با افتتاح اولین دیتاسنتر ابری خصوصی، سرور های تلگرام به ایران منتقل می شوند

با افتتاح اولین دیتاسنتر ابری خصوصی، سرور های تلگرام به ایران منتقل می شوند

اولین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران که طی ۳ سال گذشته با استفاده از توان طراحی و پیمانکاری داخلی با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی و با سرمایه‌ گذاری ۴۰ میلیارد تومانی در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع در شرکت افرانت احداث شده امروز توسط وزیر ارتباطات رسماً افتتاح شده است.

وزیر ارتباطات پیش از این گفته بود که با راه‌ اندازی دیتاسنتر های داخلی، میزبانی خدمات اینترنتی مورد علاقه ی کاربران ایرانی در دیتاسنتر های داخلی فراهم شده و ضمن ارتقاء امنیت و حریم شخصی کاربران، سرعت، و کیفیت دسترسی کاربران به این خدمات افزایش و هزینه‌ های تمام شده ی آنها کاهش می یابد.

قاسم‌ زاده مدیرعامل افرانت در این مراسم از فراهم شدن مقدمات انتقال سرور تلگرام به ایران نیز خبر داده و گفته است: «سرور های توزیع شده یکی از استاندارد های معمول دنیاست و اگر محدودیت‌ های تحریم نبود شرکت‌ هایی مثل گوگل از سال ها پیش سرور های خود را در ایران مستقر کرده بودند.

وی افزوده است: «هم‌ اکنون که برای برخی شرکت‌ ها از جمله تلگرام انتقال سرور به ایران الزامی شده و تا پایان سال باید سرور خود را در ایران مستقر کنند، دولت ایران چند شرکت از جمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرور های تلگرام به ایران تعیین کرده است».

دیتاسنتر افرانت سالن های سرور و تجهیزات زیرساخت آی تی با ظرفیت ۱۰۰۰ سرور ابری و ذخیره‌ سازی ۶ پتابایت اطلاعات را شامل می‌ شود. زیر ساخت برق آن نیز به ظرفیت ۲ مگاوات از دو مسیر مجزای ۲۰ کیلوولتی و از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور تأمین می‌ شود.

به گفته ی قاسم‌ زاده، مدیرعامل شرکت افرانت، مجموع حمایت های دولت برای راه‌ اندازی این دیتاسنتر ابری معادل ۱۶ میلیارد تومان از کل سرمایه‌ گذاری ۴۰ میلیارد تومانی بوده است.

قاسم زاده عنوان کرده است افرانت به منظور ایفای بخشی از مسئولیت اجتماعی خود در نظر دارد ۱۰۰ عدد سرور ابری را به صورت رایگان به مدت ۱ سال به کارآفرینان معرفی شده از سوی وزارت ارتباطات واگذار کند.

نظرات ۳۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato