10 عادت موثر رفتاری افراد بسیار موفق

ارتباط موثر، بهترین مهارت زندگی است که یک فرد می تواند بدست بیاورد. همکارانی که می توانند به طور حرفه ای افکار، احساس، ایده ها، نگرانی ها و آرزوهای شان را بگویند، افرادی سازگار هستند.

معاشرت موثر تنها صحبت کردن نیست بلکه قابلیت گوش فرا دادن، درک منظور فرد، خواندن زبان بدن و نفوذ به ذهن افراد نیز هست و در این صورت است که فرد می تواند منظور خود را به دیگری برساند.

10 دستور برای داشتن معاشرت موثر

این کار مستلزم پشتکار و خودشناسی فرد است. در زیر بایدها و نبایدهای موفق ترین افراد در معاشرت برای آشنایی بیش تر شما آورده شده است:

  1. ملاحظه گر باشید

chatty

دائم در مورد خودتان صحبت نکنید. از همکارتان سوال بپرسید تا نظر و احساسش را نسبت به موضوع مورد بحث بدانید. و لطفا تمام مدت در مورد یک چیز بحث نکنید چرا که ممکن است فرد مقابل علاقه اش را به موضوع از دست دهد.

  1. بر مکالمه متمرکز باشید

با مشغول شدن به تلفن همراه و یا ایمیل فرستادن حین مکالمه، به فرد مقابل نشان می دهید که ارزشی برای آن چه می گوید قائل نیستید. پس عواملی که باعث حواس پرتی شما می شود را حذف کنید؛ مثلا مکان تان را تغییر دهید و یا زمان دیگری رابه صحبت کردن اختصاص دهید. این عادت می تواند اثر منفی در چگونگی رفتار دیگران با شما در آینده بگذارد.

  1. شنونده را درک کنید

حواس تان به علائم غیر کلامی باشد که نشان دهنده ی بی میلی یا ناراحتی فرد از مکالمه است. شاید بهتر باشد در صورت دیدن این علائم، زمان دیگری به صحبت بپردازید.

  1. گوش دادن انعکاسی

به این معنی است که فرد برداشتش را از صحبت طرف مقابل بگوید تا منظور وی را به اشتباه برداشت نکند. گوش دادن انعکاسی به هر دو شخص این امکان را می دهد که بدانند منظور یکدیگر را به درستی دریافت کرده اند یا خیر.

  1. وسط حرف نپرید

وسط حرف دیگران نپرید و یا با گفتن عبارتی جمله ی آن ها را تمام نکنید. زمانی که می بینید رئیس یا همکارتان در حال جمع بندی افکارش برای گفتن جمله ای است، به او زمان دهید و با صحبت در آن لحظه، رشته ی افکارش را پاره نکنید. وقتی شخصی در حال صحبت کردن است، به سرعت نظر او را رد نکنید چرا که نشان می دهد شما خوب به او گوش نکرده اید و تنها می خواهید حرف خودتان را بزنید. گوش کنید، ارتباط چشمی برقرار کنید و نشان دهید به صحبت هایش علاقمندید. این کار، کمال شخصیت شما را نشان می دهد.

  1. مودبانه صحبت کنید

هر کسی می تواند بحث کند اما تنها کسانی هم صحبت خوبی هستند که می توانند منصفانه صحبت کنند. هیچ گاه برچسب بدی به همکارتان نزنید. از قانون 5-ثانیه استفاده کنید. از آنجایی که انسان ها گاه از گفته های خود پشیمان می شوند، قبل از گفتن نظرتان 5 ثانیه صبر کنید و در مورد آن چه که می خواهید بگویید، فکر کنید.

  1. در مورد حال صحبت کنید

درمورد مخالفت تان با موضوع بحث حاضر صحبت کنید و هیچ گاه مشکلات و مسائل قدیمی را دوباره به میان نیاورید چرا که اینکار فقط بنزین روی آتش ریختن است.

  1. خشم تان را کنترل کنید

خشم

خشم یک حس طبیعی است مخصوصا زمانی که شما نظر مخالفی دارید؛ اما نباید اجازه دهید که تبدیل به خشونت شود. اگر احساس کردید که خشم از کنترل تان در حال خارج شدن است، وقفه ای ایجاد کنید و خودتان را آرام کنید؛ مثلا به پیاده روی بروید و یا ورزش کنید.

  1. بر موضوع بحث تمرکز کنید

فرض کنید شما و همکارتان تصمیم می گیرید که محترمانه درباره ی نحوه ی استخدام و یا استراتژی های شرکت صحبت کنید. ناگهان یک رفتار سوء قدیمی را به یاد می آورید و بحث به مسیر اشتباهی کشیده می شود.خشم همچنان بالا می رود و یک نفر از شما کنترل خود را از دست می دهد! قطعا این کار باعث کشمکش های بیش تری خواهد شد. پس متمرکز بر موضوع باقی بمانید: با برگشتن به موضوع بحث، به همکارتان احترام بگذارید. حل مسئله، ساده تر از بغرنج تر کردن آن است.

  1. مثبت نگر باشید

سعی کنید بحث را به نقطه ای نرسانید که باعث تحریک احساسات همکارتان شود و او را به حالت دفاعی ببرد. با جملات مثبت شروع کنید: از کارهایی که تا به حال انجام شده تشکر کنید و نقاط قوت همکارتان را یادآور شوید. سپس به آرامی وارد این بحث شوید که چگونه باید در بعضی موارد، به کمک یکدیگر کار را بهبود دهید. نحوه ی اتمام بحث نیز مهم است. اگر راه حلی پیدا نکردید بحث تان را با جمله ای مانند این تمام کنید: خوب است که هر دو، یک نظر در مورد این موضوع داریم. امیدوارم یک بار دیگر در این باره صحبت و راه حل را پیدا کنیم.

منبع:
inc
برچسب ها

مطالب مرتبط

توصیه های «اپرا وینفری» درباره کار و زندگی به کارآفرینان

اپرا وینفری با برنامه ی تلویزیونی بسیار محبوبش که در 25 فصل ارائه شد جایگاه خود را در قلب مردم پیدا کرد. او که مصاحبه های تلویزیونی بسیار صمیمانه ای با افراد مشهور برقرار می کرد، موفقیتش را مدیون عادات خوبش می داند. در ادامه چند نمونه از عادات خوب وی آورده شده است: سرمایه... ادامه مطلب

عاداتی که برای رسیدن به موفقیت در زندگی کاری باید ترک شوند

اکثر جوانان دهه ی دوم زندگی شان را در عدم اعتماد به خود سپری می کنند و حتی اگر موفقیت در جلو چشمان شان باشد آن را نمی بینند. آنها همیشه فکر می کنند که به اندازه ی کافی عالی نیستند. اغلب رشته ای را می خوانند که به آن علاقه ندارند و چون مجبورند... ادامه مطلب

20 جمله ای که یک کارآفرین موفق هرگز نمی گوید

عاملی که کارآفرین بسیار موفق را از باقی کارآفرینان متمایز می کند طرز فکر اوست. برای مثبت اندیش شدن ابتدا باید افکار منفی درون تان را بشناسید، سپس تلاش در رفع آنها کنید. در ادامه 20 جمله ای که هرگز از یک کارآفرین برجسته نخواهید شنید آورده شده است: به اندازه کافی خوب نیستمکارآفرینان بسیار... ادامه مطلب

اجتناب از چه کارهایی ذهن شما را قوی می کند؟

حتما پیرامون خود افرادی را دیده اید که با تمام چالش هایی که برای شان پیش می آید همچنان مقاوم ظاهر می شوند و صبرشان ستودنی است.Amy Morin نویسنده و روانشناسی است که افراد زیادی را در طول دوره ی کاریش دیده و تجارب زیادی از کمک به آنها کسب کرده است. او می گوید:« سالها... ادامه مطلب

با اشتباهات مالی که جوانان در دهه سوم زندگی شان می کنند آشنا شوید

معمولا جوانان در دهه دوم زندگی دانشگاه را تمام کرده و وارد اولین کارشان می شوند. در دهه سوم دنیای زندگی آنها متفاوت تر می شود. باید پای خود را در کارشان محکم کرده و پله موفقیت را بالا روند. این موفقیت می تواند علاوه بر کار، ازدواج را نیز شامل شود. با این شرایط... ادامه مطلب

عاداتی که باعث افزایش بهره وری تان می شوند را در اینجا بخوانید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید با اینکه مهارت های خیلی خوبی دارید اما ظرفیت تان بیشتر از این هاست و می توانید بهتر از این باشید؟ برای بهتر شدن باید عادات خوب را در خود ایجاد کنید: لیست وظیفه روزانه بنویسیدشاید فکر کنید زمانی که می توانید همه ی کارها را... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟