زاکربرگ می گوید نگرانی در مورد اخبار کذب منتشر شده در فیسبوک بی مورد است

آمارها نشان می دهند گسترش نفوذ و میزان تاثیر شبکه های اجتماعی به حدی رسیده که بسیاری کاربران تمایل دارند حتی اخبار روز را هم از طریق وبسایت هایی مثل فیسبوک دنبال نمایند.

اما مشکل اینجاست که بر خلاف خبرگزاری ها، در شبکه های اجتماعی کنترلی روی صحت اخبار منتشر شده وجود ندارد و هر کاربری می تواند اطلاعات نادرست را به عنوان خبر موثق جا بزند.

این موضوع در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به اوج خود رسید و بسیاری انتقاد داشتند که انتشار اخبار کذب روی فیسبوک در مورد کاندیداها می تواند روی سرنوشت انتخابات تاثیر داشته باشد، اما این شبکه اجتماعی تلاشی برای توقف آن انجام نمی دهد.

حالا مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک با انتشار یک پست مخالفت خود را با این فرضیه اعلام داشته و می گوید:

احتمال اینکه hoax (کلک بازی) های اینترنتی سرنوشت انتخابات را به نفع یکی از طرفین رقم زده باشد بسیار غیر محتمل است. البته ما به هیچ عنوان وجود اخبار کذب روی فیسبوک را نمی خواهیم و هدفمان این است که مطالب مناسبی در اختیار کاربران قرار گیرد.

زاکربرگ البته می پذیرد که راه های بیشتری برای مقابله با اخبار کذب وجود دارد، اما در عین حال اذعان دارد که میزان چنین اخباری بسیار ناچیز است.

بیشتر از 99 درصد محتوایی که کاربران روی فیسبوک مشاهده می کنند معتبر و قابل اطمینان است. تنها بخش ناچیزی از اخبار منتشره کذب و حقه بازی هستند که البته آنها هم یک دیدگاه واحد یا حتی جهت گیری های سیاسی را تبلیغ نمی کنند. بر همین اساس نمی توان پذیرفت که وجود چنین اخباری می تواند سرنوشت اتفاقی مثل انتخابات را دستخوش تغییر نماید.

فیسبوک در حال حاضر محتوای موجود را با نظارت و گزارش های خود کاربران کنترل می کند، اما منتقدین اعتقاد دارند این روش به اندازه کافی برای جلوگیری از انتشار اخبار نادرست کارایی ندارد و لازم است ابزارهای دیگری نیز برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند.

اما زاکربرگ در این زمینه توضیح می دهد که تشخیص «حقیقت» از آنچه منتقدین خارج از فیسبوک تصور می کنند به مراتب دشوار تر به حساب می آید و به هیچ عنوان ساده نیست.

تشخیص و شناسایی «حقیقت» بسیار پیچیده است. البته تشخیص برخی اخبار که از پایه و اساس کذب هستند ساده تر خواهد بود، اما در بسیاری موارد، اصل موضوع از منابع قابل اطمینان نقل می شود و تنها برخی از جزئیات آن با حقیقت مطابقت ندارد. علاوه بر این موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که واقعی هستند، اما با میل بسیاری از کاربران مطابق نیستند و با گزارش های بیشمار کذب بودن مواجه می شوند. مطمئن هستم می توانیم راه هایی پیدا کنیم که خود کاربران مطالبی که مناسب تر به نظر می رسد را مشخص و روانه ی فیسبوک کنند، اما پیش از آن لازم است قضاوت در مورد «حقیقت» را با نهایت دقت انجام دهیم.

این نخستین بار است که زاکربرگ به شکل علنی در مورد تاثیر انتشار اخبار کذب روی فیسبوک سخن می گوید، آن هم در حالی که مدتهاست منتقدین بسیاری اعتراض دارند این شبکه اجتماعی آنچه باید را برای مبارزه با جلوگیری از این اتفاق انجام نمی دهد.

هرچند حالا هم زاکربرگ عملاً مخالفت خود را با انتقاد ها ابراز کرده، اما جالب است بدانید پیش از این اعلام کرده بود قرار است News Feed فیسبوک برای مقابله با چنین مشکلاتی دستخوش تغییر شود.

البته مدیرعامل فیسبوک توضیح چندانی در مورد جزئیات این تغییر اعلام نکرده و تنها به ذکر این موضوع بسنده کرده که برای انجام این کار به زمان بیشتری نیاز است، در نتیجه باید منتظر بمانیم تا نخستین اطلاعات در این زمینه منتشر گردند.

تور کیش

مطالب مرتبط

گروه G20 در پی اخذ مالیات ۱۰۰ میلیارد دلاری از کمپانی‌های فناوری

وزرای اقتصاد گروه G20، متشکل از بیست اقتصاد برتر دنیا تاکید کردند که غول های فناوری از جمله گوگل، آمازون و فیسبوک باید خود را برای پرداخت مالیات در کشورهای دیگر آماده کنند.بر اساس قوانین فعلی بسیاری از کمپانی های دیجیتال به جای پرداخت مالیات در همه کشورها تنها در نقاطی که زیر مجموعه‌هایشان ثبت... ادامه مطلب

اتحادیه اروپا: فیسبوک برای ما تعیین تکلیف نکند

اروپا به فیسبوک اجازه نخواهد داد نحوه قانونمندسازی شبکه های اجتماعی را به این اتحادیه دیکته کند.فیسبوک در روزهای اخیر با انتشار گزارشی با عنوان «ترسیم مسیر پیش رو: قوانین محتوای آنلاین» از کشورها خواسته به جای «قوانین مداخله آمیز» دستورالعمل های ساده تری را برای این شبکه اجتماعی در نظیر بگیرند که در آن... ادامه مطلب

زاکربرگ: آماده پذیرش نظارت دولتی هستیم

مدیرعامل فیسبوک در کنفرانس امنیتی مونیخ با تاکید بر لزوم نظارت دولتی بر این پلتفرم، از پیاده سازی سیستمی خبر داد که با کمک هوش مصنوعی و هزاران کارمند محتوای مخرب را تشخیص داده و حذف می کند.با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بحث مداخله دولت های خارجی از جمله روسیه در انتخابات... ادامه مطلب

چرا اینستاگرام اپ مخصوص آیپد ندارد؟

اخیرا کاربری از مدیرعامل اینستاگرام پرسیده چرا با وجود این که دو ماه هم از سال ۲۰۲۰ می‌گذرد، هنوز برنامه اختصاصی برای آیپد توسعه داده نشده است. سوال این کاربر ذهن بسیاری دیگر را هم مشغول کرده بود، ولی اکنون می‌دانیم علت چیست: اولویت‌ها.آدام موسری (Adam Mosseri) مدیرعامل اینستاگرام در پاسخ به کاربر کنجکاو می‌گوید،... ادامه مطلب

کنفرانس بین‌المللی فیسبوک به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد

فیسبوک کنفرانس مارکتینگ سالانه خود در سان فرانسیسکو را کنسل کرده است. علت این کار ترس از دامن زدن به شیوع ویروس کرونا عنوان شده که تاکنون جان ۱۵۲۶ نفر را گرفته و ۶۷۰۸۸ نفر را آلوده کرده است.این کنفرانس که هر ساله در سان فرانسیسکو برگزار می‌شود، پذیرای بیش از ۴ هزار نفر است... ادامه مطلب

تعداد کاربران واتساپ به ۲ میلیارد نفر رسید

شرکت واتساپ با انتشار پستی در وبلاگ این شرکت اعلام کرد که پیام‌رسان واتساپ حالا دو میلیارد کاربر از سراسر جهان دارد.شرکت واتساپ ضمن اشاره به دو میلیاردی شدن پیام‌رسانش، به اهمیت رمزگذاری پیام های کاربران اشاره کرد که البته با نگرانی قانونگذاران دنیا همراه بوده است. دولت ها می گویند این اقدام باعث می... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟