جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

زاکربرگ می گوید نگرانی در مورد اخبار کذب منتشر شده در فیسبوک بی مورد است

آمارها نشان می دهند گسترش نفوذ و میزان تاثیر شبکه های اجتماعی به حدی رسیده که بسیاری کاربران تمایل دارند حتی اخبار روز را هم از طریق وبسایت هایی مثل فیسبوک دنبال نمایند.

اما مشکل اینجاست که بر خلاف خبرگزاری ها، در شبکه های اجتماعی کنترلی روی صحت اخبار منتشر شده وجود ندارد و هر کاربری می تواند اطلاعات نادرست را به عنوان خبر موثق جا بزند.

این موضوع در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به اوج خود رسید و بسیاری انتقاد داشتند که انتشار اخبار کذب روی فیسبوک در مورد کاندیداها می تواند روی سرنوشت انتخابات تاثیر داشته باشد، اما این شبکه اجتماعی تلاشی برای توقف آن انجام نمی دهد.

حالا مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک با انتشار یک پست مخالفت خود را با این فرضیه اعلام داشته و می گوید:

احتمال اینکه hoax (کلک بازی) های اینترنتی سرنوشت انتخابات را به نفع یکی از طرفین رقم زده باشد بسیار غیر محتمل است. البته ما به هیچ عنوان وجود اخبار کذب روی فیسبوک را نمی خواهیم و هدفمان این است که مطالب مناسبی در اختیار کاربران قرار گیرد.

زاکربرگ البته می پذیرد که راه های بیشتری برای مقابله با اخبار کذب وجود دارد، اما در عین حال اذعان دارد که میزان چنین اخباری بسیار ناچیز است.

بیشتر از 99 درصد محتوایی که کاربران روی فیسبوک مشاهده می کنند معتبر و قابل اطمینان است. تنها بخش ناچیزی از اخبار منتشره کذب و حقه بازی هستند که البته آنها هم یک دیدگاه واحد یا حتی جهت گیری های سیاسی را تبلیغ نمی کنند. بر همین اساس نمی توان پذیرفت که وجود چنین اخباری می تواند سرنوشت اتفاقی مثل انتخابات را دستخوش تغییر نماید.

فیسبوک در حال حاضر محتوای موجود را با نظارت و گزارش های خود کاربران کنترل می کند، اما منتقدین اعتقاد دارند این روش به اندازه کافی برای جلوگیری از انتشار اخبار نادرست کارایی ندارد و لازم است ابزارهای دیگری نیز برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند.

اما زاکربرگ در این زمینه توضیح می دهد که تشخیص «حقیقت» از آنچه منتقدین خارج از فیسبوک تصور می کنند به مراتب دشوار تر به حساب می آید و به هیچ عنوان ساده نیست.

تشخیص و شناسایی «حقیقت» بسیار پیچیده است. البته تشخیص برخی اخبار که از پایه و اساس کذب هستند ساده تر خواهد بود، اما در بسیاری موارد، اصل موضوع از منابع قابل اطمینان نقل می شود و تنها برخی از جزئیات آن با حقیقت مطابقت ندارد. علاوه بر این موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که واقعی هستند، اما با میل بسیاری از کاربران مطابق نیستند و با گزارش های بیشمار کذب بودن مواجه می شوند. مطمئن هستم می توانیم راه هایی پیدا کنیم که خود کاربران مطالبی که مناسب تر به نظر می رسد را مشخص و روانه ی فیسبوک کنند، اما پیش از آن لازم است قضاوت در مورد «حقیقت» را با نهایت دقت انجام دهیم.

این نخستین بار است که زاکربرگ به شکل علنی در مورد تاثیر انتشار اخبار کذب روی فیسبوک سخن می گوید، آن هم در حالی که مدتهاست منتقدین بسیاری اعتراض دارند این شبکه اجتماعی آنچه باید را برای مبارزه با جلوگیری از این اتفاق انجام نمی دهد.

هرچند حالا هم زاکربرگ عملاً مخالفت خود را با انتقاد ها ابراز کرده، اما جالب است بدانید پیش از این اعلام کرده بود قرار است News Feed فیسبوک برای مقابله با چنین مشکلاتی دستخوش تغییر شود.

البته مدیرعامل فیسبوک توضیح چندانی در مورد جزئیات این تغییر اعلام نکرده و تنها به ذکر این موضوع بسنده کرده که برای انجام این کار به زمان بیشتری نیاز است، در نتیجه باید منتظر بمانیم تا نخستین اطلاعات در این زمینه منتشر گردند.

مطالب مرتبط

فیسبوک به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا به جریمه‌ای معادل ۱۷ دقیقه از درآمدش محکوم شد

در پی ناتوانی فیسبوک در مراقبت از حریم خصوصی کاربران و سوءاستفاده از آن‌ها، نهاد امنیتی «دفتر کمیسیون اطلاعات» انگلستان موسوم به ICO این شرکت را به پرداخت جریمه هنگفت 500 هزار پوندی (برابر با 644600 دلار) محکوم کرد.به گزارش ICO، غول شبکه‌های اجتماعی اطلاعات خصوصی چیزی قریب به 1 میلیون نفر از کاربران انگلیسی... ادامه مطلب

آکیلس به دنبال شرکای سخت افزاری می گردد

گوگل با ارائه اندروید و باز گذاشتن دست سازندگان سخت افزار اجازه داد تا هر مدلی که آن ها دوست دارند از نرم افزار بهره ببرند. والو هم با استیم و سیستم عامل و کنترلر مخصوصی که در اختیار کمپانی های سازنده سخت افزار پی سی قرار داده، راه را برای دنیایی گسترده تر باز گذاشته و... ادامه مطلب

تنوع جنسیتی و نژادی در میان کارکنان فیسبوک اندکی بهبود یافته است

ایجاد تنوع جنسیتی و نژادی در کمپانی ها، به خصوص فعالین در عرصه تکنولوژی به هیچ وجه آسان نیست. گزارش سال ۲۰۱۷ در این زمینه نشان می دهد که وضعیت کمپانی بزرگ فیسبوک طی یک سال گذشته در زمینه ایجاد تنوع جنسیتی و نژادی در میان کارکنان تا حدودی بهبود یافته است.به لطف این تغییرات... ادامه مطلب

فایرفاکس با یک افزونه از ردیابی فعالیت هایتان توسط فیسبوک جلوگیری می کند

در پی رسوایی کمبریج آنالیتیکا و فیسبوک در نقض حریم خصوصی میلیون ها کاربر، موزیلا به تازگی افزونه ای برای فایرفاکس منتشر کرده که می تواند از ردیابی فعالیت هایتان توسط فیسبوک جلوگیری به عمل آورد. این افزونه که Facebook Container نام دارد در اصل برای این طراحی شده که تمام فعالیت هایتان در فیسبوک... ادامه مطلب

مارک زاگربرگ مدت ها قبل از فیسبوک، شبکه چت ZuckNet را به راه انداخته بود

مارک زاکربرگ در تازه ترین پادکست خود به همراه «رید هافمن» یکی از سرمایه گذاران اولیه فیسبوک، به نکات جالبی اشاره کرده و اکنون می دانیم او بسیار زودتر از آنچه تصور می شد، قدم به عرصه فناوری گذاشته است. میلیارد جوان آمریکایی در دوران نوجوانی خود نوعی سیستم چت اختصاصی را برای اعضای خانواده... ادامه مطلب

ویژگی جدید اینستاگرام باعث جلوگیری از خودکشی اطرافیانتان می شود

اگر دوستی در شرایط سختی به سر ببرد یا حتی در معرض خطر خودکشی یا صدمه به خود قرار داشته باشد، معمولاً اولین شواهد را در رسانه های اجتماعی بروز می دهد.چنانچه پست های اخیر یکی از آشنایان موجبات نگرانی شما را فراهم کرده و احساس می کنید شخصاً توانایی مقابله با آن را ندارید،... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x