شاخه اقتصادی فولکس واگن می آید؛ برنامه اشکودا برای حضور در بازار ایران

اشکودا به عنوان یکی از زیر مجموعه های اروپای شرقی گروه بزرگ فولکس واگن، نقش برند ارزان قیمت را برای این شرکت بازی می کند و به سبب کیفیت بالا و قیمت مناسب خود در اروپا محبوبیتی روز افزون یافته است.

چند سالی می شود که هر از گاهی اخباری مبنی بر ورود اشکودا به بازار ایران شنیده شده می شود، اما تاکنون هیچ کدام از تلاش ها و شایعات مربوط به عرضه خودروهای اشکودا به ایران رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفته و در حد شایعه باقی مانده است.

Skoda-Rapid-2013-800-26

در روزهای اخیر برنهارد مایر (Bernhard Maier) مدیر عامل این برند در نمایشگاه خودروی پاریس مصاحبه ای انجام داده و گفته که اشکودا قبل از ورود به بازار آمریکا برای حضور در بازار سه کشور کره جنوبی، سنگاپور و ایران برنامه ریزی کرده است.

بر اساس صحبت های آقای مایر، این کمپانی قصد دارد با پیدا کردن شریک مناسب از اواخر سال 2017 تحویل خودرو در ایران را آغاز کند.

ŠKODA VisionS - Bernhard Maier

از آنجایی که شاید مشتریان ایرانی شناخت چندانی با این برند اروپایی نداشته باشند، قصد داریم به معرفی این کمپانی و محصولات تولیدی آن بپردازیم.

اشکودا یکی از خودروسازان بسیار قدیمی شرق اروپاست که 120 سال پیش در جمهوری چک تاسیس شد. البته نام شرکت تولید کننده خودرو در واقع Laurin & Klemen بود که در سال 1925 توسط Skoda Works خریداری شده و به بخشی از شرکت خوشه ای اشکودا تبدیل شد.

Skoda-LK_Voiturette_A_1905

در جنگ جهانی دوم این شرکت به سازنده سلاح و خودروهای نظامی برای نازی ها تبدیل شد؛ به همین دلیل کارخانه ها و تاسیسات آن بارها مورد تهاجم ارتش انگلیس و آمریکا قرار گرفت.

بعد از اتمام جنگ اشکودا به حرفه اصلی خود بازگشت و تولید اتومبیل های عادی را از سر گرفت. اشکودا چندین دهه به فعالیت خود در تولید خودروهای عمدتا قدیمی ادامه داد، محصولات این شرکت با آنکه اروپایی محسوب می شدند، فاصله تکنولوژیک محسوسی با سایر تولیدات این قاره داشته و فقط در بلوک شرق پرطرفدار بودند.

Skoda-1000_MB_1964_1280x960_wallpaper_09

در اواخر دهه 80 میلادی با انقلاب مخملی و سقوط کمونیسم، چک اسلواکی سابق از هم پاشید و صنایع آن به بخش های خصوصی واگذار شدند.

مسئولان دولتی درباره اشکودا تصمیم بزرگی گرفتند و با واگذار کردن آن به فولکس واگن آلمان به نوعی این شرکت را نه تنها نجات داده بلکه آینده ای روشن برای آن رقم زدند. این اتفاق در بدو دهه 90 رخ داد و اشکودا نیز به جمع گروه فولکس واگن پیوست.

Skoda-1000_MB_1964

بعد از تزریق سرمایه و انتقال تکنولوژی فولکس واگن به اشکودا، طراحی ظاهری و مهندسی محصولات این شرکت کاملا دگرگون شد.

در توصیف پیشرفت این برند همین بس که اشکودا در سال 1994 فقط هاچ بک کوچک فلیسیا (Felicia) را بر روی خط تولید داشت و فقط 172 هزار دستگاه از این اتومبیل را در آن سال تولید کرده بود؛ در حالیکه در سال 2015 این شرکت 7 مدل مختلف را بر روی خط تولید داشته و موفق به فروش بیش از یک میلیون دستگاه خودرو شده است.

در حال حاضر محصولات اشکودا شامل هفت اتومبیل در کلاس های مختلف می شود که به صورت خلاصه آنها را معرفی می کنیم.

اشکودا Citigo

اتومبیلی همکلاس با کیا پیکانتو

Skoda-Citigo-2013-800-01

سیتی گو یک خودروی هاچ بک کوچک شهری است که در دو نسخه سه و پنج در تولید می شود. این مینی هاچ بک در واقع همان فولکس واگن آپ می باشد که با کمی تغییرات ظاهری لوگوی اشکودا بر روی آن نصب شده است.

Skoda-Citigo_5-door-2013

بدون شک یکی از نقاط قوت این اتومبیل استفاده از پیشرانه های پاک و کم مصرف است؛ میانگین مصرف سوخت سیتی گو 4.1 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده که رقمی بسیار تحسین برانگیز محسوب می شود. قیمت نسخه 3 در سیتی گو از  8,275 پوند و نسخه 5 در از 8,625 پوند شروع می شود.

اشکودا Fabia

اتومبیلی همکلاس با پژو 208 و داچیا ساندرو

Skoda-Fabia_2015

فابیا دیگر هاچ بک ساخت اشکوداست که در کلاس سوپرمینی ها طبقه بندی شده است. تولید این اتومبیل از سال 1999 شروع شده و اکنون در نسل سوم خود به سر می برد. فابیا در سه نسخه هاچ بک، استیشن و سدان بر روی پلت فرمی مشترک با فولکس واگن پولو تولید می شود.

Skoda-Fabia_2015 (2)

همانند سیتی گو، فابیا نیز پیشرانه های بسیار سبزی دارد؛ طوری که در نسخه دیزلی فقط به 3.4 لیتر سوخت برای طی مسافت 100 کیلومتری دارد. موتورهای بنزینی نیز بطور میانگین مصرف سوختی برابر با 4.7 لیتر دارند که باز هم کاملا شایسته تحسین هستند. فابیا هاچ بک در مدل پایه 10.750 پوند قیمت دارد.

اشکودا Rapid

اتومبیلی همکلاس با مزدا 3 و کیا سراتو

Skoda-Rapid-2013-800-0f

اشکودا رپید اتومبیلی خانوادگی است که در دو فرم لیفت بک و هاچ بک از سال 2012 تولید می شود. موتورهای متنوع این اتومبیل نیز همگی کم مصرف بوده و دوستدار محیط زیست هستند؛ در کنار این مساله، کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه یوروانکپ جزو نقاط قوت رپید محسوب می شوند.

Skoda-Rapid-2013-800-19

قیمت اشکودا رپید لیفت بک در بریتانیا از 15.555 پوند شروع می شود، مدل پایه نسخه هاچ بک هم 13.675 پوند ارزش دارد.

اشکودا Octavia

اتومبیلی همکلاس با رپید!

Skoda-Octavia-2013-800-05

اکتاویا دیگر محصول خانوادگی اشکوداست که پلت فرم مشترکی با گلف دارد. نسل سوم این خودرو با موتورهای بسیار متنوع و البته پربازده و سبز ارایه شده است؛ همانند رپید، اشکودا اکتاویا نیز در تست تصادف یوروانکپ موفق به کسب 5 ستاره ایمنی شده است.

Skoda-Octavia-2013-800-20

این اتومبیل که ابعادی نزدیک به اشکودا رپید دارد، در مدل پایه 16.660 پوند قیمت گذاری شده است.

اشکودا Yeti

اتومبیلی همکلاس با پژو 2008 و کیا اسپورتیج

Skoda-Yeti-2014-800-2a

یتی یک شاسی بلند کامپکت (به عبارت صحیح تر کراس اوور) است که از سال 2009 تولید آن شروع شده است. این اتومبیل پلت فرم مشترکی با فولکس واگن تیگوان داشته و همانند سایر اعضای خانواده خود از تنوع خوبی در بخش پیشرانه برخوردار است.

Skoda Yeti Clarkson

جالب اینکه جرمی کلارکسون در یکی از قسمت های برنامه تاپ گیر یتی را بهترین خودروی جهان نامید! مدل پایه این خودرو 17.210 پوند قیمت دارد.

اشکودا Superb

اتومبیلی همکلاس با هیوندای سوناتا، تویوتا کمری و رنو تلیسمان

Skoda-Superb-2016-800-02

سوپرب پرچمدار اشکودا محسوب می شود. نسل سوم این خودرو بر اساس پلت فرم MQB فولکس واگن شکل گرفته و ظاهر مدرنی دارد. قدرتمندترین نسخه سوپرب به موتور 2 لیتری توربوشارژ مجهز شده که قادر به تولید 276 اسب بخار قدرت می باشد.

Skoda-Superb-2016-800-10

با این مشخصات سوپرب شتابی 5.8 ثانیه ای و حداکثر سرعتی برابر با 250 کیلومتر در ساعت دارد. خریداران مدل پایه این خودرو باید 19.060 پوند از حساب خود برداشت کنند.

اشکودا Kodiaq

خودرویی همکلاس با کیا سورنتو و هیوندای سانتافه

Skoda-Kodiaq-2017-1280-01

کودیاک یک شاسی بلند هفت نفره و جدیدترین محصول اشکوداست که اخیرا در نمایشگاه پاریس بصورت رسمی معرفی شد. این اتومبیل نیز بر روی پلت فرم MQB ساخته شده و در واقع دیگر برادر تیگوان به شمار می رود.

Skoda-Kodiaq-2017-1280-21

کودیاک بیشتر برای بازارهای آسیایی از جمله چین طراحی و توسعه یافته است. قیمت این شاسی بلند جدید حدود 24.500 یورو تخمین زده می شود.

رقابتی تر شدن بازار خودروهای وارداتی با حضور اشکودا در ایران

رابطه اشکودا با فولکس واگن را می توان به رابطه داچیا با رنو تشبیه کرد. اشکودا به دلیل برند کم نام و نشان تر، محصولاتی اقتصادی با قیمت ارزان تولید می کند؛ اما این به معنای بی کیفیتی ساخته های آن نیست، زیرا تمامی محصولات اشکودا از بخش های فنی مشترک با تولیدات فولکس واگن بهره می برند.

نکته جالب اینکه به دلیل استفاده از موتورهای کم حجم، هیچ یک از محصولات این خودروساز اهل جمهوری چک مشکلی از این بابت برای ورود به بازار کشورمان ندارند.

Skoda-lineup

شاید کابین و آپشن های خودروهایی با برند اشکودا به خوبی برندهای درجه یک جهانی نباشد، اما می توان روی اقتصادی بودن و هزینه نگهداری کم آنها حساب ویژه باز کرد؛ درست مثل تندر 90.

مطالب مرتبط

فورد خودروی برقی بر پایه پلت فرم فولکس واگن خواهد ساخت

پیش از این در خبرهایی از همکاری نزدیک شرکت فورد و فولکس واگن این دو غول صنعت خودروسازی در زمینه ساخت و تولید محصولات برقی گفته بودیم. حال در جدیدترین خبر منتشر شده از این همکاری مشترک، فورد قرار است خودرو برقی بر پایه پلت فرم فولکس واگن تولید کند. فولکس واگن با معرفی پلت فرم... ادامه مطلب

تایید شد: سرمایه‌گذاری عظیم فولکس واگن در شرکت چینی JAC

گروه بزرگ فولکس واگن در دو شرکت چینی، 2.1 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری می‌کند. یکی از این سرمایه‌گذاری‌ها که ارزشی برابر با 1 میلیارد یورو دارد، به کمپانی مادر JAC MOTORS یعنی گروه اتومبیل Anhui Jianghuai مربوط می‌شود.ژرمن‌ها با این سرمایه‌گذاری عظیم می‌خواهند 50 درصد از گروه اتومبیل Anhui Jianghuai را تصاحب کنند؛ علاوه‌بر این، آنها... ادامه مطلب

سرمایه‌گذاری مشترک فورد و فولکس واگن در استارتاپ فناوری خودران آرگو

گروه فولکس واگن از نهایی شدن سرمایه‌گذاری 2.6 میلیارد دلاری خود در استارتاپ Argo AI خبر داد. این استارتاپ در سال 2017 با هدف توسعه فناوری خودران پایه‌گذاری شده و مقر آن در پیتزبورگ پنسیلوانیا قرار دارد. فورد دیگر شرکتی است که با سرمایه‌گذاری 1 میلیارد دلاری از این استارتاپ حمایت می‌کند.با توافقی که بین... ادامه مطلب

پرونده دیزل گیت: فولکس واگن به جلب رضایت دارندگان خودروهای دیزلی معیوب محکوم شد

اوایل امسال وقتی فولکس واگن و اتحادیه‌های حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان آلمان توافق کردند که غرامت 830 میلیون یورویی به مشتریان شاکی پرداخت شود، به نظر می‌رسید پرونده دیزلگیت (Dieselgate) دیگر بسته شده باشد.در آن توافق فولکس واگن پذیرفت که بسته به مدل و عمر اتومبیل، مبلغی بین 1,350 الی 6,257 یورو به هر یک... ادامه مطلب

بررسی پاسات در ایران ؛ ضعف خدمات برای پر فروش ترین سدان تاریخ فولکس واگن

فولکس واگن با دو محصول پر طرفدار خود یعنی پاسات به عنوان پر فروش ترین سدان این شرکت و همینطور تیگوان به عنوان پر فروش ترین محصول و همینطور کراس اور خود به بازار خودرویی ایران بازگشت. آخرین بار فولکس واگن مدل گل را به صورت تولید در داخل در بازار ایران عرضه کرده بود.گرچه... ادامه مطلب

برگزیده اخبار خودرو ؛ از برادر برقی تندر 90 تا پیشنهاد عجیب لکسوس به مالکین تسلا

ویروس کرونا به مساله اصلی این روزها تبدیل شده و کشورهای زیادی را درگیر خود کرده است. در کنار صنایع و حوزه های مختلف، صنعت خودرو نیز از اثرات منفی این ویروس خطرناک در امان نمانده و متحمل خسارات فراوانی شده است. شاید بدانید که به خاطر پیشگیری از گسترش کرونا، برخی از خودروسازان کارخانه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟