گزارش مالی اخیر گوگل از ادامه ی تبعات منفی بلندپروازی های این شرکت حکایت دارد

گزارش مالی اخیر گوگل از ادامه ی تبعات منفی بلندپروازی های این شرکت حکایت دارد

آلفابت که کمپانی مادر گوگل به حساب می آید، اخیراً گزارش مالی مربوط به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده که از وضعیت مناسب مالی این شرکت حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، درآمد آلفابت با ۲۰ درصد افزایش نسبت به بازه ی مشابه در سال گذشته به ۲۲.۴۵ میلیارد دلار رسیده است. میزان سود این شرکت نیز در همین بازه ۵ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته است.

البته لازم است بدانید تحلیلگران قبل از این هم در پیشبینی های خود به رقم های مشابهی اشاره کرده بودند، به همین دلیل حالا انتشار گزارش عملکرد موافق گوگل تحول چندانی در قیمت سهام آلفابت ایجاد نکرده است.

اما با این وجود باید اشاره کنیم که عملکرد بسیار موفق گوگل در تمام ۱۸ سالی که از تاسیسش می گذرد ادامه داشته و از این نظر باید به این شرکت با دیده ی احترام و حتی شگفتی نگاه کنیم.

علاوه بر این بد نیست بدانید که بین تمام زیر مجموعه ها، عملاً درآمد اصلی آلفابت از گوگل تامین می شود و بخش عمده ی سود این زیر مجموعه هم به تبلیغات اینترنتی اختصاص دارد.

برای نمونه از درآمدهای دیگر این شرکت می توان به فروش سخت افزار اشاره کرد که با ۲.۴ میلیارد دلار، تنها ۱۰ درصد از رقم کل را تشکیل داده است.

البته گزارش اخیر نشان می دهد عملکرد بخش هایی مثل Google Fiber، Project Loon، خودروهای بدون راننده و موارد دیگر رو به بهبود است، اما با این وجود در مجموع تنها ۱۹۷ میلیون دلار درآمد داشته و فاصله ی قابل توجهی تا رسیدن به سوددهی دارند.

آلفابت اخیراً در راه اندازی پروژه های بلندپروازانه و ریسکی مثل Google Fiber دقت عمل بیشتری به خرج می دهد، بر همین اساس موفق شده میزان ضرر و زیان خود را در بازه ی مورد بحث به ۸۶۵ میلیون دلار برساند که از کاهش ۱۲.۵ درصدی حکایت دارد.

البته یکی از مقامات اقتصادی آلفابت به نام Ruth Porat می گوید این شرکت به پایان بلندپروازی های خود نرسیده است، اما در آینده با دقت بیشتری حوزه های مناسب برای سرمایه گذاری را انتخاب خواهد کرد.

آلفابت در این گزارش باز هم مثل بازه های گذشته اعلام کرده افزایش درآمد تبلیغات به افزایش جستجوی اینترنتی با ابزارهای موبایل و البته سرویس یوتوب باز می گردد.

اما جالب اینجاست که با وجود اشاره به یوتوب به عنوان یک عامل پیشرفت اقتصادی، باز هم مشخص نشده این سرویس دقیقاً چقدر در درآمد گوگل تاثیر داشته و تا چه میزان به سوددهی رسیده است.

در نهایت لازم است اشاره کنیم ساندار پیجای مدیر عامل گوگل در مراسم ارائه ی گزارش مالی اعلام کرد این شرکت اعتقاد دارد پردازش های کامپیوتری روز به روز بخش های بیشتری از زندگی روزمره را در بر می گیرند.

وی اذعان داشت همین موضوع، بهترین انگیزه برای گوگل به حساب می آید تا روی توسعه محصولاتی مثل Google Assistant کار کنند و در کنارش سخت افزارهایی مثل موبایل های پیکسل را نیز به بازار عرضه نمایند، چرا که بهترین راه برای خلق محصولات ابتکاری و سودمند در این زمینه، این است که سخت افزار و نرم افزار را به شکل همزمان در نظر داشته باشید.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato