محققین MIT روش تولید مقاوم ترین فیبر کربن را یافتند

ماده فیبر کربن به لطف سبکی و استحکام زیاد کاربردهای زیادی در صنایع مختلف همچون هوافضا تا خودروسازی دارد، اما هنوز دانسته های ما در خصوص این ماده چندان زیاد نیست. محققین دانشگاه MIT در صدد رفع این نقص برآمده اند.

دو سوال اساسی در زمینه تولید مستحکم ترین و مرغوب ترین نوع فیبر کربن وجود دارد: دمای پخت ایدآل و بهترین سطح بی نظمی اتم های کربن. تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه MIT نشان می دهد که یک نوع رابطه معنادار میان تعداد اتم های تصادفی در رزین پخته شده با میزان چگالی و استحکام فیبر تولیدی وجود دارد.

از این طریق می توان دمای ایدآل برای ایجاد بالاترین سطح از بی نظمی اتم های کربن را به دست آورد و در نتیجه سبک ترین و در عین حال مقاوم ترین نوع فیبر کربن را به تولید رساند.

تحقیقات این گروه نشان می دهد که کربن آزاد در رزین «فنول-فرمالدئید» می تواند ساختارهای سه بعدی مستحکمی را ایجاد نمایند، بنابراین می توان بدون افزایش سطح کربن - که منجر به افزایش وزن ماده نهایی می شود - به بیشترین مقاومت در برابر شکستگی دست یافت.

بر این اساس اگر رزین مورد اشاره در دماهایی بالاتر از ۱۸۳۲ فارنهایت (۱۰۰۰ درجه سانتی گراد) پخته شود سطح اتم های کربن بی نظم آن کاهش یافته و در نتیجه ماده نهایی ضعیف تر خواهد بود.

با استفاده از یافته جدید می توان کاربردهای این ماده با ارزش را بیش از این افزایش داد و دامنه استفاده از آن را به سایر صنایع گسترده کرد.

منبع:
engadget
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

گلکسی نوت ۹ احتمالا از لوله های فیبر کربن برای کاهش حرارت بهره می برد

سامسونگ ممکن است در گلکسی نوت ۹ برای کاهش حرارت قطعات به جای لوله های حرارتی مسی از لوله های فیبر کربن استفاده کند.لوله گرمایی یا حرارتی وسیله‌ای برای انتقال حرارت است که بر مبنای اصول هدایت حرارتی و تغییرات فازی طراحی شده و انتقال حرارت بین دو منطقه با دمای مختلف را با بهره‌... ادامه مطلب

تولید دوچرخه های فیبر کربن ارزان قیمت با فناوری چاپ سه بعدی

اغلب وسایل حمل و نقل با بدنه فیبر کربن قیمت نسبتا بالایی دارند اما استارتاپ Arevo نخستین «دوچرخه فیبر کربن چاپ سه بعدی» را تولید کرده که تنها ۳۰۰ دلار قیمت دارد.Arevo توسط «جیم میلر» و با سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی، چینی و از جمله یکی از زیر مجموعه های سازمان CIA تاسیس شده است.هدف... ادامه مطلب

تلاش های ایلان ماسک برای تولید بزرگترین فضاپیمای تاریخ

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس اکس در اینستاگرام خود تصویری از یک ابزار فلزی غول پیکر را به نمایش گذاشته که قرار است در توسعه بزرگترین سامانه حمل و نقل فضایی تاریخ مورد استفاده قرار گیرد.این سامانه که «راکت فالکون بزرگ» یا BFR نام دارد از دو سیستم چندبار مصرف تشکیل شده که شامل بوستر 58... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟