پوکمون گو بنا به دلایل امنیتی در ایران ممنوع اعلام شد

پوکمون گو بنا به دلایل امنیتی در ایران ممنوع اعلام شد

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه و معاون دادستان کل کشور اعلام کرد که بازی پوکمون گو بدون هیچ گونه مخالفتی از سوی اعضای کارگروه ممنوع اعلام و فیلتر شده است.

از سوی دیگر، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در پاسخ به خبرنگار فارس پیرامون بازی پوکمون گو، رواج فیلتر شدن آن در دنیا و انتقال سرورها به داخل کشور چنین گفت: «این بازی از نوع نسل جدید است و تا به حال چنین نسلی از بازی که بی‌پایان و به صورت فعال در محیط باشد،‌نداشته‌ایم و چون بازی جدیدی است مسائل جدیدی هم دارد که در بسیاری از کشورها با این نوع بازی با احتیاط برخورد می‌کنند و حتی در بعضی کشورهای توسعه‌یافته غربی این بازی منع شده است.»

با این حال، بازی پوکمون گو در هیچ کشوری تاکنون با ممنوعیت و فیلترینگ کامل مواجه نشده است و ایران اولین کشوری به حساب می آید که چنین واکنشی به بازی محبوب پوکمون گو نشان داده است.

وی در ادامه و با اظهار کم اطلاعای از تصمیم کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه می گوید: «مطالعاتی در این زمینه انجام شده و گویا در کارگروه تعیین مصادیق رأی به ممنوعیت این بازی داده شده است. در واقع این بازی احتیاط دارد و لازم است تا جوانب آن بررسی شود.»

فیروز آبادی در ادامه گفت که توسعه دهندگان بازی نیز علاقه ای به ارائه بازی در ایران نشان نداده اند. لازم به ذکر است که نینتندو هیچ شعبه ای در خاورمیانه ندارد و کشورهای این ناحیه پشتیبانی اندکی از محصولات این شرکت دریافت می کنند.

پیش از این، بنیاد ملی بازی های رایانه ای، محتوای پوکمون گو را بدون مشکل اعلام کرده بود اما معاون دادستان کل کشور در این مورد می گوید: «بنیاد بازی‌های رایانه‌ای ممکن است از همه ابعاد به این بازی نگاه نکرده باشد اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را مورد بررسی قرار داده است.»

خرم آبادی همچنین گفت نهادهایی که عضو کارگروه نیستند هم پس از اعلام فیلتر شدن بازی، از تصمیم اتخاذ شده تشکر کردند. او در پاسخ به اینکه آیا انجام بازی به وسیله فیلترشکن مجرمانه تلقی می شود یا خیر گفت: «کار مجرمانه تلقی نمی‌شود اما توزیع فیلترشکن مجرمانه است و توصیه می‌کنیم استفاده نکنند.»

نظرات ۵۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato