باتری های آینده ممکن است از رگبرگ ها الهام بگیرند

باتری های آینده ممکن است از رگبرگ ها الهام بگیرند

تا به حال تعداد بسیار زیادی از محققین روی افزایش طول عمر باتری ها مطالعه کرده اند و برخاً به موفقیت هایی نیز دست یافته اند اما آنها در آخرین تحقیقات انجام گرفته از ساختاری الهام گرفته اند که به وفور در طبیعت یافت می شود: رگبرگ.

گفتنی است یک تیم تحقیقاتی موفق شده اند یک ماده متخلخل را تولید کنند که می تواند شبیه به جریان های بهینه مواد غذایی در برگ گیاهان رفتار کند. آنها از روشی مبتنی بر تبخیر برای چیدن نانو ذرات «اکسید روی» درون شبکه های ماده متخلخل استفاده کنند که همانند آنچه از برگ گیاهان انتظار می رود، قادر است انتقال ماده را به حداکثر رسانده و از طرف مقابل انرژی لازم برای انجام آن را کاهش دهد.

رگبرگ ها بازده عملیات انتقال ماده را به حداکثر و انرژی لازم برای آن را به حداقل می رسانند

لازم به ذکر است بهره مندی از تکنیک مورد اشاره در الکترودهای باتری های لیتیومی نه تنها به بهبود عملیات های شارژ و خالی شدن خواهد انجامید بلکه فشار روی خود الکترودها را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. بر همین اساس باتری موبایل شما می تواند ظرفیتی بالاتر (حداکثر ۲۵ برابری) داشته در حالی که زودتر شارژ می شود و طول عمر مفید بیشتری نیز خواهد داشت.

اما همانند اکثر اکتشافات مربوط به باتری ها، یک سؤال ذهن خواننده را به خود مشغول خواهد کرد: چگونه می توان نتایج این تحقیق را وارد عرصه محصولات قابل عرضه کرد. گفتنی است «اکسید روی» ماده شگفت انگیزی و عجیب و غریبی نیست اما هنوز لازم است روشی برای تولید انبوه شبکه های نانوذراتی توسعه یابد تا استفاده از این فناوری در مقیاس صنعتی را ممکن سازد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato