ماهی کوچکی که می تواند بعد از شناختن افراد روی صورت آنها آب دهان بریزد

ماهی کوچکی که می تواند بعد از شناختن افراد روی صورت آنها آب دهان بریزد

اینکه یک ماهی آب دهانش را روی صورت شخصی بریزد، هم کاری عجیب است و هم مشمئز کننده. با این همه، این اتفاق برای دانشمندانی که یک تحقیق تازه را روی حیوانات انجام می دادند بسیار شیرین و خوشحال کننده بود.

گروهی پژوهشگر یک ماهی کمانگیر را طوری آموزش داده اند که می تواند آب دهانش را روی تصویر افراد بریزد؛ در واقع آنها برای نخستین بار موفق شدند نشان دهند که ماهی ها می توانند کاری فوق العاده عجیب و پیچیده را انجام دهند: تشخیص صورت انسان.

در این پژوهش که نتایج آن در نشریع ساینتیفیک ریپورتز منتشر شد، دانشمندان دانشگاه های آکسفورد و کوئینزلند دو تصویر مربوط به چهره انسان را به ماهی کمانگیر نشان دادند (که یکی از تصاویر برایشان آشنا بود). در مرحله بعد، ماهی باید صورت درست را تشخیص می داد و جایزه می گرفت.

محض اطلاع شما باید بگوییم که این نوع آبزی عموما برای پایین آوردن حشرات از روی شاخه ها، پرتابه های آبی را به سمت شان شلیک می کند و با در نظر داشتن همین ویژگی تشخیص اینکه ماهی کدام صورت را انتخاب کرده ابدا کار دشواری نبود. تمام کاری که دانشمندان باید انجام می دادند این بود که ماهی را آموزش دهند تا آب دهانش را روی عکس انتخاب شده پرتاب کند.

fish spit

در ادامه وقتی تصاویر به صورت رنگی نشان داده شدند، ماهی در ۸۱ درصد موارد، چهره را به درستی انتخاب کرد. جالب است بدانید زمانی که تصاویر به صورت سیاه و سفید برایش نشان داده شدند، نتیجه کار حتی از این هم بهتر شد و ماهی توانست در ۸۶ درصد از موارد تشخیص درست بدهد.

اضافه نماییم این اولین باری نیست که ماهی ها توانایی خود را در تشخیص حیوانات بر پایه خصوصیات چهره شان، نشان داده اند.

در اکتبر سال قبل نیز همین تیم اعلام کرد دوشیزه ماهی آمبون نیز می تواند با استفاده از الگوهای موجود در چهره دیگر ماهی های هم گونه اش، آنها را تشخیص دهد و جالب است بدانید که این الگوها صرفا برای موجوداتی قابل رویت هستند که می توانند طول موج های فرابنفش را تشخیص دهند.

در ادامه مشخص گردید، دوشیزه ماهی لیمویی هم چنین قابلیتی دارد. اما مطالعات اخیر انجام شده توسط پژوهشگران آکسفورد و کوئینزلند یافته های قبلی در این باره را یک گام دیگر فراتر می برد. براساس مقاله منتشر شده در این باره، ماهی کمانگیر علیرغم مغز کوچک و ساده ای که دارد می تواند کارهای بصری پیچیده و دشواری را انجام دهد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato