همه چیز درباره آیفون ۱۱

مسئولیت جایگاه فعلی تان در زندگی با هیچکس جز خود شما نیست

اگر از شما بپرسند کدام ویژگی است که هر فردی در زندگی خود حتماً باید از آن برخوردار باشد پاسخ شما چه خواهد بود؟ به یاد داشته باشید که باید حتماً یک ویژگی را برای پاسخ به این سؤال انتخاب کنید.

با کمی فکر کردن احتمالاً شما هم به این نتیجه می رسید که ویژگی ها و عادت های بسیار متنوع و متعددی وجود دارند که هر کسی برای آوردن عظمت به زندگی شخصی خود، باید آنها را در وجودش پرورش دهد. اما هیچ نقطه ی شروعی بهتر از این نیست که مسئولیت زندگی خودتان را بی قید و شرط و به طور کامل بپذیرید.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن با حداقل سعی و تلاش، انتظار حداکثر نتایج وجود دارد. معمولاً اگر کاری خوب پیش نرود، تقصیر را به گردن دیگران می اندازیم. اگر از لحاظ مالی رضایت نداشته باشیم، تقصیر را به گردن وضع مملکت و اقتصاد آن می اندازیم. اگر از ازدواجمان راضی نباشیم، مشکل را به گردن همسرمان می اندازیم. اگر آنطور که باید و شاید به ما رسیدگی نمی شود، از نظر ما این شرکت است که کوتاهی می کند و الی آخر.

هیچ یک از موارد بالا به نظرتان آشنا نمی آید؟ به احتمال زیاد لااقل برخی از آنها درست به هدف زده اند. انداختن تقصیرها به گردن شرایط و دیگران به جای پذیرفتن مسئولیت اقدامات درست و نادرست، بخشی از طبیعت انسان است. با این حال، اگر می خواهید یک زندگی استثنایی را تجربه کنید باید بلادرنگ به این طرز تفکر خاتمه دهید.

اما چطور می توانیم یک بار برای همیشه مسئولیت زندگی خود را به طور کامل بر عهده بگیریم؟ ۳ موردی که در ادامه خواهید خواند در این راه به شما کمک خواهند کرد.

۱- تصمیم

همه چیز با یک تصمیم قاطع برای پذیرش این مسئولیت آغاز می شود. به نظر ساده می رسد، اما در واقعیت درصد بسیار کوچکی از افراد هستند که واقعاً تصمیم می گیرند مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرند. اکثر افراد دوباره به طرز تفکر کهنه ی خود بازمی گردند و این حقیقت را از نظر دور می دارند که راننده ی این اتومبیل کسی جز خودشان نیست.

خودتان را مجبور کنید برای چیزهایی که تحت کنترل خودتان هستند به دیگران نگاه نکنید. ایده ی ساده ای است، اما به هیچ وجه آسان نیست. از اینجا به بعد، قاطعانه تصمیم بگیرید اجازه ندهید هیچ اتفاق یا هیچ کسی در رسیدن شما به خواسته هایتان نقشی تعیین کننده تر از خودتان داشته باشد.

۲- خاتمه دادن به متهم کردن دیگران

بخش بزرگی از افراد در شرایط و موقعیت های گوناگون، لااقل گاهی برای کنار گذاشتن این عادت مخرب با دشواری مواجه می شوند. همانگونه که پیش تر اشاره شد، ساده ترین کار ممکن متهم کردن طرف مقابل یک رابطه هنگام متزلزل شدن پایه های آن است و به راحتی می توان دولت را مقصر اصلی وضعیت بد مالی خود دانست.

اما دور انداختن هر نوع توجیه و در پیش گرفتن مسئولیت پذیری حقیقی در تمام حوزه های زندگی اهمیتی حیاتی دارد. هیچ کس با درگیر شدن در بازی مقصر دانستن دیگران نمی تواند کنترل زندگی اش را به طور کامل در دست بگیرد.

۳- عهد کردن با خود

کاری که اثرگذاری فوق العاده زیادی دارد این است که روی یک برگه ی مخصوص، به صورت کتبی به خودتان متعهد شوید که در تک تک لحظه های زندگی تان مسئولیت کوچکترین مسائل را نیز بر عهده بگیرید و به هیچ وجه تقصیر هیچ چیز را به گردن دیگران نیاندازید. این تعهدنامه ی کتبی می تواند به همین سادگی باشد: «من، پیام ادیب، متعهد می شوم هیچگاه از بر عهده گرفتن مسئولیت تمام جنبه های زندگی ام به طور کامل، شانه خالی نکنم».

مردان و زنانی که از جایی به بعد در زندگی شان چنین تصمیمی گرفته اند، میراث ماندگاری از خود بر جای گذاشته اند و تاریخ ساز شده اند. شما چطور؟ آمادگی این را دارید که مسئولیت نقایص و کم کاری های خودتان را به گردن دیگران و شرایط نیاندازید؟

منبع:
entrepreneur
برچسب ها

مطالب مرتبط

اهداف افراد موفق برای سال نو چیست؟

افراد موفق برای هر روز و هر ساعت خود برنامه ریزی می کنند، پس یقینا برای سال جدید هدف گذاری دقیقی خواهند داشت.با توجه به اینکه چند روزی بیشتر از آغاز سال نوی میلادی نمی گذرد و تا شروع سال جدید خورشیدی هم زمان زیادی باقی نمانده، در ادامه نگاهی خواهیم داشت به چشم انداز... ادامه مطلب

چرا بیشتر افراد موفق نمی‌شوند؟

همه‌ی ما افراد ثروتمندی را دیده‌ایم که از زندگی لذت نمی‌برند، ناراحتند، تعادل روحی و فکری هم ندارند.ما انسان‌ها به علت ذات کمال طلبی که داریم همواره موفقیت را در گرو پیشرفت روزانه میبنیم. حال این پیشرفت می‌تواند در زمینه‌های مختلفی چون شرایط شغلی، نحوه‌ی زندگی، ارتباط اجتماعی یا کنار آمدن با فاکتورهای مخلتف زندگانی... ادامه مطلب

اریک اشمیت: خواب کافی راز موفقیت است

در فرهنگ آمریکایی معمولاً از مدیران موفق به عنوان افرادی پرتلاش یاد می شود که شبانه روز استراحت کافی ندارند اما اریک اشمیت، عضو سابق هیئت مدیره اپل و رییس کنونی آلفابت در کنار چند مدیرعامل دیگر قصد دارند این نگرش نادرست را از ذهن مردم پاک کنند.اشمیت اخیرا در مقاله ای که برای سایت «آریانا... ادامه مطلب

فرمول استیو جابز برای دستیابی به آنچه در زندگی می خواهید

بسیاری افراد استیو جابز را فردی فوق العاده باهوش می دانند اما او برای دستیابی به اهدافش چند تکنیک ساده را دنبال می کرد که هر کسی می تواند آنها را اجرا کند.جابز برای آنکه اپل و پیکسار را سر پا نگه دارد با چالش های زیادی روبرو بود و برای آنکه حقیقت خود را... ادامه مطلب

نقش هفتگانه خواب در عملکرد صحیح مغز را بشناسید

سال ها بود که محققان دلیل خوابیدن انسان را نمی دانستند. از این رو تئوری های زیادی به وجود آمد. مثلا این که خوابیدن انسان را از به دردسر افتادن در شب و شکار شدن توسط حیوان هایی که شب ها به شکار می روند حفظ می کند. برخی از این تئوری ها روانشناسانه هستند،... ادامه مطلب

۱۵ نشانه هوش هیجانی بالا که ممکن است در خود پیدا کنید

از دست دادن کنترل احساسات اتفاق دور از ذهنی نیست و برای خیلی ها رخ می دهد. به همین دلیل است که هوش هیجانی اهمیت بسیار زیادی می یابد. توانایی شناسایی احساسات دیگران و خود، درک تأثیر قدرتمند این احساسات و استفاده از این اطلاعات برای هدایت نحوه ی تفکر و رفتار، می تواند احتمال... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x