ایلان ماسک جزییات بیشتری از سفر به مریخ ارائه داد

ایلان ماسک ۱۴ سال پیش استارتاپ فضایی خود را تاسیس کرد و از همان زمان، هدف اصلی تغییری نداشته: سکونت در مریخ. وی امروز اطلاعات تازه ای در خصوص برنامه های اسپیس اکس برای سفر به مریخ را با نشریه «واشنگتن پست» در میان گذاشت.

در سال ۲۰۱۸، قرار است SpaceX یک سفینه فضایی بدون سرنشین را به مریخ ارسال کند. این پروازها هر دو سال یک بار تکرار خواهد شد چرا که زمانی برگزیده می شود که فاصله زمین و مریخ در کمترین حالت خود در مدار باشد. ماسک می گوید که اگر همه چیز طبق نقشه پیش رود، اولین پرواز با سرنشین در سال ۲۰۲۵ به مریخ خواهد رسید.

ماسک می گوید سفر پیش رو که ماه ها به طول خواهد انجامید، سخت، پرخطر و پرمخاطره خواهد بود اما او مطمئن است که داوطلبین زیادی حاضر به رفتن به سیاره سرخ خواهند بود، چرا که می خواهند جزء پیشتازان باشند.

Spacex-Mars-Yolcusu-670x330

پیش از اینکه پرواز با سرنشین در سال ۲۰۲۵ انجام شود، ماسک می گوید که از سال ۲۰۱۸ پرواز های بی سرنشین به این سیاره آغاز شده و در آنها، وسایل مورد نیاز تحقیقاتی و ماشین های سطح نورد (Rover) به آنجا منتقل خواهند شد. این تجهیزات توسط خود SpaceX یا سایر شرکت ها تولید می شوند. از پروازهای نخستین همچینن استفاده خواهد شد تا اطمینان پروازهای با سرنشین به مریخ تخمین زده شود.

ماسک در همین رابطه می گوید: «اساساً آنچه می گوییم این است که می خواهیم یک مسیر مشخص به مریخ را تعیین کنیم. مسیری که همواره از آن استفاده شود و بتوان به آن اعتماد کرد. هر ۲۶ ماه یک بار پروازی خواهیم داشت. مانند یک قطار که ایستگاه را ترک می کند. از طرفی اگر دانشمندان سراسر جهان اطمینان حاصل کنند که در این بازه زمانی قطعاً پروازی به مریخ انجام خواهد شد که در قیاس با نمونه های قبلی بسیار ارزان تر است، به سراغ ابداعات تازه و آزمایش های جدیدی می روند.»

اسپیس اکس یک شرکت خصوصی است که برای انجام سفرهایش به مریخ، از دولت کمک مالی دریافت نمی کند. ناسا پیش از این ابراز نموده که برای پرواز به مریخ در ۲۰۱۸ «پشتیبانی فنی» در اختیار این کمپانی قرار خواهد داد اما سخنی از پشتیبانی مالی به میان نیامده است. در این بین خود ناسا تصمیم دارد در سال ۲۰۳۰ پرواز با سرنشین به مریخ داشته باشد. اما برخی از اعضای کنگره ایالات متحده ابراز تمایل خود را به سفر به ماه نشان می دهند.

494549679-spacex-ceo-elon-musk-introduces-spacexs-dragon-v2.jpg.CROP.promo-mediumlarge

سفر اسپیس اکس به مریخ در سال ۲۰۱۸ توسط سفینه فضایی Dragon خواهد بود که توسط موشک ۲۷ موتوره ی «Falcon Heavy» به فضا رهسپار می شود. در انتهای سال میلادی جاری اسپیس اکس برنامه دارد تا موشک Falcon Heavy خود را برای اولین بار به پرواز در آورد.

ماسک خبر می دهد که سفینه فضایی دراگون، بزرگترین جسمی خواهد بود که تا کنون بر روی سطح مریخ فرود آمده. همین مسئله فرود آمدن آن را دشوارتر می کند. تا کنون از بین ۴۳ ماموریت رباتیکی که از سوی کشورهای مختلف برای رساندن جسمی به مریخ انجام شده، تنها ۱۸ عدد موفقیت آمیز بوده اند. آخرین پرواز به مریخ، از سوی ناسا انجام شد که در آن ماشین سطح نورد بدون سرنشین «Curiosity» بر روی سطح این سیاره جای گرفت که هنوز در آنجا باقی مانده است.

در این بین برخی گمانه زنی می کنند که چهارچوب زمانی مشخص شده از سوی ماسک بی نهایت بلندپروازانه است، مخصوصاً از جایی که اسپیس اکس هنوز راکت Falcon Heavy را به پرواز درنیاورده سفینه فضایی Dragon را نیز با استفاده از موتور خود در شرایط واقعی به زمین ننشانده است.

در سفر دوم اسپیس اکس به مریخ که در سال ۲۰۲۰ خواهد بود، ماسک می گوید که تصمیم دارد دو موشک Falcon Heavy به همراه دو سفینه Dragon را به سیاره مذکور ارسال کند که هر دو پر از وسائل تحقیقاتی و ابزارهای مورد نیاز برای آزمایش ها خواهند بود: «در آن زمان چندین سازمان و نهاد وجود خواهد داشت که بخواهند آزمایشاتی در سطح مریخ انجام دهند.»

i_84065366

ماسک بیان نمود که در سال ۲۰۲۲، امیدوار است که اسپیس اکس بتواند سفینه مرموز خود را به مریخ ارسال کند. در این سفر، جایگاه هایی به مریخ منتقل می شوند که محل زندگی فضانوردان بر روی سیاره سرخ خواهند بود. ماسک از ارائه جزییات بیشتر امتناع ورزید و عنوان کرد که در ماه سپتامبر در یک کنفرانس بیشتر در مورد این سیستم خواهد گفت. وی البته بسیار هیجان زده بود و به سختی خود داری می کرد: «به وجدتان خواهد آورد؛ واقعاً عالی است و می تواند هیجان زده تان کند.»

وی در خصوص پرواز اسپیس اکس در سال ۲۰۲۵ به مریخ گفت: «اولین ماموریت با تعداد نفرات بالا همراه نخواهد شد. به دلیل ریسک بالای پرواز، می خواهیم اگر اتفاق ناگواری رخ داد، با کم ترین تلفات جانی همراه باشد.»

Screen Shot 1395-03-22 at 17.22.38-w800

ماسک البته اشاره می کند که اسپیس اکس با شانس زیاد می تواند همه چیز را طبق نقشه پیش ببرد تا در نهایت موفق گردد در پایان سال ۲۰۲۴ پرواز با سرنشین را انجام داده تا فرود آن در ۲۰۲۵ محقق شود.

ایلان ماسک خاطر نشان می کند که هنوز افرادی که برای پرواز اول به سیاره سرخ رهسپار می شوند، مشخص نگشته اند. اما اشاره می کند که این افراد، پیشتازانی خواهند بود که ریسک بالای این کار را نیز پذیرفته اند:

«خوشبختانه افراد زیادی هستند که تمایل دارند به توسعه زیرساخت ها برای تولد یک شهر مریخی کمک کنند. این یک پروژه بسیار خطرناک است و در این میان همین افراد هم احتمالاً زندگی شان را از دست خواهند داد، و خودشان نیز این مسئله را می دانند. اما این اشخاص هستند که راه را برای دیگران هموار می کنند تا در نهایت سفر به مریخ امن و راحت تر گردد، مسئله ای که البته در سال های آتی رخ خواهد داد.»

مطالب مرتبط

اسپیس ایکس گیاه ماری جوانا و قهوه را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می کند

اسپیس ایکس قصد دارد اوایل سال 2020 گیاه شاه دانه و قهوه را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کند. هدف از این آزمایش، مطالعه تاثیرات بی وزنی و امواج رادیویی روی گیاهان است.به گزارش Mashable، شرکت زیست‌فناوری کشاورزی Front Range Biosciences در همکاری با شرکتی به نام Space Cells و دانشگاه کلرادو، قصد دارند... ادامه مطلب

ناسا بزرگ ترین راکت دنیا را در یک آزمایش کنترل شده منفجر کرد [تماشا کنید]

ناسا نمونه آزمایشی راکت اسپیس لانچ سیستم (SLS) را به منظور آگاهی از میزان مقاومت آن در یک آزمایش کنترل شده منفجر کرد. این راکت قرار است فضانوردان را سال 2024 به ماه ببرد.ناسا برای اندازه گیری میزان فشار و مشاهده نحوه منفجر شدن این راکت، هزاران سنسور را روی آن نصب کرده بود. یکی... ادامه مطلب

کشف یخ در عمق 2.5 سانتی متری سطح مریخ

محققان ناسا منطقه ای را در سطح مریخ شناسایی کرده اند که حاوی یخ در عمق 2.5 سانتی متری است و فضانوردان با ابزارهای ساده می توانند آنها را استخراج کنند.ناسا روز سه شنبه به کمک داده های مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) و فضاپیمای مارس ادیسی (Mars Odyssey)، نقشه ای از یخ های مریخ منتشر... ادامه مطلب

راکت New Shepard بلو اوریجین دوازدهمین پرتاب آزمایشی خود را با موفقیت انجام داد

راکت «نیو شپرد» (New Shepard) کمپانی بلو اوریجین (Blue Origin)، دوازدهمین پرتاب آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.ساعت 11:53 دقیقه صبح دیروز (20 آذر) به وقت محلی، راکت یک مرحله ای نیو شپرد از مقر پرتاب شرکت بلو اوریجین در تگزاس غربی از روی زمین بلند شد و در پرواز 10 دقیقه و... ادامه مطلب

اولین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی سال 2025 اجرا می شود

آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین ماموریت پاکسازی فضا از زباله های فضایی را برنامه ریزی کرد. این ماموریت که «کلیر اسپیس وان» (ClearSpace-1) نامگذاری شده، سال 2025 آغاز خواهد شد و هدف آن جمع آوری و از بین بردن باقی مانده راکت VESPA است.آژانس فضایی اروپا قصد دارد به عنوان بخشی از برنامه امنیت فضایی... ادامه مطلب

ناسا به دنبال یافتن پاسخی برای فوران های مرموز سیارک Bennu

سیارک 491 متری بنو (Bennu) از سطح خود ذراتی به بیرون پرتاب می کند که شگفتی محققان را در پی داشته است. معمولاً فوران ذرات در دنباله دارهای یخی دیده یافت می شوند و سیارک ها چنین خصوصیتی ندارند. حال پژوهشگران ناسا به کمک فضاپیمای اسیریس رکس (OSIRIS-REx) و فرضیه سازی به دنبال یافتن علت... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟