چرا نام هوآوی از لیست شرکای گوگل برای تولید موبایل های پیکسل خط خورد؟

چرا نام هوآوی از لیست شرکای گوگل برای تولید موبایل های پیکسل خط خورد؟

هوآوی از جمله شرکت های چینی تولید کننده موبایل است که فروش خوبی را در سرزمین خود و البته کشورهای آسیایی تجربه می کند اما از آنجایی که حضور در بازار آمریکا ارزش دیگری برای صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان تلفن همراه دارد، این کمپانی نیز در سال های اخیر هرآنچه در توان داشته به خدمت گرفته تا به این مهم نایل گردد.

یکی از آسان ترین و در عین حال دشوارترین راه ها برای محقق نمودن این امر نیز همکاری با گوگل و تولید موبایل های این شرکت است که البته آنطور که گزارشات مختلف نشان میدهند چینی ها سخت برای عقد قرارداد با گوگل و تولید پیکسل های آتی آن جنگیدند و حتی در برهه ای گفته شد که توافقات اولیه برای این کار را با شرکت ساکن مانتین ویو انجام داده اند.

در جریان این مذاکرات گوگل شرطی را مطرح نمود که باعث دلسردی هوآوی از همکاری با آن شد؛ حذف لوگوی تولید کننده از روی موبایل های ۲۰۱۶ این شرکت.

حالا گزاراشاتی منتشر شده که نشان می دهند اختلاف نظرهای میان این دو شرکت عمیق تر و قدیمی تر از چیزی است که تصور می گردد: در سال ۲۰۱۵ میلادی، هوآوی برای تولید نکسوس ۶P وارد همکاری با گوگل شد و حتما متوجه شده اید که مراسم معرفی و بازاریابی های بعدی برای نکسوس های ۵X و ۶P به مراتب قوی تر از سنوات قبلی بود.

شرکت های سازنده در واقع ضمانت های ویژه ای برای این دو دستگاه تعریف کرده بودند و کمپین های تبلیغاتی گسترده ای را برای آنها به راه انداختند. همین توجه بیش از اندازه باعث شد این تصور در ذهن بسیاری شکل بگیرد که گوگل و البته هوآوی برنامه های ویژه ای برای خانواده نکسوس دارند و با این تلاش ها سعی می کنند مسیر را برای ورود هرچه باشکوه تر پیکسل های آتی هموار نمایند. حالا خبر رسیده که همکاری این دو شرکت در ساخت نکسوس ۶P هیچگاه به صورت تمام عیار محقق نشد و نتیجه کار با آنچه برایش برنامه ریزی شده بود فرسنگ ها فاصله دارد.

اختلاف نظرهای گوگل و هوآوی قدیمی تری از چیزی است که تصور می شود

ظاهرا برنامه گوگل در ابتدا این بوده که دستگاه مورد بحث را از طریق چهار اپراتور اصلی آمریکا به بازار این کشور عرضه نماید و از این طریق هدف دیرینه چینی ها برای حضور در بازار این کشور را نیز محقق نماید و البته روشن است که علت اصلی سرمایه گذاری عظیم هوآوی روی پروژه نکسوس نیز همین بوده. اما این شرکت بیشتر تمایل داشته محصولش صرفا از طریق ورایزن به بازار عرضه گردد [دقیقا معلوم نیست چرا]. از سویی دو طرف قرارداد بنا داشتند که سرمایه گذاری چند صد میلیون دلاری را روی تبلیغات دستگاه انجام دهند که البته این امر هیچگاه اتفاق نیافتاد.

Android-N-Dev-Preview-3-Nexus-6P-1-AA-1200x800-w800

گوگل نیز از تصمیم خود برای مذاکره با اپراتورهای آمریکایی منصرف گردید و نکسوس های ساخته شده توسط هیچکدام از اپراتورهای عمده این کشور به بازار آن عرضه نشدند. در ادامه این دستگاه ها طبق خواست گوگل به صورت انحصاری توسط گوگل استور در اختیار شهروندان آمریکایی قرار داده شدند و کمی بعد از طریق کانال هایی نظیر آمازون ، بست بای و مواردی از این دست فروش آنها گسترش یافت. البته در این بین، هوآوی امکان یافت که موبایل تولیدی اش را در زمان معرفی از طریق وبسایت خود به فروش برساند. در هر صورت برنامه باشکوهی که طرفین این قرارداد برای عرضه نکسوس ۶P داشتند هیچگاه رنگ واقعیت به خود نگرفت و اپراتورهای مطرح آمریکایی نیز آن را به مشتریان خود عرضه نکردند.

Nexus-6p-Nexus-5x-07-1600x1067

اندکی بعد از این اتفاق نیز گوگل برای برون سپاری تولید موبایل های سال ۲۰۱۶ خود باز هم با هوآوی وارد مذاکره شد اما اینبار قوانین سفت و سختی را برای شریک خود تعریف نمود و از جمله آنکه طرف دوم قرارداد اجازه استفاده از لوگوی خود روی محصولات یا در زمان بازاریابی و تبلیغات برای آنها را پیدا نمی کرد و همین شد که هوآوی پیشنهاد همکاری با غول جستجوگر را رد کرد.

البته اشاره نماییم که علیرغم این اتفاق هوآوی و گوگل هم اکنون ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با هم دارند و با همراهی یکدیگر طرح های استراتژیک متعددی را دنبال می کنند و از سویی چینی ها همزمان تلاش دارند تا نسل آتی چیپست های کایرین خود را با بالاترین سطح سازگاری با پلتفرم Daydream گوگل بسازند.

از سوی دیگر طبق برخی خبرها، هم اینک گوگل به هوآوی ماموریت داده تا موبایل تازه ای را برای نیمه دوم سال ۲۰۱۷ برایش تولید نماید؛ دستگاهی میان رده که احتمالا نام پیکسل را یدک نمی کشد.

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato