای پارک خودروها در شهر ملبورن در حدود 2580 و در شهر سیدنی مناسب برای 1712 خودرو است.

university-of-michigan_mcity_autonomous-driverless_test-city_02

با گسترش خودروهای خودران می توان طرحی با نام AV Zone را پیاده سازی کرد که مانند شبکه حمل و نقل عمومی عمل کرده و می توان مسافران را بدون دخالت انسان به مرکز شهر رساند.

این تحقیقات نشان داده که می توان به کمک خودروهای خودران فضای پارکی که خودروهای معمولی به آن نیاز دارند را کاهش داد. این خودروها همچنان می توانند در بهبود جریان ترافیک، کاهش تراکم جاده ها و بهبود کیفیت هوا در شهرهای بزرگ نیز یاری رسان باشند.

londontaxi1106l

طبق این تحقیقات 35 تا 40 درصد ترافیک مرکز شهر لندن بخاطر نبود جای پارک و جستجوی جای پارک بوسیله راننده هاست که خودروهای خودران می توانند این معضل بزرگ را حل کنند.

GUARD-11

در انگلستان 72 درصد تصادفات رانندگی بخاطر اشتباهات راننده بوده است که خسارت 6 میلیون پوندی را در یک سال برای دولت انگلستان به ارمغان آورده است. این قبیل تصادفات در انگلستان در سال تقریبا 800 کشته در بر دارد که رقمی چشمگیر است.

heatpod

خودروهای خودرانی که اخیرا برای حمل و نقل مسافران در سطح شهر گرینویچ استفاده می شوند.

با توسعه این قبیل خودروها فضای باز بیشتری برای عابرین پیاده و دوچرخه سواران ایجاد می شود، حتی از این فضای باز اضافه می توان برای مصارف تجاری استفاده کرد و به فضای شهریِ پویاتر رسید.

بر اساس این مطالعه، تنها 7 درصد خانواده های انگلیسی ماشین ندارند و این واقعیتی است که در جامعه پیشرفته امروز خودروی شخصی جزء جدانشدنی زندگی انسان امروزی شده است.

البته این آمار در لندن که شهری شلوغ است فرق می کند و 44 درصد از خانواده های لندنی بدون اتومبیل زندگی خود را سپری می کنند و استفاده از شبکه حمل و نقل عمومی را به صرفه تر می دانند.

Autonomous driving

مطالعات بیشتر بر روی این موضوع به این نتیجه رسیده که استفاده از خودروهای خودران برای دسترسی افرادی که در حومه شهرها زنگی می کنند به مراکز بهداشتی و بیمارستان ها، مدارس، مراکز اجتماعی و مرکز شهرها بسیار مفید خواهد بود.

این خودروها حتی باعث می شوند همه افراد در هر سنی بتوانند رانندگی کنند و خودروی شخصی داشته باشند.

حتی در بلند مدت و حذف خودروهای فعلی از جاده ها، بزرگراه ها و اتوبان ها هم می توانند باریک تر شده و دیگر نیازی به هزینه های اضافه برای علائم و نشان های راهنمایی و رانندگی نیست.

bmwshowshand

در حالی که تا عرضه این خودروها به بازار بین 5 تا 25 سال زمان نیاز است، مطالعه بر روی مناطقی که به صورت آزمایشی در حال بررسی این تکنولوزی جدید هستند نشان داده است که این خودروها می توانند به کاهش گازهای گلخانه ای، افزایش ایمنی، ایجاد فضای بیشتر برای مناطق مسکونی، گسترش فضای سبز و ایجاد اشتغال کمک کنند.

باید دید با فراگیر شدن خودروهای خودران می توان به این مزایا دست یافت و آیا این خودروها می توانند جای لذت رانندگی را بگیرند؟

مطالب مرتبط

دولت ایالات متحده سیاست های کلی خود را در خصوص اتومبیل های خودران تشریح کرد

با تلاش هایی که گوگل، تسلا، اوبر، فورد و دیگر نام های بزرگ صنعتی در چند سال اخیر به انجام رسانده اند، به هیچ وجه بعید نیست که تا چند سال دیگر شاهد ورود خودروهای تماماً خودران به جاده ها باشیم. در همین راستا نیز دولت ایالات متحده به تازگی سیاست های کلی خود را... ادامه مطلب

شکست دیگری برای بوگاتی ویرون؛ هنسی ونوم GT Spayder و مقام سریع ترین خودرو بدون سقف جهان [تماشا کنید]

شرکت آمریکایی هنسی که یکی از مشهورترین تیونرهای جهان به شمار می رود و سابقه طولانی در این امر دارد، دست به ساخت یک ابرخودرو با نام ونوم GT زد تا در بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود، جشنی از عناوین برتر دنیای قدرت و سرعت داشته باشد. این شرکت در سال 2014 توانست به حداکثر... ادامه مطلب

آشنایی با سیستم تشخیص خودکار علایم راهنمایی و رانندگی مرسدس بنز

خودروهای امروزی برای حفظ امنیت سرنشینان و استفاده آسان تر به انبوهی از سیستم های ایمنی و رفاهی مجهز شده اند. یکی از این موارد تکنولوژی تشخیص خودکار علایم راهنمایی و رانندگی توسط اتومبیل ها (Traffic Sign Recognition) است که از سیستم های پیشرفته کمکی راننده به شمار می رود. این سامانه قادر است علایمی مثل... ادامه مطلب

روش های مقابله با جوش آوردن خودرو در فصل تابستان

با آغاز فصل گرما همواره شاهد وقوع اتفاقات ناگواری برای خودرو ها هستیم که گاهی خسارت های هنگفتی را نیز به مالکین تحمیل می کند، اما می توان با پیشگیری و یا اقدام به موقع مشکلات را به درستی رفع کرد که در این مطلب به یکی دیگر از این موارد می پردازیم . بیشترین میزان آسیب دیدگی... ادامه مطلب

زمانی برای بالانس چرخ ها ؛ بررسی دلایل لرزش خودرو

لرزش خودرو همواره یکی از مهمترین دلایل عدم راحتی سرنشینان محسوب می شود و با توجه به وضعیت ناهموار جاده ها و خیابان های کشورمان این مشکل بیش از حالت معمول گریبان خودروهای حاضر در ایران را می گیرد. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین علت های لرزش خودرو خواهیم پرداخت . یکی از مهمترین... ادامه مطلب

قیمت نهایی و شرایط فروش چانگان CS35 توسط سایپا اعلام شد

پیشتر در مطلبی مفصل به معرفی و بررسی اولیه چانگان CS35، کراس اوور چینی جدید سایپا پرداخته بودیم. مطلب قبلی شامل بررسی مشخصات فنی، ایمنی چانگان CS35، شرایط بازار فروش و معرفی کلی خودرو بود، اما حالا سایپا شرایط فروش سری اولیه این محصول را با قیمت 62 میلیونی (با احتساب 2 میلیون تومان تخفیف) اعلام کرده... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x