ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

شهرها تا 30 سال دیگر چه شکلی به خود خواهند گرفت؟

«ایان پیرسون» (Ian Pearson) یکی از افراد نام آشنا در زمینه پیش بینی آینده تکنولوژی به شمار می رود و تا به امروز، با دقتی 85 درصدی توانسته وقایع مربوط به آینده بشریت را پیش ...

شایان ضیایی
نوشته شده توسط شایان ضیایی | ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰

«ایان پیرسون» (Ian Pearson) یکی از افراد نام آشنا در زمینه پیش بینی آینده تکنولوژی به شمار می رود و تا به امروز، با دقتی 85 درصدی توانسته وقایع مربوط به آینده بشریت را پیش بینی کند. وی اخیراً به کمک کمپانی Hewden، یک کمپانی فعال در حوزه اجاره تجهیزات ساخت و ساز» گزارشی فراهم آورده که به ما نشان می دهد می توان منتظر چه دستاوردهایی در شهرسازی طی 30 سال آینده بود.

به عقیده وی، با پیشرفت در حوزه هایی مانند رباتیک و هوش مصنوعی، شهرسازی شکلی تکنولوژی محور به خود خواهد گرفت که با زیرکی هرچه تمام تر، پیشرفتی مضاعف را تجربه خواهد کرد. وی در گزارش خود به 8 مورد اشاره کرده که در ادامه نگاهی به آنها خواهیم انداخت.

ساختمان ها توسط هوش مصنوعی مدیریت خواهند شد

در گزارش مورد اشاره، چشم اندازی در نظر گرفته شده که بنابر آن، ساکنین حاضر در یک ساختمان می توانند با خود ساختمان و اجزای موجود در آن صحبت کنند. برای مثال می توانند از هوش مصنوعی خواست که دمای داخل خانه را تغییر دهد.
در گزارش مورد اشاره، چشم اندازی در نظر گرفته شده که بنابر آن، ساکنین حاضر در یک ساختمان می توانند با خود ساختمان و اجزای موجود در آن صحبت کنند. برای مثال می توان از هوش مصنوعی خواست که دمای داخل خانه را تغییر دهد.

برج های بسیار بلند، ساز و کاری شبیه به یک شهر کوچک خواهند داشت

با توجه به افزایش تقاضا برای ساختمان سازی و قیمت بالای زمین، ساختمان ها بسیار مرتفع تر از پیش خواهند شد و هرکدام شکلی متفاوت به خود می گیرند. این ساختمان ها ساز و کاری شبیه به یک شهر کوچک خواهند داشت و برای مثال طبقه ای به عنوان باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد و طبقه ای هایی دیگر به عنوان محیط کاری، محل سکونت و چیزهایی از این دست.
با توجه به افزایش تقاضا برای ساختمان سازی و قیمت بالای زمین، ساختمان ها بسیار مرتفع تر از پیش خواهند شد و هرکدام شکلی متفاوت به خود می گیرند. این ساختمان ها ساز و کاری شبیه به یک شهر کوچک خواهند داشت و برای مثال طبقه ای به عنوان باشگاه مورد استفاده قرار می گیرد و طبقه ای هایی دیگر به عنوان محیط کاری، محل سکونت و چیزهایی از این دست.

پنجره ساختمان ها جای خود را به نمایشگرهای واقعیت مجازی می دهند

در قسمت دوم فیلم سه گانه Back to the Future، اتاق خانه شخصیت مارتی در آینده به پنجره هایی برای پخش تصاویر واقعیت مجازی مجهز شده بودند که تصاویر آن قابل تغییر بودند. در گزارش پیرسون نیز به موردی مشابه اشاره شده و وی می گوید در آینده، ساختمان ها پنجره نداشته و در عوض به نمایشگرهای واقعیت مجازی مجهز می شوند.
در قسمت دوم فیلم سه گانه Back to the Future، اتاق خانه شخصیت مارتی در آینده به پنجره هایی برای پخش تصاویر واقعیت مجازی مجهز شده بودند که تصاویر آن قابل تغییر بودند. در گزارش پیرسون نیز به موردی مشابه اشاره شده و وی می گوید در آینده، ساختمان ها پنجره نداشته و در عوض به نمایشگرهای واقعیت مجازی مجهز می شوند.

مردم قادر به اسپری کردن پوششی خاص خواهند بود که انرژی خورشیدی را دریافت می کند

دستیابی به پوششی برای جذب انرژی خورشیدی تا حد زیادی به پیشرفت نانوتکنولوژی و نانوذره ها بستگی دارد اما در مجموع، تا 30 سال دیگر اسپری هایی تولید خواهند شد که از قابلیت جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی برخوردار خواهند بود.
دستیابی به پوششی برای جذب انرژی خورشیدی تا حد زیادی به پیشرفت نانوتکنولوژی و نانوذره ها بستگی دارد اما در مجموع، تا 30 سال دیگر اسپری هایی تولید خواهند شد که از قابلیت جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی برخوردار هستند.

دما و نور به شکلی هوشمند شما را هنگام حرکت در اتاق دنبال خواهند کرد

در آینده نور و دما بازتابی مستقیم روی شما خواهند داشت تا بتوانید حتی هنگام حرکت از میزان دما و نور مناسب خود بهره مند باشید. در گزارش اشاره ای به نحوه عملکرد این تکنولوژی نشده با این حال در حال حاضر تحقیقاتی زیادی برای بهبود تابش نور در جریان است. برای مثال لامپ Ario یکی از محصولاتی است که براساس تحقیقات ناسا و دانشگاه هاروارد توسعه یافته و با اتصال به وای فای، نور طبیعی خورشید را شبیه سازی می کند تا سلامت مصرف کننده را بهبود ببخشد.
در آینده نور و دما تابشی مستقیم به سمت شما خواهند داشت تا بتوانید حتی هنگام حرکت از میزان دما و نور مناسب خود بهره مند باشید. در گزارش اشاره ای به نحوه عملکرد این تکنولوژی نشده با این حال در حال حاضر تحقیقاتی زیادی برای بهبود تابش نور در جریان است. برای مثال لامپ Ario یکی از محصولاتی است که براساس تحقیقات ناسا و دانشگاه هاروارد توسعه یافته و با اتصال به وای فای، نور طبیعی خورشید را شبیه سازی می کند تا سلامت مصرف کننده را بهبود ببخشد.

کارگردان ساختمانی از اسکلت خارجی برای حمل تجهیزات سنگین بهره می گیرند

construction-workers-will-wear-exoskeletons-to-carry-heavy-equipment
خوشبختانه حداقل این تکنولوژی، از همین حالا روند پیشرفت را آغاز کرده است. در واقع چندی پیش بود که کمپانی پاناسونیک از اسکلت هایی خارجی برای تسهیل روند بلند کردن اجسام سنگین رونمایی کرد. دو سال پیش نیز وزارت دفاع ایالات متحده از لباسی شبیه به لباس شخصیت Iron-Man رونمایی کرد که می توان به کمک آن اجسام سنگین را از روی زمین بلند کرد. در گزارش آمده استفاده از این اسکلت های خارجی در امر ساخت و ساز، زمانی آغاز خواهد شد که توسعه آنها به غایت خود برسد.

مشاغل  خطرناک مربوط به ساخت و ساز توسط ربات ها انجام می شوند

dangerous-construction-jobs-will-be-handled-by-robots
در گزارش نوشته شده که ربات ها می توانند پا به پای انسان ها، در پروژه های مختلف مشارکت به عمل آورند. اما این ربات ها می توانند مسئولیت مشاغلی که با خطر انفجار یا خرابی بنا همراه است را به صورت تمام و کمال عهده دار شوند.

چاپ سه بعدی و اسمبل ربات ها، سرعت ساخت و ساز را افزایش می دهد

پیرسون در گزارش جالب خود می گوید که به لطف چاپ سه بعدی، روند ساخت و سازها با سرعتی به مراتب بیشتر از سابق انجام خواهند شد. در همین حال، شکل جدیدی از بتن و دیگر مواد لازم برای امر ساخت و ساز پدید خواهند آمد.
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (24 مورد)
 • Amin Ak
  Amin Ak | ۴ تیر ۱۳۹۵

  ایشالا ببینیم و دخیل باشیم در این تغییرات ? ? ?

 • امید
  امید | ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

  خوبه که تا اون موقع میمیریم و همچین روزهایی رو نمیبینیم فکرشو کن همه چیز مصنوعی میشه مثلا یه نمونش همین پنجره های واقعیت مجازی در اصل اگه اینده رو بخواهیم توصیف کنیم اینجوریه:(جنگ در اکثر کشورها بخاطر فقر و قحطی و خشکسالی و کم ابی و از بین رفتن اقتصاد جهانی و اختلاف شدید طبقاتی گروهی به شدت فقیر و گروهی به شدت غنی)

 • باقر
  باقر | ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

  دوستان پیشرفت نکردن ما ایرانیا به ذات کثیفمون برمیگرده هرکی به هرچی میرسه به بقیه پشت پا میزنه...حقیقت تلخه حالا دوستان میان میگن خودت کثیفیو از این حرفا...

 • کامران
  کامران | ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

  من یک ایده ام ، چیزی فراتر از خون و گوشت ، من سد آزادی رو منفجر خواهم کرد ، خون به پا خواهد شد ،

  • nima
   nima | ۲۹ خرداد ۱۳۹۵

   چی؟?

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی