سافت بنک و عربستان بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری فناوری جهان را تشکیل دادند

سافت بنک و عربستان بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری فناوری جهان را تشکیل دادند

هر از گاهی صندوق های سرمایه گذاری جمعی به منابع مالی قابل توجهی دست پیدا می کنند، اما جدیدترین نمونه در این حوزه در نوع خودش بی سابقه است: گروه ژاپنی «سافت بنک» (SoftBank) که مالک اپراتور اسپرینت به شمار می رود، با دولت عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در گروه «ویژن فاند» (Vision Fund) به توافق رسید.

عربستان سعودی ۹۳ میلیارد دلار در ویژن فاند سرمایه گذاری کرد

گروه «ویژن فاند» قصد دارد حوزه های مختلف تکنولوژی، از بیوفناروی گرفته تا مخابرات را متحول سازد و هدف نهایی جلب سرمایه خود را یکصد میلیارد دلار عنوان نموده؛ حال دولت عربستان سعودی ۹۳ میلیارد دلار در این گروه سرمایه گذاری کرده تا شاهد شکل گیری بزرگ ترین صندوق جمعی جهان و بزرگ ترین صندوق سهام خصوصی در دنیا باشیم. طبیعیست که جمع آوری ۷ میلیارد دلار باقی مانده ظرف مدت ۶ ماه برای این گروه کار دشواری نخواهد بود.

گفتنیست نام های بزرگی در این صندوق به چشم می خورند؛ اپل و دوست سابق/دشمن فعلی اش یعنی کوالکام، آرم، فاکسکان و شارپ مجموعاً چندین میلیارد دلار سرمایه به این پروژه تزریق کرده اند و گروه سرمایه گذاری بزرگ اماراتی به نام «مبادله» نیز به تنهایی ۱۵ میلیارد دلار به این طرح کمک نموده است.

هدف عربستان از این سرمایه گذاری، کاهش وابستگی به نفت خام عنوان شده

همان طور که می شود حدس زد، گروه های فوق با انگیزه های متفاوتی در این پروژه شرکت می کنند. سافت بنک مدتهاست که می خواهد از ژاپن خارج شده و در بازارهای جهانی و به خصوص آمریکا مطرح گردد؛ به همین دلیل اعلام این خبر همزمان با حضور ترامپ در عربستان سعودی صورت گرفته است. دولت عربستان هم هدف اصلی اش را کاهش وابستگی به نفت خام و کسب درآمد از حوزه های دیگر کسب و کار عنوان داشته.

از سوی دیگر شرکت های فناوری مانند اپل با سرمایه گذاری نه چندان قابل توجه در «ویژن فاند» به نوآوری های احتمالی آن دل بسته اند، چون اگر تحول عظیمی در هر یک از عرصه های فعالیت گروه فوق حاصل شود، سود هنگفتی نصیب سرمایه گذاران خواهد شد؛ البته هنوز چند سالی تا آن زمان فاصله داریم، ضمن اینکه باید دید آیا این مشارکت چشمگیر اولیه در درازمدت هم ادامه خواهد یافت یا خیر.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato