برآورد ها از آثار نهایی شبکه ملی اطلاعات بر کیفیت دسترسی به محتوای داخلی

همان گونه که به اطلاعتان رساندیم، روز گذشته فاز نخست شبکه ی ملی اطلاعات طبق وعده ی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت رسمی مورد بهره برداری گرفت؛ آن گونه که معاون سازمان فناوری اطلاعات اواخر تیر ماه گفته بود با راه‌ اندازی ۴ مرکز تبادل ترافیک داده در ۴ شهر کشور، عملاً بهره‌ برداری پایلوت این شبکه شروع شده بود.

شبکه ی ملی اطلاعات به بیان ساده یک شبکه ی داخلی امن است که علاوه بر امکان ارائه ی انواع محتوا و خدمات بدون نیاز به طی مسیر خارجی، می تواند ارتباطات محافظت شده و پایداری بین مراکز حیاتی کشور ایجاد کند و به صورت کاملاً داخلی مدیریت شود، به گونه ای که ردیابی اطلاعات تبادل شده در آن از خارج از کشور امکانپذیر نباشد.

به عبارت دیگر، شبکه ی ملی اطلاعات با تعریف شبکه ای مستقل و کاملاً داخلی، پرظرفیت، پهن باند و دارای ارتباطات امن و پایدار، در کشور راه اندازی شده تا درخواست دسترسی کاربران به اطلاعات داخلی در دیتاسنتر های داخلی نگهداری شود و از طریق خارج از کشور مسیریابی نشود. این تغییر از سمت کاربر تنها با افزایش سرعت و کیفیت دسترسی به محتوای داخلی حس می شود.

بلیط هواپیما

گفته می شود این شبکه طی سه مرحله به صورت کامل مورد بهره برداری قرار می گیرد به گونه ای که با راه اندازی فاز نهایی و تکمیل آن، سرانه ی ترافیک اینترنت در کشور از ۱۴ کیلوبیت بر ثانیه ی فعلی، به ۳۸ کیلوبیت بر ثانیه خواهد رسید. فاز های دوم و سوم این طرح به ترتیب در دهه ی فجر امسال و روز جهانی ارتباطات سال آینده رونمایی می شود.

اما با بهره برداری نهایی از این شبکه انتظار چه دستاورد هایی را باید داشت؟

  • سرانه ی ترافیک اینترنت در کشور بیش از ۲.۵ برابر می شود

ظرفیت سرانه ی ترافیک اینترنت که هم اکنون ۱۴ کیلوبیت است، در بهمن ۹۵ به ۲۷ کیلوبیت و در اردیبهشت ۹۶ با ۲.۷ برابر رشد به ۳۸ کیلوبیت بر ثانیه می رسد.

  • ترافیک داخلی اینترنت به ۵۵ درصد می رسد

نسبت ترافیک داخلی به ترافیک خارجی اینترنت در کشور هم اکنون به ۴۵ درصد رسیده و طبق برنامه ریزی ها در بهمن ۹۵ به ۵۰ درصد خواهد رسید. طبق برنامه ریزی کوتاه مدت قرار است تا اردیبهشت ماه سال ۹۶ این نسبت به ۵۵ درصد برسد. این یعنی ۵۵ درصد حجم ترافیک اینترنت در داخل کشور تبادل خو.اهد شد.

  • هزینه ی دسترسی به اینترنت پرسرعت کاهش می یابد

در شهریورماه سال ۹۲ نسبت هزینه ی سالیانه ی دسترسی به اطلاعات به درآمد سرانه حدود ۱۲ درصد بود. این میزان سال گذشته به ۱۰ درصد رسید و هم اکنون نیز ۳ درصد است که کمترین رقم ممکن برآورد می شود.

  • ضریب نفوذ اینترنت پهن باند موبایل ۴۰ درصد می شود

ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت خانگی هم‌ اکنون حدود ۴۰ درصد است و در بهمن ماه سال ۹۵ به ۶۰ درصد و تا پایان اردیبهشت ۹۶ به ۶۵ درصد بر مبنای خانوار می رسد. طبق برنامه ریزی ها، ضریب نفود دسترسی پهن باند سیار (اینترنت پرسرعت موبایل) که هم اکنون حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور است، تا بهمن ۹۵ به ۳۵ درصد، و تا اردیبهشت ۹۶ به بیش از ۴۰ درصد خواهد رسید.

  • سرعت اینترنت پرسرعت موبایل ۴ مگابیت برثانیه می شود

طبق برآوردها، متوسط سرعت دسترسی به پهن باند ثابت که هم اکنون ۳ مگابیت بر ثانیه است در بهمن سال ۹۵ به ۴ مگابیت و در اردیبهشت ماه سال ۹۶ به ۵ مگابیت برثانیه می رسد. متوسط سرعت دسترسی به پهن باند سیار (اینترنت پر سرعت موبایل) از ۲ مگابیت کنونی در بهمن ماه امسال به ۳ مگابیت، و در اردیبهشت سال ۹۶ به ۴ مگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

malltina

مطالب مرتبط

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

انتشار جزئیات دو گوشی صاایران با برند ویرا؛ تشابه با موبایل‌ چینی حاشیه‌ساز شد

تصاویری از دو مدل گوشی صاایران که چندی پیش خبر تحویل آن به ایرانسل توسط وزیر ارتباطات منتشر شده بود، رسانه‌ای شده است. این محصول قرار است با برند «ویرا» وارد بازار شود. اما به نظر می‌رسد طراحی و مشخصات این گوشی، شباهت زیادی به یکی از محصولات کمتر شناخته‌شده‌ی چینی دارد.دوشنبه گذشته وزیر ارتباطات و... ادامه مطلب

مبین‌نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

پیرو مذاکرات و توافقات انجام‌ شده بین مبین‌نت و همراه‌اول، بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور نمایندگی بازاریابی، فروش و پشتیبانی محصولات و خدمات سازمانی (B2B) خود را به مبین‌نت واگذار کرد. همچنین اعلام شد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.این توافق با رویکرد ارائه‌ خدمات تخصصی مدیریت‌شده (Managed Services) فعالیت‌های مبین‌نت... ادامه مطلب

رویداد سکوی پرتاب ۱۰۰ استارتاپ: ۷ میلیارد سرمایه برای ۳۰ استارتاپ موفق جمع‌آوری شد

رویداد سکوی پرتاب صعود تابستانه مجموعه ۱۰۰ استارتاپ با معرفی ۳۰ استارت‌آپ موفق در جذب سرمایه به پایان رسید. مدیر ارتباطات و رسانه ۱۰۰ استارت‌آپ خبر داده در پایان یک روز رقابت بین ۶۰ تیم استارت‌آپی، نزدیک به ۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری قطعی شد.از بین حدود ۷۰۰ طرح ارسال شده به این مجموعه استارت‌آپی،... ادامه مطلب

تفاهم فاوای شهرداری، همراه اول و مبین‌نت: مشارکت برای تحقق «تهران هوشمند»

تفاهم‌نامه همکاری‌ در زمینه‌ توسعه زیست‌بوم نوآوری شهری و راهکارهای شهر هوشمند میان سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت ارتباطات مبین‌نت به امضا رسید. در این نشست همراه اول اعلام کرد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.تفاهم‌نامه همکاری بین این سه مجموعه برای توسعه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟