جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

دانشمندان وجود لایه ثانویه پنهان از اطلاعات را در DNA انسان تایید کردند

برپایه برخی فرضیات مطرح شده از سوی پزشکان، تنها اطلاعات رمزگذاری شده درون DNA نیستند که خصوصیات انسان را تعریف می کنند و در مقابل شیوه تا شدن DNA نیز که مشخص می کند کدام ژن ها بیشتر در بدن مان خود را نشان دهند، هم در این مساله موثر است.

این حقیقتی است که زیست شناسان سالهاست از آن باخبرند و آنها حتی توانسته اند برخی از پروتئین هایی که در فشرده شدن DNA نقش دارند را هم شناسایی نمایند. حالا اما گروهی از فیزیکدانان موفق شده اند برای نخستین بار از طریق شبیه سازی نشان دهند که چطور این اطلاعات پنهان تکامل بشر را تحت کنترل درآورده.

اجازه دهید کمی دانسته های قبلی مان در این باره را مرور نماییم. آنها که در رشته های مرتبط با زیست درس خوانده اند می دانند که در سال 1953 میلادی، دو دانشمند به نام های واتسون و کریک کشف کردند کد DNAی که مشخص می کند ما چه کسی باشیم از توالی حروف G، A، C و T تشکیل شده است.

james-watson-dna

ترتیب این حروف مشخص می کند که کدام پروتئین ها در درون سلول هایمان ساخته شوند. بنابراین اگر چشمانی قهوه ای دارید علت این است که DNA شما، توالی مشخصی از حروف را در خود دارد که به پروتئین سازنده این رنگ مربوط می گردد.

اما این همه ماجرا نیست چون تمامی سلول ها در بدن ما با یک کد DNA مشابه به هم شروع می شوند و این در حالی است که هر اندام بدن کارکردی متفاوت از دیگری دارد؛ به بیان دیگر، سلول های شکمی نیازی به تولید رنگدانه قهوه ای ندارند و در مقابل باید بتوانند آنزیم های هاضمه بسازند. پس ماجرا چیست؟

از دهه 1980 میلادی تا به امروز، دانشمندان دریافته اند، نحوه تا شدن یا فشردگی DNA درون سلول هاست که این فرایند را کنترل می کند. عوامل زیست محیطی نیز می توانند نقش بسیار مهمی در این فرایند ایفا کنند و مثلا استرس می تواند به فعال شدن یا غیرفعال شدن برخی ژن ها منتهی شود.

اما مکانیزم کنترلی اصلی همان تا شدن یا خمیدگی DNA است. در هر سلول حدودا دو متر DNA وجود دارد و برای آنکه این مقدار درون سلول جای بگیرد باید به شکلی فشرده در داخل یک بسته به نام نوکلئوزوم قرار داده شود.

نکته دیگر اینکه نحوه تا شدن و فشرده شدن DNA است که کنترل می کند کدام ژن ها توسط سلول خوانده شوند (ژن هایی که تماما در داخل تا شده اند به عنوان پروتئین نمود نمی یابند و در مقابل آنها که روی سطح بیرونی فشرده شده اند در نقش پروتئین ظاهر می شوند) و اینگونه است که سلول ها با وجود داشتن توالی یکسان DNA کارکردهای مختلفی را از خود به نمایش می گذارند.

اضافه نماییم تیمی از پژوهشگران دانشگاه Leiden هلند نیز موفق شدند این فرایند را در مقیاس ژنوم مورد مشاهده قرار دهند و با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری تایید نمایند که این امر صحت دارد. در نهایت اما این یافته که البته پیشتر نیز بر دانشمندان ثابت شده بود، بدان معناست که در آینده می توان با دستکاری توالی حروف یاد شده، DNA را به گونه ای اصلاح نمایند که برخی ژن های ناخواسته از جمله موارد مرتبط با بیماری ها پنهان گردند و در بدن فرد نمود پبدا نکنند.

مطالب مرتبط

محققان نانورباتی را تولید کرده اند که مولکول ها را جابجا می کند

محققین مؤسسه فناوری کالیفرنیا «کالتک» با استفاده از یک رشته DNA رباتی را طراحی کرده اند که می تواند به صورت خودکار مولکول ها را به نقطه ای دلخواه جابجا کند. در حال حاضر این ربات ها تنها روی یک بورد نانویی مشخص حرکت می کند که طی کردن هر چهار گوشه آن حدود یک روز... ادامه مطلب

ذخیره سازی اجرای یک خواننده آمریکایی روی رشته DNA

فرض کنید الان سال 3017 است و می خواهید به یک آلبوم موسیقی گوش کنید، به نظر شما این آلبوم روی چه چیزی ذخیره شده است؟ باتوجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی پاسخ به این سوال غیرممکن است اما یکی از گزینه های موجود احتمالا رشته های DNA خواهند بود. دلیل این پیش بینی این است که... ادامه مطلب

ویرایش ژنوم به روش CRISPR-Cas9 برای اولین بار روی انسان انجام خواهد شد

محققین دانشگاه پنسیلوانیا قصد دارند تا سیستم ایمنی بدن انسان، به خصوص سلول های مبارز T را با دستکاری ژنتیکی از طریق تکنیک CRISPR-Cas9 آماده به مقابله با سرطان کنند. این آزمایش فوق العاده مهم که اخیرا توسط مقامات دولتی و اخلاقی مورد تایید قرار گرفته توسط «انستیتو پارکر برای ایمنی درمانی سرطان» تامین خواهد شد.... ادامه مطلب

استفاده از تکنیک اصلاح ژنتیک برای تبدیل باکتری به ذخیره کننده اطلاعات

روش «CRISPR-Cas» در ماه های اخیر به شدت مورد توجه مهندسین ژنتیک قرار گرفته که توانسته اند با استفاده از آن، اقدامات مهمی از جمله درمان برخی بیماری های ژنتیکی و مبارزه با ویروس HIV را انجام دهند. دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا نیز به تازگی با استفاده از روش مورد اشاره، موفق شده اند باکتری... ادامه مطلب

مایکروسافت به کمک پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در پی ذخیره کردن داده ها در DNA است

مایکروسافت همکاری خود را با پژوهشگران دانشگاه واشنگتن آغاز کرده تا اولین قدم ها برای توسعه نوعی سیستم ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی در DNA برداشته شود. قرار است در این سیستم ذخیره سازی، دسترسی تصادفی به اطلاعات و همچنین پروتکل تصحیح خطا جای گیرد، دقیقا همانند اپلیکیشن های کنونی. آقای Luis Ceze، دانشیار علوم کامپیوتری و مهندسی در دانشگاه... ادامه مطلب

هجمه شدید به تیم چینی ویرایش ژنتیکی نوزادان و بازرسی‌ از آنها

پس از انتشار خبر مربوط به ویرایش ژنتیکی دو نوزاد توسط محققان چینی، مراجع مختلف آن را محکوم کرده و از بازرسی دقیق این تحقیقات خبر داده اند. روز گذشته یک محقق چینی به نام Jiankui He مدعی شد که با همکاری چند متخصص دیگر و از طریق روش کریسپر، DNA دو نوزاد را به گونه... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x