شاخه اقتصادی فولکس واگن می آید؛ برنامه اشکودا برای حضور در بازار ایران

شاخه اقتصادی فولکس واگن می آید؛ برنامه اشکودا برای حضور در بازار ایران

اشکودا به عنوان یکی از زیر مجموعه های اروپای شرقی گروه بزرگ فولکس واگن، نقش برند ارزان قیمت را برای این شرکت بازی می کند و به سبب کیفیت بالا و قیمت مناسب خود در اروپا محبوبیتی روز افزون یافته است.

چند سالی می شود که هر از گاهی اخباری مبنی بر ورود اشکودا به بازار ایران شنیده شده می شود، اما تاکنون هیچ کدام از تلاش ها و شایعات مربوط به عرضه خودروهای اشکودا به ایران رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفته و در حد شایعه باقی مانده است.

Skoda-Rapid-2013-800-26

در روزهای اخیر برنهارد مایر (Bernhard Maier) مدیر عامل این برند در نمایشگاه خودروی پاریس مصاحبه ای انجام داده و گفته که اشکودا قبل از ورود به بازار آمریکا برای حضور در بازار سه کشور کره جنوبی، سنگاپور و ایران برنامه ریزی کرده است.

بر اساس صحبت های آقای مایر، این کمپانی قصد دارد با پیدا کردن شریک مناسب از اواخر سال ۲۰۱۷ تحویل خودرو در ایران را آغاز کند.

ŠKODA VisionS - Bernhard Maier

از آنجایی که شاید مشتریان ایرانی شناخت چندانی با این برند اروپایی نداشته باشند، قصد داریم به معرفی این کمپانی و محصولات تولیدی آن بپردازیم.

اشکودا یکی از خودروسازان بسیار قدیمی شرق اروپاست که ۱۲۰ سال پیش در جمهوری چک تاسیس شد. البته نام شرکت تولید کننده خودرو در واقع Laurin & Klemen بود که در سال ۱۹۲۵ توسط Skoda Works خریداری شده و به بخشی از شرکت خوشه ای اشکودا تبدیل شد.

Skoda-LK_Voiturette_A_1905

در جنگ جهانی دوم این شرکت به سازنده سلاح و خودروهای نظامی برای نازی ها تبدیل شد؛ به همین دلیل کارخانه ها و تاسیسات آن بارها مورد تهاجم ارتش انگلیس و آمریکا قرار گرفت.

بعد از اتمام جنگ اشکودا به حرفه اصلی خود بازگشت و تولید اتومبیل های عادی را از سر گرفت. اشکودا چندین دهه به فعالیت خود در تولید خودروهای عمدتا قدیمی ادامه داد، محصولات این شرکت با آنکه اروپایی محسوب می شدند، فاصله تکنولوژیک محسوسی با سایر تولیدات این قاره داشته و فقط در بلوک شرق پرطرفدار بودند.

Skoda-1000_MB_1964_1280x960_wallpaper_09

در اواخر دهه ۸۰ میلادی با انقلاب مخملی و سقوط کمونیسم، چک اسلواکی سابق از هم پاشید و صنایع آن به بخش های خصوصی واگذار شدند.

مسئولان دولتی درباره اشکودا تصمیم بزرگی گرفتند و با واگذار کردن آن به فولکس واگن آلمان به نوعی این شرکت را نه تنها نجات داده بلکه آینده ای روشن برای آن رقم زدند. این اتفاق در بدو دهه ۹۰ رخ داد و اشکودا نیز به جمع گروه فولکس واگن پیوست.

Skoda-1000_MB_1964

بعد از تزریق سرمایه و انتقال تکنولوژی فولکس واگن به اشکودا، طراحی ظاهری و مهندسی محصولات این شرکت کاملا دگرگون شد.

در توصیف پیشرفت این برند همین بس که اشکودا در سال ۱۹۹۴ فقط هاچ بک کوچک فلیسیا (Felicia) را بر روی خط تولید داشت و فقط ۱۷۲ هزار دستگاه از این اتومبیل را در آن سال تولید کرده بود؛ در حالیکه در سال ۲۰۱۵ این شرکت ۷ مدل مختلف را بر روی خط تولید داشته و موفق به فروش بیش از یک میلیون دستگاه خودرو شده است.

در حال حاضر محصولات اشکودا شامل هفت اتومبیل در کلاس های مختلف می شود که به صورت خلاصه آنها را معرفی می کنیم.

اشکودا Citigo

اتومبیلی همکلاس با کیا پیکانتو

Skoda-Citigo-2013-800-01

سیتی گو یک خودروی هاچ بک کوچک شهری است که در دو نسخه سه و پنج در تولید می شود. این مینی هاچ بک در واقع همان فولکس واگن آپ می باشد که با کمی تغییرات ظاهری لوگوی اشکودا بر روی آن نصب شده است.

Skoda-Citigo_5-door-2013

بدون شک یکی از نقاط قوت این اتومبیل استفاده از پیشرانه های پاک و کم مصرف است؛ میانگین مصرف سوخت سیتی گو ۴.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده که رقمی بسیار تحسین برانگیز محسوب می شود. قیمت نسخه ۳ در سیتی گو از  ۸,۲۷۵ پوند و نسخه ۵ در از ۸,۶۲۵ پوند شروع می شود.

اشکودا Fabia

اتومبیلی همکلاس با پژو ۲۰۸ و داچیا ساندرو

Skoda-Fabia_2015

فابیا دیگر هاچ بک ساخت اشکوداست که در کلاس سوپرمینی ها طبقه بندی شده است. تولید این اتومبیل از سال ۱۹۹۹ شروع شده و اکنون در نسل سوم خود به سر می برد. فابیا در سه نسخه هاچ بک، استیشن و سدان بر روی پلت فرمی مشترک با فولکس واگن پولو تولید می شود.

Skoda-Fabia_2015 (2)

همانند سیتی گو، فابیا نیز پیشرانه های بسیار سبزی دارد؛ طوری که در نسخه دیزلی فقط به ۳.۴ لیتر سوخت برای طی مسافت ۱۰۰ کیلومتری دارد. موتورهای بنزینی نیز بطور میانگین مصرف سوختی برابر با ۴.۷ لیتر دارند که باز هم کاملا شایسته تحسین هستند. فابیا هاچ بک در مدل پایه ۱۰.۷۵۰ پوند قیمت دارد.

اشکودا Rapid

اتومبیلی همکلاس با مزدا ۳ و کیا سراتو

Skoda-Rapid-2013-800-0f

اشکودا رپید اتومبیلی خانوادگی است که در دو فرم لیفت بک و هاچ بک از سال ۲۰۱۲ تولید می شود. موتورهای متنوع این اتومبیل نیز همگی کم مصرف بوده و دوستدار محیط زیست هستند؛ در کنار این مساله، کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه یوروانکپ جزو نقاط قوت رپید محسوب می شوند.

Skoda-Rapid-2013-800-19

قیمت اشکودا رپید لیفت بک در بریتانیا از ۱۵.۵۵۵ پوند شروع می شود، مدل پایه نسخه هاچ بک هم ۱۳.۶۷۵ پوند ارزش دارد.

اشکودا Octavia

اتومبیلی همکلاس با رپید!

Skoda-Octavia-2013-800-05

اکتاویا دیگر محصول خانوادگی اشکوداست که پلت فرم مشترکی با گلف دارد. نسل سوم این خودرو با موتورهای بسیار متنوع و البته پربازده و سبز ارایه شده است؛ همانند رپید، اشکودا اکتاویا نیز در تست تصادف یوروانکپ موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی شده است.

Skoda-Octavia-2013-800-20

این اتومبیل که ابعادی نزدیک به اشکودا رپید دارد، در مدل پایه ۱۶.۶۶۰ پوند قیمت گذاری شده است.

اشکودا Yeti

اتومبیلی همکلاس با پژو ۲۰۰۸ و کیا اسپورتیج

Skoda-Yeti-2014-800-2a

یتی یک شاسی بلند کامپکت (به عبارت صحیح تر کراس اوور) است که از سال ۲۰۰۹ تولید آن شروع شده است. این اتومبیل پلت فرم مشترکی با فولکس واگن تیگوان داشته و همانند سایر اعضای خانواده خود از تنوع خوبی در بخش پیشرانه برخوردار است.

Skoda Yeti Clarkson

جالب اینکه جرمی کلارکسون در یکی از قسمت های برنامه تاپ گیر یتی را بهترین خودروی جهان نامید! مدل پایه این خودرو ۱۷.۲۱۰ پوند قیمت دارد.

اشکودا Superb

اتومبیلی همکلاس با هیوندای سوناتا، تویوتا کمری و رنو تلیسمان

Skoda-Superb-2016-800-02

سوپرب پرچمدار اشکودا محسوب می شود. نسل سوم این خودرو بر اساس پلت فرم MQB فولکس واگن شکل گرفته و ظاهر مدرنی دارد. قدرتمندترین نسخه سوپرب به موتور ۲ لیتری توربوشارژ مجهز شده که قادر به تولید ۲۷۶ اسب بخار قدرت می باشد.

Skoda-Superb-2016-800-10

با این مشخصات سوپرب شتابی ۵.۸ ثانیه ای و حداکثر سرعتی برابر با ۲۵۰ کیلومتر در ساعت دارد. خریداران مدل پایه این خودرو باید ۱۹.۰۶۰ پوند از حساب خود برداشت کنند.

اشکودا Kodiaq

خودرویی همکلاس با کیا سورنتو و هیوندای سانتافه

Skoda-Kodiaq-2017-1280-01

کودیاک یک شاسی بلند هفت نفره و جدیدترین محصول اشکوداست که اخیرا در نمایشگاه پاریس بصورت رسمی معرفی شد. این اتومبیل نیز بر روی پلت فرم MQB ساخته شده و در واقع دیگر برادر تیگوان به شمار می رود.

Skoda-Kodiaq-2017-1280-21

کودیاک بیشتر برای بازارهای آسیایی از جمله چین طراحی و توسعه یافته است. قیمت این شاسی بلند جدید حدود ۲۴.۵۰۰ یورو تخمین زده می شود.

رقابتی تر شدن بازار خودروهای وارداتی با حضور اشکودا در ایران

رابطه اشکودا با فولکس واگن را می توان به رابطه داچیا با رنو تشبیه کرد. اشکودا به دلیل برند کم نام و نشان تر، محصولاتی اقتصادی با قیمت ارزان تولید می کند؛ اما این به معنای بی کیفیتی ساخته های آن نیست، زیرا تمامی محصولات اشکودا از بخش های فنی مشترک با تولیدات فولکس واگن بهره می برند.

نکته جالب اینکه به دلیل استفاده از موتورهای کم حجم، هیچ یک از محصولات این خودروساز اهل جمهوری چک مشکلی از این بابت برای ورود به بازار کشورمان ندارند.

Skoda-lineup

شاید کابین و آپشن های خودروهایی با برند اشکودا به خوبی برندهای درجه یک جهانی نباشد، اما می توان روی اقتصادی بودن و هزینه نگهداری کم آنها حساب ویژه باز کرد؛ درست مثل تندر ۹۰.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato