از «اسپیس اکس» طلب غرامت شد؛ 50 میلیون دلار یا یک پرواز رایگان

از «اسپیس اکس» طلب غرامت شد؛ 50 میلیون دلار یا یک پرواز رایگان

همان طور که در خبرها خواندید، چند روز قبل موشک فالکون ۹ کمپانی «اسپیس اکس» در محل سکوی پرتاب منفجر شد و خسارات سنگینی را به مرکز «کیپ کاناورال» وارد ساخت. حال شرکت مذکور باید علاوه بر جبران هزینه تعمیرات و جایگزینی تجهیزات و تحمل نومیدی و دلشکستگی مارک زاکربرگ، جریمه دیگری را نیز بپردازد.

در عملیات شکست خورده مورد بحث، راکت فالکون ۹ ماهواره AMOS-6 متعلق به کمپانی Spacecom را به همراه داشت که بخشی از پروژه اینترنت رایگان فیسبوک را برای کشورهای آفریقایی به اجرا در می آورد، و در جریان حادثه این محموله نیز به طور کامل از بین رفت.

حال Spacecom از اسپیس اکس طلب غرامت ۵۰ میلیون دلاری کرده، یا اینکه برای جبران خسارت یک پرواز رایگان به آنها هدیه دهد. طبق ادعای این شرکت، از بین رفتن ماهواره AMOS-6 تأثیر شدیدی بر ارزش سهام آنها داشته و بین ۳۰ الی ۱۲۳ میلیون دلار ضرر به آنها وارد ساخته است.

لازم به ذکر است SpaceX هنوز به درخواست فوق پاسخی نداده، اما چندان بعید به نظر نمی رسد که با شرایط ذکر شده موافقت گردد. طبق اظهارات رسمی اسپیس اکس در گزارش واقعه، کسب و کار این شرکت همچنان با قوت کامل برقرار است و قراردادهای کنونی آنها ارزشی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار دارد.

اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که خسارت اصلی به اعتبار آنها وارد شده، و مشتریان آتی نگران خواهند بود که مبادا محموله های آنها نیز به سرنوشتی مشابه دچار شود. بنابراین اسپیس اکس باید به هر شکل ممکن، به آنها تضمین دهد که واقعه ناگوار چند روز قبل دوباره تکرار نخواهد شد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato