جایزه نوبل فیزیک امسال به سه دانشمند بریتانیایی حوزه ماده چگال رسید

جایزه نوبل فیزیک امسال به سه دانشمند بریتانیایی حوزه ماده چگال رسید

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۶ به «دیوید تولس»، «دانکن هالدین» و «جان کوسترلیتز» رسید. این سه نفر کشفیاتی در زمینه فیزیک ماده چگال داشته اند، که درک ما از شکل های عجیب ماده را دگرگون ساخته. تمامی این سه دانشمند اهل انگلیس هستند و در ایالات متحده آمریکا به فعالیت تحقیقاتی مشغولند.

این سه پژوهشگر با استفاده از مدل های ریاضیاتی پیشرفته، به بررسی حالات نامعمول ماده از جمله ابررساناها، ابرسیال ها و فیلم های نازک مغناطیسی پرداختند. نتایج به دست آمده توسط آنها در علوم مواد و الکترونیک کاربردهای فراوانی خواهد داشت.

دکتر هالدین پس از دریافت جایزه در کنفرانس خبری اظهار داشت: «بسیار شگفت زده و خشنود هستم. این تحقیقات به گذشته ها باز می گردد، اما به تازگی کشفیات گسترده ای بر اساس نتایج آنها حاصل شده و دستاوردهای ما را توسعه داده.»

دکتر کوسترلیتز نیز زمانی خبر کسب جایزه نوبل را دریافت کرد که مشغول صف ناهار با یکی از همکارانش در دانشگاه آلتو بود. او در این رابطه می گوید: «هنوز کمی گیج هستم و برای هضم این قضیه به زمان بیشتری نیاز دارم.»

طی تصمیم هیئت داوران، نیمی از جایزه هشت میلیون کرونی به دکتر تولس تعلق می یابد و دو دانشمند دیگر، هرکدام نیمی از ۴ میلیون کرون باقی مانده را دریافت می دارند.

گفتنی است سال گذشته «تاکاکی کاجیتا» و «آرتور مک دانلد» به خاطر اثبات جرم ذرات زیراتمی با نام نوترینوها به کسب این جایزه نائل آمدند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato