لافراری رکورد گران ترین خودرو مدرن جهان را شکست

لافراری رکورد گران ترین خودرو مدرن جهان را شکست

در سال های گذشته معامله خودروهای کلکسیونی به یک تجارت پر سود تبدیل شده است، به همین دلیل گهگاه رویارویی ثروتمندان در حراجی های خودرویی منجر به ثبت قیمت های نجومی می شود.

فراری 250 GTO فروخته شده به قیمت 38 میلیون دلار
فراری ۲۵۰ GTO مدل ۱۹۶۲ فروخته شده به قیمت ۳۸ میلیون دلار

برای مثال در سال ۲۰۱۶ شاهد ثبت قیمت ۲۱.۷۸ میلیون دلار برای یک دستگاه جگوار  D-Type بودیم که آن را به گران ترین خودروی انگلیسی تاریخ بدل کرد.

le-mans-winning-jaguar-d-type-sets-record-price-in-auction-for-british-cars_15

مثال دیگر به یک دستگاه شلبی کبری مدل ۱۹۶۲ مربوط می شود که با ثبت قیمت ۱۳.۷۵ میلیون دلار در حراجی RM Sotheby به عنوان گران ترین خودروی آمریکایی تاریخ دست یافت.

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra_1

تقریبا تمامی اتومبیل هایی که با قیمت های نجومی معامله می شوند جزو مدل های کلاسیکی هستند که فقط چند نمونه از آنها موجود است. اما آیا تاکنون از خود پرسیده اید که گران ترین خودروی مدرن فروخته شده ساخت کدام کمپانی بوده و چه مدلی می باشد؟

مثل همیشه رد پای فراری که پای ثابت قیمت های نجومی در حراجی های مختلف است، در پاسخ این سوال دیده می شود! چندی پیش این کمپانی تصمیم گرفت یک دستگاه لافراری دیگر تولید کرده و با فروش آن در حراجی، عواید حاصل شده را برای کمک به زلزله زدگان اخیر ایتالیا اختصاص دهد.

7-million-laferrari-becomes-most-expensive-21st-century-car-sold-at-auction_4

فروش این لافراری خاص که پانصدمین نسخه تولید شده به شمار می رود، به کمپانی معروف RM Sotheby سپرده شده بود. حراج این خودرو چند روز پیش و در سوم دسامبر انجام شد که در آن لافراری مورد نظر به قیمت باورنکردنی ۷ میلیون دلار به یک شخص ثروتمند فروخته شده است.

برای ایجاد تمایز با سایر نسخه ها، خطی سفید دورتادور شیشه عقب را فرا گرفته و بر روی کاپوت جلو تا دماغه خودرو امتداد پیدا کرده؛ در این بخش پرچم کشور ایتالیا نیز نقش بسته تا به نوعی نشان دهنده هدیه فراری به سرزمین مادری باشد.

7-million-laferrari-becomes-most-expensive-21st-century-car-sold-at-auction_3

بد نیست بدانید که قبل از این نسخه خاص، ۴۹۹ دستگاه قبلی هر یک به قیمت تقریبی ۱.۵ میلیون دلار فروخته شده اند. نسخه روباز این سوپراسپورت نیز که با نام لافراری اپرتا (Aperta) شناخته می شود، ۲.۱ میلیون دلار قیمت دارد.

ferrari-laferrari-aperta-5802_2

آنطور که اعلام شده آخرین نمونه ساخته شده از لافراری به لحاظ فنی تفاوتی با ۴۹۹ نسخه قبلی ندارد. این سوپراسپورت مارانلویی نیز همانند پیشینیان به پیشرانه ای هیبریدی شامل یک موتور ۶.۳ لیتری ۱۲ سیلندر با ۷۸۹ اسب بخار قدرت و سیستم بازیابی انرژی (KERS) به قدرت ۱۶۱ اسب بخار مجهز شده است.

laferrari-auction_6

ناگفته نماند این لافراری خاص مسلما در آینده ارزش بسیار بیشتری از ۷ میلیون دلار پرداخت شده خواهد داشت؛ بنابراین می توان گفت که خریدار آن ضمن انجام امری خیر سرمایه گذاری خوبی انجام داده است!

البته شاید جالب باشد که بدانید فروش فراری برای امور خیریه پیش از این نیز سابقه داشته است و برای مثال چهارصدمین دستگاه از فراری انزو نیز با قیمتی نجومی با هدف اهدای کمک به سونامی زدگان به حراج گذاشته شده بود و خریدار نیز چند سال بعد خودرو مذکور را با سودی چند میلیون دلاری به کلکسیونر دیگری فروخت.

last-enzo

ویجیاتو
نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato