آیا وقت تغییر شغل تان رسیده است؟

آیا وقت تغییر شغل تان رسیده است؟

روزهای بد و خوب در همه کاری وجود دارد اما اگر واقعا یادتان نمی آید آخرین باری که از محل کار تان لذت بردید چه وقت بوده است، زمان آن رسیده که در مورد شغل فعلی تان جدی تر فکر کنید.

از آن جایی که ممکن است این دلیل به تنهایی برای شما قانع کننده نباشد، در زیر لیستی از علائم دیگر برای شما آورده شده است که می تواند شما را در اتخاذ یک تصمیم درست یاری دهد.

دائما حوصله ی شما سر می رود

چک کردن ساعت

Lynn Taylor متخصص اشتغال و نویسنده ی «ظالم وحشتناک اداره ی خود را رام کنید» می گوید: اگر مدت هاست که به چالشی در کار تان برنخورده اید و در این مورد با رئیس تان صحبت کرده اما هیچ سودی نداشته، زمان آن رسیده که کارتان را ترک کنید.

اگر چه بی حوصلگی حس رایجی است اما محققان معتقدند زمانی که سر کار مداوما بی حوصله هستید به این معنی است که به کار تان علاقه ندارید. البته این حس می تواند معانی دیگری داشته باشد که هنوز در دست تحقیق است.

Taylor می گوید: خرید آنلاین ، بازی و یا چک کردن مدام ساعت در محل کار علائم کلیدی بی علاقگی به کار هستند.

مهارت های شما به محک گذاشته نشده اند

برای اثبات توانایی های تان به رئیس باید هر آن چه که می توانید به کار گیرید و به او نشان دهید که می توانید مسئولیت های بیش تری را تقبل کنید.

اگر در صورت انجام دادن این کار، هیچ تغییری در موقعیت کاری شما داده نشد و توانایی های تان به چشم نیامد زمان آن است که به فکر دیگر پیشنهاد های کاری تان باشید.

زمانی که می توانید تغییر بهتری در جهان ایجاد کنید، از فکر کردن دست بردارید و برای تغییر آماده شوید.

هدف شما و کارفرمای تان با هم یکی نیست

جک ولش مدیرعامل اسبق جنرال الکتریک و سوزی ولش نویسنده ی و روزنامه نگار مشهور کسب و کار اخیرا در لینکدین نوشته اند: این روزها مردم بیش تر به این فکر می کنند که آیا کاری که انجام می دهند ارزش زمانی که می گذارند را دارد یا خیر.

باید از خود بپرسید آیا کاری که می کنید با اهداف و ارزش های زندگی شما تطابق دارد؟ آیا بیش تر از آن چه که بخواهید شما را به ماموریت می فرستند؟ آیا پیشنهاد هایی که به شما می شود به رسیدن به آرزو های تان کمک می کند؟

نحوه ی پاسخ شما به این سوال ها نشان می دهد که آیا زمان آن رسیده که از این کار استعفا دهید یا خیر.

مدام احساس خستگی می کنید

استرس کار

ممکن است همه ی مردم تحمیل به کار کردن شوند و این عادی است که بعد از یک روز کاری خسته به منزل برگردید؛ اما اگر زندگی شما بخاطر کار پر تنش و استرسی که دارید غیر قابل تحمل شده است احتمالا دچار فرسودگی شغلی شده اید.

یکی از علائم فرسودگی شغلی که می تواند بر روح، جسم و روان شما اثر بگذارد، این است که حتی یک مشکل کوچک را نمی توانید حل کنید. استرس کاری اجتناب ناپذیر است اما نباید هر لحظه نیز استرس داشته باشید. اگر هر چیز کوچکی در محل کار باعث ناراحتی شما می شود زمان آن رسیده که از آن جا بیرون بیایید.

رشد نمی کنید

Travis Bradberry (نویسنده ی کتاب هوش هیجانی) در لینکدین نوشته است: اگر به کاری که می کنید علاقه داشته باشید به راحتی درگیر کار می شوید.

البته مهم است که به یاد بسپارید هر کاری باید مهارت های شما را بیش تر کند و ارزش شما را به عنوان یک کارمند افزایش دهد.

Bradberry می گوید اگر هیچ چیزی در محل کارتان نمی آموزید و هر روز یک کار را روتین وار انجام می دهید، بدانید باید به دنبال کار دیگری باشید.

Marc Cenedella موسس و مدیر عامل منابع کاری Ladders معتقد است اگر در مدت ۶ ماه هیچ مهارت و یا هیچ روش جدیدی نیاموختید زمان تغییر شغل شما رسیده است.

احساس کنید که هرگز نمی برید

Robert O'keane از مشاوران برجسته موسسه ی Charles Francis Cooper است. او در پستی که در لینکدین گذاشته درباره ی نادیده گرفتن این حس صحبت کرده است:

شغل شما باید هر روز شما را به چالش دعوت کند و هیجان انگیز باشد، نه این که شما مدام بجنگید ولی چیزی بدست نیاورید.

همیشه مراقب آن چه می گویید باشید

حرف نزدن

Sallie Krawcheck موسس Ellevest (شرکت مشاوره دهی به زنان و استارتاپ ها) در لینکدین اعتراف کرد او در کارهایی مانده بود که نباید. از نظر او یکی از علائم تغییر شغل این است که مراقب هر چه می گویید، باشید.

چه منظوری از این حرف من برداشت می شود؟ آیا این جمله با نظر بقیه ی افراد جلسه خیلی متفاوت است؟

او در محیط هایی کار کرده که اگر چیزی را نمیدانست، خیلی بد بود و دائما باید مراقب حرف زدنش می بود. او می گوید دیگر به واژه ی موجه بودن آن قدر بها نمی دهد، اگر شما نیز نمی توانید در محل کار موجه بمانید بهتر است کارتان را تغییر دهید.

شرکت روی شما سرمایه گذاری نمی کند

علاقه ی کارمند به محل کار موضوعی است که به دلیل اهمیت زیادش اخیرا زیاد مطرح می شود.

طبق اعلام گالوپ (موسسه ی معتبر مشاوره ی مدیریتی) کارمندان پر شور، خلاق هستند و رابطه ی احساسی با کار برقرار می کنند در حالی که کارمندان بی ذوق، از آن جایی که به کارشان علاقه ندارند، اهداف شان متفاوت از کار است و زود کسب و کار را خراب می کنند.

اگر شرکت شما اهمیتی به علاقمند شدن شما به کار نمی دهد زمان تغییر رسیده است.

دائما نگران پول باشید

ممکن است لحظاتی پیش بیاید که نگرانی های مالی به سراغ تان بیاید اما اگر این نگرانی دائمی شد در حالی که شما بی حساب پول خرج نمی کنید؛ به معنی این است که برای کاری که می کنید به اندازه ی کافی پول نمی گیرید.

اگر مدت زیادی است که در شرکت کار می کنید درخواست ملاقات با مدیر کنید و در این مورد با او صحبت کنید. بعد از گفتن دلیل، درخواست بیش تر شدن حقوق تان را کنید.

اگر رئیس با شما هم عقیده نبود و فکر می کرد که حقوق تان متناسب با کاری است که می کنید، زمان آن رسیده که به دنبال شرکتی بگردید که به کار شما ارج دهد.

زمانی که سیل اخراج ها روان باشد

اخراج

ادغام شدن چند شرکت با یکدیگر یا تعدیل نیرو از جمله عواملی است که منجر به اخراج برخی از کارکنان می شوند.

هیچ دلیلی ندارد که با این کشتی شما نیز غرق شوید. جلیقه ی نجات تان را بپوشید و دل به دریا بزنید.

جایی برای خود در آینده ی شرکت نمی بینید

ولش می گوید به هنگام کار در یک شرکت باید ۱۲ ماه پیش روی تان را مجسم کنید. این که با چه کسانی هم کار خواهید شد؟ چه کسی مدیر شما می شود و شما مدیر چه کسانی خواهید بود؟ موقعیت تان در انتهای سال چه خواهد بود؟ اگر این تجسم ها ذره ای شما را هیجان زده کرد؛ به این معنی است که چرخ زندگی به دست خودتان می چرخد.

نمی توانید به کسی اعتماد کنید

Taylor می گوید اگر در شرکتی کار می کنید که متوجه تخلف قانونی رؤسا شده اید و آن ها نیز انتظار ملحق شدن شما را دارند، زمان جمع کردن وسایل و ترک آن شرکت رسیده است. یا اگر رئیس قول هایی می دهد که به آن ها عمل نمی کند؛ ماندن را برای شما سخت می کند.

رئیس بسیار بدخلقی دارید

حتما جمله ی مشهور پروفسور مدیریت Merideth Ferguson را تا به حال شنیده اید: مردم کار شان را ترک نمی کنند، بلکه رئیسان را.

اگر رئیس تان زیاد سرزنش و کم تشویق می کند، افراد مورد علاقه اش را بیش تر به کار می گیرد و یا دیگران را تحقیر می کند، نه تنها بر کار شما اثر می گذارد بلکه در خیلی از جوانب دیگر زندگی تان نیز موثر است.

اگر تمام تلاش تان را کرده اید اما زندگی همچنان به شما سخت می گیرد، به سراغ کار مورد علاقه تان برود.

از شنبه ها وحشت دارید

Bradberry می گوید همه گاهی از شنبه ها خوش شان نمی آید اما اگر این فکر شما را به وحشت می اندازد، زمان ترک کار تان رسیده است.

Ben Fenning متخصص فرسودگی شغلی می گوید یکی از بزرگ ترین علائم فرسودگی شغلی این است که به جای لذت بردن از تعطیلات آخر هفته، در ترس و واهمه ی شروع هفته ی بعد غرق شوید.

زمانی که اسید معده ی شما می جوشد

معده درد

گستره ی عوارض جانبی نارضایتی از کار آن قدر وسیع است که شما را به شگفت وا می دارد. موقعیت شغلی ضعیف علاوه بر این که از نظر احساسی فرد را غمگین می کند، بر بدن نیز اثر منفی می گذارد.

محققان رابطه ای میان استرس شغلی و علائم رفلاکس اسید مانند سوزش قلب و حالت تهوع پیدا کردند. اگر معده ی شما مانند قبل نیست، به معنی این است که کار بر سلامتی تان تسلط یافته. نکته ی مهم این است که کارهای بسیار کمی وجود دارند که ارزش فدا کردن سلامتی تان را داشته باشند.

نمی توانید به راحتی در محل کار تان بخندید

Krawcheck نوشته: بله می دانم کار را از آن جهت که جدی است، کار نامیدند. اما باید آن قدر در محل کارتان راحت باشید که لحظاتی را بدون دغدغه بخندید تا زمانی که اشک تان درآید. اگر چنین نیست؛ می تواند یک نشانه ی کلیدی باشد.

هر کاری می کنید هرگز کافی نیست

رئیس

زمانی که اولین نفر به محل کار می رسید و آخرین نفر آن جا را ترک می کند، همه ی ایمیل های کاری را چک می کنید. همه ی کارهای خود را زودتر از کارکنان دیگر انجام می دهید، اما باز هم رئیس از شما انتظاراتی دارد؛ آن شغل و رئیس لایق شما نیست و بهتر است به جایی بروید که قدر شما را بدانند.

دوستان تان را به محل کارتان نمی برید

Cenedella می گوید: ترس شما از بردن دوستان تان به محل کار می تواند نشانه ی بی علاقگی تان به آن جا باشد و یا این که کار شما باعث افتخار تان نیست. در این صورت مطمئنا در آینده حتی اگر به موفقیت و ترفیع دست یابید باز هم علاقه ای به ماندن در آن کار نخواهید داشت چرا که به آن افتخار نمی کنید.

مرغ همسایه غاز باشد

هیچ علائمی واضح تر از این دو برای ترک کار تان وجود ندارد: زمانی که انتظار افزایش رتبه دارید اما در شرکت شما هیچ جای پیشرفتی وجود ندارد، یا این که بخواهید همین کارتان را ادامه دهید اما در شرکتی دیگر.

اگر کارتان را با یک چشم انداز شغلی تمام عیار مقایسه کنید و نتیجه آن، شکست کار کنونی تان باشد (مانند درآمد و مزایای کم) بهتر است که به دنبال کار جدیدی باشید.

پیشنهاد دیگری داشته باشید

Tyler Parris نویسنده ی «رئیس کارمندان» می گوید: یکی از علائم کاملا واضحی که نشان دهنده ی زمان ترک کار کنونی تان است، پیشنهاد کار دیگری است که فکر شما را به خود مشغول کرده است.

زمانی که می خواهید به پیشنهاد دیگری فکر کنید و یا کسب و کار خاص خود را شروع کنید، ابتدا از آن پیشنهاد مطمئن شده و یا سرمایه ی شروع کسب و کار خود را جمع آوری کنید سپس از کار کنونی تان استعفا دهید.

به غریزه تان توجه کنید

هیچ چیز بهتر از غریزه ی شما نمی تواند زمان مناسب تغییر شغل تان را مشخص کند.

زمانی که صدای درون، شما را مدام به چک کردن لیست کارها وا می دارد یا با دیگران در مورد استعفا برای یک مقطع زمانی صحبت می کنید و یا احساس می کنید بهترین کار استعفاست؛ باید به صدای کوچک درون تان گوش داده و کار تان را تغییر دهید.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato