چرا اپل باید Snap را بخرد؟

چرا اپل باید Snap را بخرد؟

مدیرعامل اپل، تیم کوک بارها طی یک سال اخیر گفته که قصد دارد با سرمایه عظیم 237 میلیارد دلاری اش خریدهای بزرگ و قابل توجهی انجام دهد؛ شرکت هایی را بخرد که تاثیری شگرف روی آینده اپل خواهند داشت.

احتمالات بسیار است و تحلیلگران شناخته شده نام های بسیاری را به لیست خرید اپل افزوده اند. از تایم وارنر و دیزنی گرفته تا تسلا موتورز. اما بسیاری دیگر می گویند که اپل نیازمند تفکری متفاوت است و پیش از آنکه دیر شود، باید یک خرید بزرگ دیوانه وار انجام دهد. خریدی که شرکت را برای همیشه تغییر خواهد داد.

شاید یکی از همین خریدها، کمپانی اسنپ، مالک اپلیکیشن Snapchat باشد.

زمان طلایی همین حالا است

gettyimages-456877564-w600

اما چرا ایوان اشپیگل، موسس Snap باید شرکت خود را به اپل بفروشد؟ مشخص است، پول.

وبسایت بیزینس اینسایدر، هفته گذشته متوجه شد که اسنپ به صورت محرمانه خود را آماده عرضه اولیه عمومی سهام کرده. زمانی که پرونده اسنپ در بازار بورس بررسی شود، احتمالا شاهد قیمت گذاری 20 الی 25 میلیون دلاری این شرکت خواهیم بود. اما مدارک اصلی مثل درآمد، سود و ضرر و دیگر دارایی های وابسته به اسنپ هنوز به صورت علنی منتشر نشده اند.

اما اینکه اسنپ به صورت محرمانه ای درخواست عرضه اولیه عمومی سهام را داده یک حقیقت را بیان می دارد: درآمد اسنپ کمتر از یک میلیارد دلار است.

با این حال، درآمد اندک شرکت، مایه نگرانی اپل نیست. کوپرتینویی ها به راحتی می توانند مبلغ 25 میلیارد دلار را بپردازند، حتی اگر اسنپ 50 میلیارد دلار بود، باز هم بخش اندکی از سرمایه عظیم اپل باید بابت آن پرداخت شود.

apple-net-worth-w600

در جریان هک سونی، ایمیل هایی از اشپیگل نیز لو رفته بود که نشان می داد سیاست تبلیغاتی از نگاه او باعث رشد اسنپ نخواهد شد و حتی به بی ارزش شدن برند آن ها نیز کمک خواهد کرد.

اگر استراتژی تبلیغات اسنپ چت جواب ندهد، احتمال اینکه ارزش سهام شرکت با مشکل مواجه شود بسیار است، سهامی که اکنون در اختیار اشپیگل و دیگر بنیان گذاران شرکت قرار دارد.

به همین دلیل است که اشپیگل سعی دارد شرکت خود را به سمت تولید سخت افزار بکشاند. این تلاش به قدری واضح است که اسنپ در وبسایت اش، خود را «شرکت دوربین ساز» مطرح می کند. برای همین حالا داریم Spectacles را می بینیم، محصولی جدید که دوربین و عینک های آفتابی را با یکدیگر ترکیب کرده است.

ولی چه شرکتی بهتر از اپل وجود دارد که از تولید و فروش سخت افزار درجه یک سر در بیاورد؟

اولین عینک

main-qimg-f2a29aac5408f8760614e735713d9482-w600

هیجان پیرامون Spectacles، یادآور هیجانی است که مردم در قبال محصولات اپل از خودشان نشان می دهند. هر بار که این کیوسک های کوچک زرد رنگ اسنپ، جایی به زمین می نشیند (تا به حال سه بار در کالیفرنیا و یک بار در اوکلاهاما)، بی درنگ صفی طولانی برای خرید عینک های 129 دلاری شکل می گیرد.

اپل هر سال و با فرا رسیدن آیفون های جدید، چنین صف های طولانی را تجربه می کند اما شور و هیجانی واقعی را کوپرتینویی ها مدتی می شود که تجربه نکرده اند. فقط کافی است نگاهی به صف های طولانی اسنپ داشته باشید.

این صف ها یک دلیل خاص دارند و آن هم هوشمندی اشپیگل در برنامه ریزی عرضه عینک ها است. او به خوبی اهمیت بازاریابی و عرضه محدود و مقطعی محصولات سخت افزاری را درک کرده و می داند چه کار کند تا Spectacles ویژه به نظر رسد.

و Spectacles واقعا ویژه است، چون اولین پوشیدنی تکنولوژیک خواهد بود که روی صورت قرار می گیرد و واقعا عالی کار می کند.

ایوری هارتمنز، نویسنده وبسایت تک اینسایدر می گوید: «از همان لحظه اولی که بسته را باز کردم تا Spectacles را با تلفن همراهم هماهنگ کنم، دقیقا همان چیزی بود که امیدش را داشتم: طراحی عالی، زیبا و مفرح که استفاده آسانی هم داشت.»

snapchat-spectacles-14-w600

او در ادامه می گوید: «جدا از اینکه عینک مجهز به دوربین اسنپ چت چه احساسی را منتقل می کند، یک چیزا را مطمئن ام: تیم بازاریابی اسنپ چت نابغه است.»

اخباری نیز طی همین هفته گذشته منتشر شد که نشان می دهد اپل هم قصد دارد وارد این فضا شود و عینک های هوشمند زیبایی طراحی و تا 2018 به بازار عرضه کند. اگرچه عینک اسنپ هنوز قطعه سخت افزاری کاملی نیست اما یک مشکل بزرگ و اساسی را توانسته به راحتی برطرف کند: راضی کردن مردم به پوشیدن کامپیوتر روی صورت.

عینک های اسنپ چت البته در حال حاضر فقط یک عینک ساده بیشتر نیستند اما سخت نیست که پیش بینی کنیم قرار است در آینده به چه شکلی در آیند. عینک هایی با قابلیت نمایش تصاویر واقعیت افزوده و احتمالا یکی از بزرگ ترین رقبای اپل در حوزه عینک های هوشمند. اپل می تواند با خرید اسنپ با مبلغی اندک، جلوی رشد یک رقیب بالقوه را بگیرد و با کمک شرکت تازه خریداری شده، سرعت بیشتری در این بازار پیدا کند.

اپل چرا باید اسنپ را بخرد؟

img_3673-w600

حقیقت این است که اسنپ در حال حاضر درآمد اندکی دارد و البته درآمد هم هیچگاه برای اپل جذابیتی نداشته. کوک همیشه گفته که اپل هیچ وقت شرکتی را به خاطر درآمدش نمی خرد، اپل خودش به اندازه کافی درآمد دارد که نیازمند درآمد شرکت های به مراتب کوچکتر نباشد.

در عوض اما او صراحتا بیان داشته که به دنبال دو چیز است: «استعدادها و دارایی های عالی». اسنپ هر دو را دارد.

رشد اسنپ غیر قابل انکار است و طی سال ها، مهندسین نخبه و برگزیده ای به تیم توسعه دهندگان شرکت اضافه شده، خصوصا در حوزه های هوش مصنوعی و بینایی کامپیوتری؛ دو زمینه ای که اپل به شدت در حال سرمایه گذاری روی آن ها بوده.

حتی برخی از کارکنان سابق اسنپ هم کارمند اپل بوده اند.

photographers_you_should_follow_on_snapchat-w600

از همه مهم تر، این کمپانی، دارایی های فوق العاده ارزشمندی دارد. کسانی که در زمینه واقعیت افزوده کار می کنند می گویند قابلیت تشخیص اموجی ها که توسط تیم اسنپ چت توسعه یافته بسیار تحسین برانگیز است و می تواند بخش هایی از اپلیکیشن های سال های نزدیک را شکل دهد. فیلترهایی هم که چهره را تغییر می دهند احتمالا واضح ترین نمونه کارایی اپلیکیشن اسنپ چت و فوق العاده بودن تیم توسعه دهنده در زمینه بینایی کامپیوتری به وسیله فناوری واقعیت افزوده است.

اسنپ به شیوه ای خاص وارد دنیای جوانان شده، زمینه ای که اپل همیشه با آن مشکل ذاشته و نتوانسته با محدوده سنی پایین تر ارتباط برقرار کند. حالا که اسنپ چنین دارایی ارزشمندی را در کنار اعتماد نسل جوان دارد، چرا که نه؟

علاوه بر همه این ها، گفته شده که کوپرتینویی ها در حال توسعه اپلیکیشن ویدیویی مشابه اسنپ چت هستند. اما چرا کلون سازی وقتی که موقعیت برای داشتن ورژن اصلی وجود دارد؟

استیو جابزی دیگر

چندین مشکل در این درخواست وجود دارد. اول از همه، اسنپ شرکتی واقع در لس آنجلس است، بنابراین اپل قادر نیست این شرکت را با سرمایه خارج از مرزهایش بخرد. چرا؟ چون این قانون، بخشی از استراتژی های فعلی اپل است.

اما مشکل بزرگ تر جای دیگری نهفته: اشپیگل احتمالا علاقه ای به فروش شرکت چند ده میلیارد دلاری اش ندارد. اشپیگل در سال 2013، با قطعیت درخواست چند میلیارد دلاری مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک را رد کرد و جلوی فروش شرکت اش را گرفت.

bdulpt7ccaapfk2-1-png-large-w600

اگر اشپیگل 26 ساله، اسنپ را به اپل بفروشد، هیئت مدیره احتمالا باید او را مدیرعامل شرکت کند. اپل پیش از این یک مدیرعامل 26 ساله دیگر هم داشته: استیو جابز.

کسانی که اشپیگل را می شناسند از وی به عنوان پیکاسوی محصولات یاد می کنند. او در استنفورد طراحی محصول خوانده و بیزینس اینسایدر هم قبل تر در گزارشی نوشته بود که دفتر مرکزی اسنپ شبیه آن است که انگار یک کارگردان سینما، شرکتی ساخته و هنرمندان در آن آمد و شد دارند. دقیقا مشابه استودیوهای مخفی طراحی محصول اپل.

کوک در اداره بزرگ ترین شرکت دنیا بی نظیر بوده اما اپل با دیدگاه جابز به اینجا رسید، کسی که شدیدا نگاه محصول محوری داشت. بودن شخصی در راس کار، می تواند اپل را دوباره به پیش راند.

تصویری از استیو جابز با فیلتر Snapchat Spectacles

تصویری از استیو جابز با فیلتر Snapchat Spectacles

با توجه به اینکه حالا جانی آیو هم تقریبا از پروژه های بزرگ کناره گیری کرده و وقت خود را صرف پروژه های فرعی می کند، این احساس به وجود می آید که گویی شخص نمادینی بر سر کار نیست تا محصولات اپل را مثل گذشته جادویی سازد.

اشپیگل که مرام و منشی استیو جابز گونه دارد، می تواند به اپل کمک کند تا استراتژی واقعیت افزوده و عینک های هوشمند را به پیش راند. او احتمالا به جز حذف جک هدفون و ساختن چیپ های سریع تر، ایده هایی هم در مورد آیفون های بعدی دارد.

اما اپل باید عجله کند. اسنپ احتمالا تا اسفند-فروردین پیش رو وارد بازار سهام خواهد شد و تا چند سال دیگر نیز احتمالا یکی از رقبای اصلی اپل می شود.

مطالب مرتبط

ابر رایانه واتسون با کمک اپل و IBM به حوزه پزشکی وارد می شود

موسسه IBM پیش بینی می کند که روزی شبکه های گسترده اطلاعات پزشکی به صورتی کاملا ایمن در فضای کلاود ذخیره می شوند و با در نظر داشتن همین مساله در نظر دارد که از ابررایانه خود یعنی واتسون برای تحلیل داده ها و ایجاد یک سیستم تازه ثبت اطلاعات استفاده کند که برای همه سیستم های... ادامه مطلب

اپل اکانت توییتر جدیدی برای پاسخ دهی به مشکلات فنی کاربران ایجاد کرد

در پاره ای از اوقات، برخی از کاربران ممکن است با مشکلات عجیبی در موبایل های هوشمندشان مواجه شوند که برطرف کردن آن ها، نیازمند جستجوی طولانی در اینترنت، سر زدن به فروم های مختلف و یا سوال پرسیدن از دوستان و آشنایان است؛ و البته در اکثر مواقع، این تدابیر هیچ نتیجه ای به... ادامه مطلب

آیفون ۵.۵ اینچی به احتمال زیاد «آیفون ایر» نام خواهد داشت

بر اساس اطلاعاتی که تا کنون به بیرون درز پیدا کرده تقریبا به طور قطعی می توان گفت که آیفون ۶ اپل از لحاظ ابعاد بزرگتر خواهد شد و دیگر به نمایشگر ۴ اینچی وفادار نخواهد بود. اما به تازگی شرکت Spigen، که نامی شناخته شده در زمینه لوازم جانبی به شمار می رود، قاب هایی... ادامه مطلب

پیش فروش آیفون های جدید اپل در ۹ کشور آغاز شد

پس از معرفی آیفون ۶ با صفحه نمایش ۴٫۷ اینچی و آیفون ۶ پلاس ۵٫۵ اینچی در مراسم اخیر اپل، از امروز و طبق برنامه، اپل پیش فروش این محصولات را آغاز کرده است. در این مرحله، این دو آیفون در آمریکا، بریتانیا، فرانسه، کانادا، آلمان، هنگ کنگ، سنگاپور، استرالیا و ژاپن قابل پیش خرید هستند.... ادامه مطلب

اپل می خواهد تمام اپلیکیشن های iOS با پشتیبانی از تکنولوژی ۶۴ بیتی پیاده سازی شوند

اگرچه ممکن است از معرفی آیپد و آیفون های مبتنی بر پردازشگرهای ۶۴ بیتی تنها اندکی بیش از یکسال بگذرد اما اپل تصمیم گرفته است هر چه سریعتر توسعه ی اپلیکیشن ها بر مبنای کدهای ۳۲ بیتی را متوقف نماید. در همین راستا اهالی برند ساکن در کوپرتینو به صورت رسمی به توسعه دهندگان اطلاع... ادامه مطلب

نگاه نزدیک به آیپد مینی ۳

اپل در مراسمی که دقایقی پیش به اتمام رسید، آیپد مینی ۳ را معرفی کرد. نسبت به آیپد مینی نسل دوم، اپل تغییرات عمده ای در این نسخه تازه نداده است. در این نسخه نیز همان بدنه فلزی سابق البته با یک رنگ تازه (طلایی) به این رده اضافه شده. نمایشگر همان نسبت ۴ به ۳... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x