چه نکاتی آرامش و بهره وری کارآفرینان را بیشتر می کند؟

حتما تا به حال کارآفرینانی را دیده اید که بسیار سختی کشیده، 4 ساعت از شبانه روز را خوابیده و باقی آن را به کار پرداخته اند.

قطعا چنین کارآفرینی مورد احترام همه ی مردم است، او یک قهرمان و قابل تحسین است. اما لازم نیست برای دست یابی به موفقیت از کار و زندگی خود کاملا دور شوید. زمان آن رسیده که واقع بینانه نگاه کنید.

انسان برای موفق شدن به خوردن، خوابیدن، آسایش و کمی تفریح نیاز دارد. از این رو در زیر نکاتی که می تواند در موفقیت افراد و افزایش بهره وری آنها اثرگذار باشند، آورده شده است:

  • تا می توانید بخوابید

خواب مهم ترین عاملی است که می تواند در تمرکز، بهبود حافظه ی کوتاه مدت و تصمیم گیری اثر بگذارد. خوشبختانه یک کارآفرین می تواند برنامه ی کاریش را آنگونه که دوست دارد طراحی کند. اگر برای اتمام یک پروژه مجبور شدید تا نیمه های شب بیدار بمانید، فردای آن را تا می توانید بخوابید حتی اگر تا ساعت 10.30 طول بکشد.

  • بعد از فراغت از کار، به تفریح بپردازید

همیشه بعد از اتمام کارتان به فعالیتی بپردازید که سطح کورتیزول (هورمون استرس) بدن تان را پایین بیاورد. مثلا می توانید به باشگاه بروید، تمرین یوگا کنید و یا حتی در منزل دارت پرتاب کنید. هر کاری که انتخاب می کنید باید مستلزم تمرکز ذهنی و فیزیکی باشد. با خالی کردن ذهن تان از کار، آن را برای روز بعد آماده کنید.

  • تلفن همراه تان را بعد از 10 شب کنار بگذارید

شب برای استراحت و آرامش ایجاد شده است. اعلان های فیسبوک، ایمیل، تلگرام و ... عواملی هستند که مغز را تحریک و هوشیار می کنند و این چیزی نیست که بدن تان برای استراحت شبانه نیاز داشته باشد. تلفن های همراه دارای نور آبی هستند که تولید ملاتونین (هورمونی که باعث سنگینی چشم می شود) را کاهش می دهد. اگرچه در آیفون های جدید قابلیتی به نام نور شب ایجاد شده اما به هر حال چک کردن و وبگردی شبانه می تواند اثر زیادی در کاهش عملکردتان داشته باشد.

از طرف دیگر زمانی که بیدار می شوید به جای اینکه تلفن همراه تان را در رختخواب چک کنید، به کارهایی که باید در روز انجام دهید بیاندیشید و تا نیم ساعت بعد از بیدار شدن آن را در دست نگیرید.

  • حمام آب سرد بگیرید

دمای بدن به هنگام خوابیدن 2-1 درجه کاهش می یابد. حمام آب سرد می تواند به این فرآیند سرعت بخشد و بلعکس حمام آب گرم در عملکرد فرآیند اخلال ایجاد کند. اگر تا به حال با آب سرد حمام نکرده اید، در ابتدا زیر دوش آب گرم بروید و 60-30 ثانیه ی آخر را با آب سرد حمام کنید.

تحقیقات نشان داده اند که حمام آب سرد باعث بهبود سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس و از بین بردن افسردگی می شود. این کار در نتیجه ی وارد شدن شوک برخورد با آب سرد به اعصاب گسترش یافته در سطح پوست و افزایش جریان خون در بدن ایجاد می شود.

  • کتاب های تخیلی بخوانید

با خواندن کتاب های تخیلی، ذهن تان را از حالت منطقی خارج کرده و به خیالات وارد می شوید. کتاب های تخیلی ذهن شما را در لحظه نگه می دارند اما کتاب های منطقی باعث می شوند به آینده سفر کند و گاهی با استرس همراه می شود و آرامش شبانه را از چشمان تان می برد.

مطالب مرتبط

گردشی در مجموعه مامان‌پز؛ یک پیمانه بزرگ استارت آپی

بیشتر از آنکه بخواهد حرفی بزند، عمل می‌کند؛ خودش معتقد است شخصیتی اجرایی دارد و البته درست هم می‌گوید. «مامان‌پز» دستاورد «تبسم لطیفی» است. استارت‌آپی که به معنای حقیقی یک کسب و کار نوین را با توانمندسازی خانم‌های خانه‌دار پایه گذاری کرده‌ و بعید است نمونه‌ای خارجی از آن وجود داشته باشد. این استارت‌آپ امروز... ادامه مطلب

داستان زنی که رویاهایش را در دنیای صفر و یک ساخت

می‌جنگد تا تغییر ایجاد کند، به طعنه‌ها اهمیتی نمی‌دهد و با اینکه بخاطر زن بودن شاهد رفتارهای بدی بوده اما از دیوار کشیدن بین زن و مرد بیزار است. «نازنین دانشور» برای صدها هزار نفری که تا امروز میلیون‌ها کوپن از تخفیفان خریده‌اند، نام آشنایی‌ست؛ زن جوانی که حدوداً ۳۵ سال سن دارد و در... ادامه مطلب

بیوگرافی پژمان نوزاد؛ از بی‌خانمانی تا سرمایه گذاری میلیونی در سیلیکون ولی

اوایل حضورم در سیلیکون ولی در مغازه لبنیاتی کار می کردم و چون خانه ای نداشتم شبها در اتاق زیر شیروانی بالای فروشگاه می خوابیدم. یک شب در حال باز کردن درب مغازه بودم که پلیس به خیال اینکه قصد سرقت از آنجا را دارم دستگیرم کرد.این آغاز راه «پژمان نوزاد»، یکی از ایرانیان موفق... ادامه مطلب

سپیده نصیری؛ کارآفرینی که در پی حل مشکلات سیلیکون ولی با کمک خانم های ایرانی است

سپیده نصیری کارآفرین ایرانی ساکن آمریکا است که سازمان غیر انتفاعی «PWIT» را به منظور توانمند سازی خانم هایی که در حوزه فناوری فعالیت می کنند، خصوصاً ایرانی تبارها تأسیس کرده است.دوران کودکی و ابتدای جوانی سپیده نصیری چطور گذشت؟نصیری که در 4 سالگی به آلمان و سپس به آمریکا مهاجرت کرده، در سیلیکون ولی... ادامه مطلب

۱۴ عادت روزانه‌ی افراد موفق چیست؟

نزدیک بودن به افراد قدرتمند و تاثیر‌گذار می تواند اطلاعاتی باورنکردنی در اختیار شما قرار دهد، اینکه چه عادات و اخلاقی دارند که آنها را به موفقیت رسانده برای همه انسان‌ها که رویای موفقیت در ذهن دارند می تواند جالب باشد.اخیراً محققان طی مصاحبه با ۲۰۰ فرد فوق العاده موفق توانسته‌اند به اطلاعات جالبی در... ادامه مطلب

سه اشتباهی که موجب کاهش بهره وری در کار و زندگی می شوند

همه ما مایل هستیم در هر روزِ زندگی خود، بیشترین کار را در کمترین زمان انجام دهیم و در واقع بهترین میزان بهره وری را در فعالیت هایمان داشته باشیم. ولی برخی رفتارها می توانند کارایی مان را تحت تأثیر منفی قرار دهند. جالب تر اینکه همین رفتارها ممکن است از دید کارفرمایان یا مدیران... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟