محققین امنیتی از فعالیت دوباره بدافزار چینی موبایل های اندرویدی خبر می دهند

محققین امنیتی از فعالیت دوباره بدافزار چینی موبایل های اندرویدی خبر می دهند

اوایل تابستان سال جاری بود که موسسه امنیتی Check Point خبر از آلودگی بیش از ۱۰ میلیون موبایل اندرویدی به بدافزار چینی HummingBad داد.

خوشبختانه این بدافزار بعد از فرآیندی یک ماهه از روی گوگل پلی حذف شد و با ارائه آموزش های لازم از سوی کمپانی امنیتی مذکور، مشکلات پدید آمده به طور کامل مرتفع گردید.

اما با این وجود به نظر می رسد Yingmob پکن که شرکت توسعه دهنده این بدافزار محسوب می شود، دست از کار نکشیده و مدتی است که نسخه جدیدی از آن را با همان عملکرد پیشین روانه فروشگاه اپلیکیشن گوگل کرده است.

بدافزار جدید که HummingWhale نام گرفته مشابه با نسخه قبلی داده های کاربر را به سرقت نمی برد و حتی امر خرابکاری در تلفن هوشمند قربانی انجام نخواهد داد.

بلکه با ایجاد سطوح دسترسی معینی به نمایش تبلیغات در نرم افزارهای منتخب پرداخته و درآمدزایی می کند؛ گفته می شود شرکت سازنده از طریق بدافزار قبلی ماهیانه حدوداً ۳۰۰ هزار دلار درآمد داشته است.

موسسه Check Point در گزارش جدیدش می گوید حدود ۲۰ اپلیکیشن که اغلب تحت عنوان برنامه های مرتبط با دوربین و توسط ناشران جعلی چینی در سطح گوگل پلی حضور دارند، به این بدافزار آلوده هستند.

آنها تا اینجای کار مراحل مبارزه با HummingWhale را آغاز کرده اند و در سوی مقابل گوگل نیز در تلاش است تا اپلیکیشن های مربوطه را از روی استور حذف نماید.

چنانچه تمایل دارید از آلودگی موبایل اندرویدی خود به نسخه های مختلف بدافزار مورد بحث آگاه شده و آن را از بین ببرید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato