گزارش مالی مایکروسافت از سه ماهه سوم 2016؛ افزایش درآمد به لطف آفیس، سرفس و کلاد

گزارش مالی مایکروسافت از سه ماهه سوم 2016؛ افزایش درآمد به لطف آفیس، سرفس و کلاد

کمپانی مایکروسافت امروز گزارش خود از سه ماهه سوم ۲۰۱۶ (یا سه ماهه نخست سال مالی ۲۰۱۷) را منتشر کرد و خبر از دست یابی به درآمد ۲۰.۵ میلیارد دلاری و سود خالص ۴.۷ میلیارد دلاری داد. مهم ترین نکات گزارش مالی مایکروسافت، در درآمد آفیس و سرویس های ابری ظاهر می شود. نرخ درآمد نسخه تجاری آفیس، رشدی ۵ درصدی به خود دید و درآمد نسخه مصرف کنندگان آن نیز با رشد ۸ درصدی مواجه شد.

علاوه بر این، درآمد آنچه مایکروسافت «سیستم ابری هوشمند» می خواند، افزایشی ۸ درصدی داشته و درآمد ناشی از Azure و سرور به ترتیب تا ۱۱۶ و ۱۱ درصد افزایش داشته است. در بخش ویندوز، نرخ درآمد کمپانی ردموندی تفاوتی با همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی نداشته اما نرخ درآمد واحد موبایل با کاهش چشمگیر ۷۲ درصدی مواجه شده است.

البته با توجه به اینکه مایکروسافت دیگر تمایلی به فعالیت در زمینه تولید سخت افزار موبایل ندارد، این مسئله چندان تعجب برانگیز نیست و احتمالاً باید منتظر کاهش بیشتر طی سه ماه های مالی بعدی نیز باشیم. در این بین، نکته ناامید کننده کاهش ۵ درصدی درآمد واحد گیمینگ است که مایکروسافت آن را ناشی از درآمد پایین کنسول اکس باکس می داند.

این در حالی است که کنسول اکس باکس وان اهالی ردموند طی فصل اخیر، پرفروش ترین کنسول ایالات متحده بوده و توانسته در سه ماه پیاپی، رقیب دیرینه خود یعنی سونی و پلی استیشن ۴ را از میان بردارد. علاوه بر این، تعداد کاربران فعال سرویس اکس باکس لایو نیز با کاهشی اندک اما قابل توجه، از ۴۹ میلیون نفر به ۴۷ میلیون نفر رسیده است.

خوشبختانه، دستگاه های سرفس یکبار دیگر از جایگاه مناسبی در گزارش مالی مایکروسافت برخوردار هستند و نرخ درآمدی معادل ۹۲۶ میلیون دلار برای ردموندی ها به ارمغان آورده اند که ۳۸ درصد از درآمد ۶۷۲ میلیون دلاری همین بازه زمانی در سال گذشته بیشتر است. هر دو دستگاه سرفس پرو ۴ و سرفس بوک، کمک شایانی به افزایش فروش کرده اند و انتظار می رود که مایکروسافت از یک پی سی سرفس All-in-One نیز طی رویدادی در هفته آتی رونمایی کند.

همانطور که احتمالاً در جریان هستید، مایکروسافت اخیراً لینکداین را خریداری کرد و برنامه دارد تا قرارداد خود با این شبکه اجتماعی تجاری را طی سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۱۷ نهایی کند. بنابراین برای آگاهی از میزان تاثیر خرید لینکداین از سوی اهالی ردموند، باید تا سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۱۷ و انتشار گزارش مالی مایکروسافت صبر کنیم.

ناگفته نماند که درآمد تحسین برانگیز مایکروسافت سبب شد تا سهام این کمپانی برای مدتی به بیشتری حد خود برسد. در واقع ارزش سهام مایکروسافت به بیشتر از ۶۰ دلار رسید که نخستین بار بعد از ماه دسامبر سال ۱۹۹۹ میلادی به شمار می رود.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato