آیا مایکروسافت باید همچنان ایده اجرای ویندوز روی ابزارهای موبایل را جدی بگیرد؟

در سال های اخیر تلفن های هوشمند پیشرفت های قابل توجهی را به خود دیده اند؛ می توان آنها را با اتصال به پایانه هایی تبدیل به پی سی کرد. ابزار کاربردی دیگری که در اختیارتان قرار دارد Continuum نام دارد که به شما امکان می دهد موبایل تان را به عنوان مغز و پردازنده اصلی به کار ببرید و یک کامپیوتر کوچک با آن داشته باشید.

به خاطر همین نوع پیشرفت ها می توان یک ویندوز کامل را از طریق چیپست های سری اسنپدراگون اجرا نمود. در حال حاضر شمار بالایی از تلفن های هوشمند از این چیپست ها بهره می گیرند و همانطور که گفته شد سیستم عامل های دسکتاپی نیز روی آنها قابل اجرا هستند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که آیا ما برای ورود به این عصر آمادگی داریم، یا بهتر اگر بخواهیم بگوییم آیا چنین محصولاتی آنچنان که باید کارایی لازم را دارند؟ البته تردیدی نیست که امکان اجرای ویندوز روی پردازنده های ARM نیز فراهم است و بنابراین ایده دسترسی به یک رایانه کامل از طریق تلفن های همراه چندان هم دور از ذهن نیست. پرسشی که مطرح می شود آن است که اساسا آیا چنین کاری ضرورت دارد؟ حتما تایید می کنید که مدیریت این کار برای پردازنده های موبایلی بسیار دشوار است.

سرور ابری

کامپیوترهایی کُند

windows10-qualcomm-snapdragon-1024x576-600x338

برای مثال لپ تاپ Dell XPS 13 را در نظر بگیرید؛ این گجت یک پردازنده core i3 را در داخل خود جای داده است (البته نباید از یاد برد که با محصولی ارزان قیمت سر و کار داریم) و با وجود اینکه ویندوز 10 عملکرد فوق العاده ای را روی آن از خود به نمایش می گذارد، وقتی فعالیت های در حال اجرایش سنگین تر می شوند، مشکلات تازه نمایان می گردند.

کافیست چند پنجره و تب مربوط به مرورگر خود را به صورت همزمان باز کنید تا کند شدن تدریجی سیستم عامل را شاهد باشید و در ادامه متوجه خواهید شد که باز کردن اپلیکیشن ها بر وخامت اوضاع نیز افزوده می شود.

در مورد موبایل های ویندوزی هم باید بگوییم که اگر تا به امروز اگر یکی از آنها را نخریده باشید حتما دموی مربوط به آنها را دیده اید؛ این گجت ها هر بار تنها یک اپلیکیشن را می توانند اجرا کنند.

البته دموهای به نمایش در آمده از عملکرد این موبایل ها در زمان اجرای همان یک اپلیکیشن هم شگفت انگیز و تاثیرگذار است اما نباید از یاد برد که دمو یک چیز است و تجربیات دنیای واقعی چیز دیگری. این موضوع هم نه به پردازنده مربوط می شود و نه خود دستگاه. در واقع مقصر اصلی ویندوز 10 است زیرا برای استفاده همراه با دستگاه های موبایل یا پردازنده های ARM طراحی نشده است.

پیشرفت های صورت گرفته

شاید در پاسخ به این مساله بتوان گفت موبایل های ویندوزی از آن دست گجت هایی هستند که «میتوان در اختیار داشت شان اما نیازی به آنها احساس نمی شود». قبل از هرگونه اظهار نظر در این باره بهتر است یک گام به عقب باز گردیم و این سوال را مطرح نماییم. ما در عصر فوق العاده ای به سر می بریم. در دنیایی که روز به روز به تصویر ارائه شده از آن در فیلم ها و برنامه های تلویزیونی آینده نگرانه نزدیک تر می شود.

البته در برهه کنونی خبری از ماشین های پرنده نیست اما پدیده های تکنولوژیکی که در آن می بینیم از این ماشین ها کم ندارند. این روزها در حالی که کامپیوترهای کوچکی را درون جیب مان داریم از خانه و محل کارمان خارج می شویم.

با این همه، توانایی این کامپیوترهای کوچک به حد و اندازه ای نرسیده که دیگر تولید پی سی را متوقف کرد. حتما تایید می کنیم که انجام امور ساده ای نظیر ویرایش فایل های پاورپوینت نیز در حین حرکت و روی ابزارهای موبایل غیرممکن است. هیچکس چنین کاری را انجام نمی دهد و دست کم نباید که اقدام به این کار کند.

با این حال، برای مواقعی که نیاز به کامپیوتر در حین حرکت دارید یا باید یکی از اپلیکیشن های ویندوزی را روی موبایل تان اجرا نمایید، تکنولوژی باید به حدی پیشرفت کرده باشد که امکاناتش را در اختیار داشته باشید.

مزایای ساخت این کامپیوترها چیست؟

windows-10-mobile-393x295

با وجود تمامی موانعی که پیش روی کامپیوترهای ویندوزی موبایل وجود دارد، نباید از یاد ببرید که این رویا هنوز زنده است: استفاده از یک دستگاه برای مدیریت تمامی نیازهای پردازشی بشر امروزی همچنان رویایی محقق نشده است.

خوشبختانه اما تلاش های خوبی در این زمینه صورت گرفته و به تدریج نیز نتایج این فعالیت ها هویدا می شود. مایکروسافت این روزها دستاوردهایی را ارائه کرده که تا همین چند وقت پیش رویایی بیش نبودند؛ دستاوردهایی که ما را یک گام دیگر به رویای کامپیوترهای ویندوزی موبایل نزدیک تر می کنند. تصور کنید امکانی برایتان فراهم بود که موبایل تان را تبدیل به یک لپ تاپ ویندوزی می کردید. قطعا چنین امکانی خیلی ها را خوشحال می کند.

مزیت دیگر چنین محصولاتی صرفه جویی در هزینه هاست. بارها و بارها در مورد مردمانی در سراسر دنیا شنیده ایم که موبایل شان تنها کامپیوتر مورد استفاده آنهاست. با در نظر داشتن همین مساله اگر این افراد بتوانند یک سیستم عامل قابل اطمینان را روی تنها کامپیوتر خود یعنی تلفن همراهشان اجرا نمایند برایشان بسیار اهمیت خواهد داشت.

در این صورت چنین افرادی میتوانند به جای پرداخت هزینه بابت خرید موبایل و کامپیوتر، صرفا یک تلفن همراه را خریداری نموده و به توان پردازشی یک پی سی تمام عیار دسترسی داشته باشند.

نظر شما چیست؛ آیا برای عرضه چنین کامپیوترهایی به بازار آمادگی داریم؟ آیا اساسا لازم است که موبایل هایمان نقش کامپیوتر را نیز برایمان ایفا کنند؟ آیا دنبال نکردن چنین رویه ای از سوی اپل و گوگل دلیل خاصی دارد؟

سرور ابری

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟