فضاپیمای Dragon اسپیس اکس، یک داک اتصال حیاتی را به ایستگاه فضایی بین‌ المللی می رساند

فضاپیمای Dragon اسپیس اکس، یک داک اتصال حیاتی را به ایستگاه فضایی بین‌ المللی می رساند

فضاپیمای Dragon اسپیس اکس، یک داک اتصال حیاتی را به ایستگاه فضایی بین‌ المللی می رساند

ساعتی پیش اسپیس اکس موفق شد یک موشکل فالکون ۹ دیگر را در فلوریدا روی زمین صاف فرود آورد. در این پرواز، موشک فالکون ۹، فضاپیما فضایی Dragon را نیز در مدار قرار داد. این فضاپیما محموله ای ۲۲۷۶ کیلوگرمی از لوازم مختلف و تجهیزات آزمایشگاهی را با خود حمل کرده و به دست ایستگاه فضایی بین‌ المللی می رساند.

طبق برنامه ریزی اسپیس اکس، فضاپیما Dragon قرار است تا دو روز دیگر در مدار باقی بماند که در این زمان، از سیستم پیشرانه خود استفاده کرده و به ایستگاه فضایی بین‌ المللی نزدیک خواهد شد. پس از آن، «جف ویلیامز» (Jeff Williams) فضانورد مستقر در ایستگاه بین المللی از بازوی رباتیکی استفاده خواهد کرد تا فضاپیمای دراگن را به ماژول «هارمونی» ایستگاه فضایی متصل سازد. طبق برنامه ریزی ها، این اتفاق در روز چهارشنبه رخ خواهد داد.

Screen Shot 1395-04-28 at 10.49.26-w800

اما در کنار محموله ۲۲۷۶ کیلوگرمی، فضاپیمای دراگن یک مورد مهم دیگر را نیز با خود به همراه دارد که یک داک اتصال بسیار مهم برای ایستگاه فضایی است. این حلقه‌ی ۶۳ اینچی که در اختصار به آن «IDA» گفته می شود، در نهایت در بخش بیرونی ایستگاه نصب خواهد شد و در آینده به فضاپیماهای دیگر اجازه خواهد داد تا به شکلی بسیار ساده تر به ایستگاه فضایی متصل گردند. همچنین ناسا برای برنامه ریزی های آتی خود (از جمله Commercial Crew Program) به چنین حلقه اتصالی نیاز دارد. در حال حاضر شرکت های بوئینگ و اسپیس اکس مشغول توسعه وسیله هایی هستند که در آینده به همین شکل به ایستگاه فضایی متصل می شوند.

Screen Shot 1395-04-28 at 10.49.14-w800

قرار بود اولین IDA در تابستان سال گذشته به دست ایستگاه فضایی برسد، اما موشک فالکون ۹ در سال پیش هنگام ورود به مدار، منفجر شد و حالا اسپیس اکس بالاخره موفق گشته تا IDA را به مدار وارد کرده و روز چهارشنبه همراه با فضاپیما دراگن، آن را به دست ایستگاه فضایی برساند.

جالب اینجاست که IDA در داخل فضاپیمای دراگن قرار نگرفته و در بخش بیرونی و پشتی آن قرار دارد. زمانی که دراگن به ایستگاه فضایی متصل شود، فضانوردان مستقر با استفاده از بازوی رباتیک این بخش را جدا کرده و آن را به قسمتی که قرار بوده، متصل می کنند. در روزهای آتی ولی چند تن از فضانوردان باید از ایستگاه خارج شده و کار اتصال این بخش را نهایی سازند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل