ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

معاون وزیر ارتباطات: نرخ پهنای باند فقط 11 درصد بر قیمت نهایی ADSL تأثیر دارد

معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با خبرنگاران، نحوه محاسبه قیمت پهنای باندی که در اختیار شرکت های اینترنتی قرار می گیرد را تشریح کرد و گفت «گرانی اینترنت ارتباطی به قیمت پهنای باند ندارد.» محمد ...

حمید مقدسی
نوشته شده توسط حمید مقدسی | ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۰

معاون وزیر ارتباطات در گفتگو با خبرنگاران، نحوه محاسبه قیمت پهنای باندی که در اختیار شرکت های اینترنتی قرار می گیرد را تشریح کرد و گفت «گرانی اینترنت ارتباطی به قیمت پهنای باند ندارد.»

محمد جواد آذری جهرمی می گوید قیمت پهنای باند در دو بخش «عمده فروشی» و «خرده فروشی» محاسبه می شود. بخش اول، پهنای باند عمده ای است که از طرف شرکت ارتباطات زیرساخت در اختیار اپراتورهای ارتباطی و اینترنتی قرار می گیرد، و بخش دوم پهنای باندی است که مردم از آن استفاده می کنند، یعنی همان اینترنت ثابت (ADSL) و همراه.

به گفته معاون وزیر ارتباطات با توجه به فرایند انتقال داده در کشور، تأثیر پهنای باند بر قیمت نهایی اینترنت کاربران ADSL در حدود 11 درصد است، و این رقم برای اینترنت موبایل به حدود 5 درصد می رسد. حتی با احتساب هزینه انتقال بین شهری داده، در مجموع هزینه های زیرساخت در اینترنت ADSL و همراه، به ترتیب به 17 و 8 درصد خواهد رسید.

آذری جهرمی می گوید هر «مگابیت بر ثانیه» پهنای باند در لب مرز برای ایران حدود 22 هزار تومان هزینه دارد، اما این اینترنت قابل استفاده نیست و باید عملیاتی نظیر فیبرکشی، ایجاد سیستم انتقال و برقراری شبکه آی پی صورت گیرد که نیازمند سرمایه گذاری کلان است. بنابراین نرخ هر «مگابیت بر ثانیه» پهنای باند برای ارائه به اپراتورهای ارتباطی تا حدودی با این قیمت متفاوت است.

شرکت ارتباطات زیرساخت هر STM-1 معادل پهنای باند 155 مگابیت بر ثانیه را به مبلغ 20 میلیون تومان به اپراتورها می فروشد

طبق اظهارات معاون وزیر ارتباطات، شرکت ارتباطات زیرساخت در حال حاضر هر STM-1 را به مبلغ 20 میلیون تومان به اپراتورها می فروشد که در مقایسه با رقم 37 میلیون تومانی در ابتدای کار این شرکت، کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. [هر STM-1 معادل 155 مگابیت بر ثانیه پهنای باند است. محاسبه قیمت تمام شده هر STM-1 در لب مرز برای شرکت ارتباطات زیرساخت و مقایسه آن با ارقام فوق را به عهده شما می گذاریم.]

به هر حال ظاهراً قیمت عرضه پهنای باند از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به اپراتورها طی سال های اخیر با کاهش 42 درصدی مواجه شده، اما از آنجا که طبق اظهارات جهرمی نرخ پهنای باند تأثیر چندانی در قیمت اینترنت کاربران نهایی ندارد (بین 5 تا 17 درصد) بنابراین حتی با کاهش قابل توجه آن نیز نمی توان به تغییر ملموس قیمت اینترنت ثابت و همراه امیدوار بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (15 مورد)
 • امیرحسین زنگنه
  امیرحسین زنگنه | ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  باز مسوولین حرف مفت زنی رو شروع کردن

 • Mohammad Kh
  Mohammad Kh | ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  کو آبو برق مفتی!؟?

 • محمد امینی
  محمد امینی | ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  کجای دنیا اینترنت. حجمی می فروشن من از قبلاً از های وب می گرفتم ۴۰گیگ۳۰هزار تومان واقعا ارزش داشت ولی الان ۷۰ گیگ ۴۰هزارتومان که ۷۰مگابت هم نیست سریع تموم میشه با این پول میشه تو سومالی اینترنت ۱گیگابیت سرعت دانلود وحجم نامحدود هر ۱مگابایت برابر با ۲۲۰۰۰ولی ۱۶مگ با۲گیگ ۱۲هزار اصلا هر کی یه چیزی مگه

 • arman
  arman | ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  راهکار
  رای ندین
  کی ملت ما میخوان بفهمن که
  شما میتونی با رای ندادن نطرتو بگی

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی