بی ام وی X1 هیبریدی با مصرف 1.8 لیتر در صد کیلومتر معرفی شد

بی ام وی X1 هیبریدی با مصرف 1.8 لیتر در صد کیلومتر معرفی شد

بی ام وی X1 هیبریدی با مصرف 1.8 لیتر در صد کیلومتر معرفی شد

کراس اوور کامپکت و لوکس X1 از سال ۲۰۰۹ به لیست محصولات بی ام وی اضافه شده و اکنون در نسل دوم خود به سر می برد.

همانند اکثر خودروهای ساخت بی ام وی این کراس اوور تقریبا ۳۵ هزار دلاری نیز با طیف وسیعی از پیشرانه های مختلف – از انواع چهار سیلندر کم مصرف گرفته تا نمونه های شش سیلندر قدرتمند – ارائه شده است.

نسل اول بی ام وی X1
نسل اول بی ام وی X1

در سال های اخیر کمپانی بی ام وی گام های بزرگی را در راستای حفاظت از محیط زیست از طریق به کارگیری پیشرانه های سبز و همچنین کاهش آلایندگی خودروهای خود برداشته است.

پس از ارایه نسخه iPerformance سری هفت با مصرف سوخت ۳.۶ لیتری، این بار نوبت X1 رسیده تا تجربیات به دست آمده در سری خودروهای i در آن مورد استفاده قرار گیرد.

سری ۷ نسخه ۷۴۰e xDrive iPerformance

بی ام وی  X1 xDrive25Le iPerformance که چند روز پیش در نمایشگاه چنگدو موتور شو ۲۰۱۶ در چین معرفی شد، اولین کراس اوور کامپکت لوکس است که به پیشرانه هیبریدی شارژی (Plug in) مجهز می شود.

این نسخه که بر پایه X1 با فاصله محوری طولانی تر شکل گرفته، به پیشرانه هیبریدی امانت گرفته شده از خودروی ۲۲۵xe Active Tourer مجهز گردیده؛ این پیشرانه شامل یک موتور ۱.۵ لیتری توربوشارژ در جلو و یک موتور برقی در عقب می شود.

تنها تصویر رسمی منتشر شده از X1 جدید
تنها تصویر رسمی منتشر شده از X1 جدید

موتور درون سوز ۱.۵ لیتری قدرت و گشتاوری به ترتیب برابر با ۱۳۴ اسب بخار و ۲۲۰ نیوتن متر بر ثانیه دارد؛ موتور الکتریکی نیز ۹۴ اسب بخار قدرت و ۱۶۵ نیوتن متر گشتاور تولید می کند.

بنابراین خروجی پیشرانه در مجموع برابر با ۲۲۸ اسب بخار قدرت و ۳۸۵ نیوتن متر گشتاور می باشد. با این مشخصات شتاب صفر تا صد این کراس اوور ۷.۴ ثانیه عنوان شده؛ همچنین موتور الکتریکی می تواند با تکیه بر باتری های ۱۰.۷ کیلو وات ساعتی، تا مسافت ۶۰ کیلومتری و با حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت X1 را جابجا کند.

بی ام وی X1 با فاصله محوری طولانی تر که فقط برای چین ارایه شده است
بی ام وی X1 با فاصله محوری طولانی تر که فقط برای چین ارایه شده است

اما جالب ترین مساله در مورد این کراس اوور که فقط برای بازار چین در گرفته شده به مصرف سوخت اعجاب انگیز آن بر می گردد.

بی ام ویX1 xDrive25Le iPerformance در حالت هیبریدی برای پیمایش صد کیلومتر ترکیبی فقط به ۱.۸ لیتر سوخت نیاز دارد که با توجه به استانداردهای امروزی میزانی بسیار کمی محسوب می شود.

باک این خودرو گنجایش ۳۵ لیتر سوخت را دارد که در صورت رانندگی در حالت غیر هیبریدی، راننده جوان چینی تا مسافت ۶۳۰ کیلومتری نیازی به سوخت گیری نخواهد داشت.

بنابراین با کمک گرفتن از علم مفید ریاضی می توان حساب کرد که در این حالت مصرف سوخت X1 چیزی در حدود ۵.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

2017_bmw_x1_lwb (2)

در واقع تفاوت بین رقم ۵.۵ لیتر و ۱.۸ لیتر ناشی از تفاوت در استانداردهای اندازه گیری مصرف سوخت خودروهای هیبریدی است، به شکلی که در صد کیلومتر اول با استفاده از نیروی موتورهای برقی ، ممکن است مصرف سوخت خودرو واقعا ۱.۸ لیتر باشد.

اما پس از خالی شدن شارژ باتری ها، موتور درون سوز انرژی بیشتری مصرف می کند و در نهایت میزان پیمایش کلی با یک باک به حدود ۶۳۰ کیلومتر محدود می شود که حکایت از میانگین مصرف ۵.۵ لیتر در یکصد کیلومتر دارد.

نکته جالب توجه اینکه X1 ویژه چینی ها در کارخانه های برلیانس مونتاژ خواهد شد. تا لحظه تنظیم خبر هنوز اطلاعاتی درباره قیمت این خودرو منتشر نشده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل