مفهوم قدرت؛ مقایسه شتاب گیری دوج وایپر ACR و لکسوس IS200 [تماشا کنید]

مفهوم قدرت؛ مقایسه شتاب گیری دوج وایپر ACR و لکسوس IS200 [تماشا کنید]

معمولا قدرت تولیدی پیشرانه، مهمترین ویژگی عملکردی یک خودرو توصیف می شود، اما تفاوت اعداد و ارقام مطرح شده در این رابطه برای بسیاری افراد مشخص نیست.

البته پر واضح است که قدرت تولیدی تنها عامل تعیین کننده در رابطه با عملکرد دینامیکی نیست و وزن خودرو، مشخصات پیشرانه نظیر دور موتور تولیدی قدرت مورد نظر، میزان گشتاور، ضرایب دنده و دیفرانسیل و ضریب مقاومت آیرودنیامیکی نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار و مهم به حساب می آیند.

اما با این وجود اگر قرار به توصیف نکته ای هیجان انگیز در مورد یک خودرو باشد، معمولا اولین جمله در مورد قدرت حداکثری تولیدی پیشرانه خواهد بود.

براین اساس می توان گفت که خودروهای اقتصادی معمولا در حدود ۱۰۰ اسب بخار قدرت دارند و خودروهایی با قدرت کمتر (مانند پراید که در نسخه های جدید نزدیک به ۷۰ اسب بخار توان دارد)، معمولا گزینه هایی نا مناسب و ضعیف توصیف می شوند، با افزایش قدرت به حدود ۱۵۰ اسب بخار، می توان گفت که با توانی نسبتا مناسب مواجه هستیم، مثال درخور توجه برای چنین خودرویی مزدا ۳ است که عملکردی قابل قبول دارد.

پس از گذشت از محدوده ۲۰۰ اسب بخار، وارد فاز خودروهای نسبتا لذت بخش می شویم، نیسان ماکسیما با توانی در حدود ۲۲۰ اسب بخار برای سالیان متمادی سلطان بلامنازع جاده های ایران بود.

خودروهای مجهز به موتورهای ۲۵۰ اسب بخاری توربو یا ۳۰۰ اسب بخاری اتمسفریک، نمونه هایی نسبتا هیجان انگیز و سریع محسوب می شود و با گذر از رقم ۴۰۰ اسب بخار خودروها می توانند ابزاری خطرناک از شتاب و قدرت باشند.

البته تمام این اعداد و ارقام حدودی هستند، اما می توان گفت که این روزها سوپر اسپرت ها غالبا بیش از ۵۵۰ اسب بخار قدرت دارند و قدرت هایپر کارها از ۸۰۰ اسب بخار فراتر می رود.

پر واضح است که استثناهای زیادی در این رابطه وجود دارد، خودروهای بسیار سبک می توانند با قدرت های به مراتب کمتر عملکرد دینامیکی فوق العاده ای از خود به نمایش بگذارند و موتورهای توربو معمولا نسبت به موتورهای اتمسفریک مزیت دارند، برای مثال ب ام و سری ۳ با موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری و قدرت ۲۴۵ اسب بخار می تواند در حد و اندازه های هیوندای جنسیس کوپه با موتور شش سیلندر ۳.۸ لیتری و قدرت ۳۰۶ اسب بخار ظاهر شود.

همچنین خودروهای برقی به سبب مشخصات خاص موتور های الکتریکی توانایی تولید قدرت های بسیار زیاد را دارند و به دلیل آنکه گشتاور حداکثری خودرو را از دور نخست ارائه می دهند، از نظر شتاب گیری از بسیاری خودروهای مجهز به موتورهای درون سوز سریعتر ظاهر می شوند.

برای مثال سریعترین نمونه های تسلا با قدرتی در حدود ۷۰۰ اسب بخار می توانند در زمان فوق العاده ۲.۳ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسند، اما بوگاتی شیرون به عنوان یک هایپرکار فوق العاده قدرتمند و سریع برای ارائه شتابی مشابه با این رقم به ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت نیازمند است.

بنابراین در قیاس قدرت خودروها باید به مشخصات و نوع پیشرانه (درون سوز یا برقی بودن) آن ها توجه کرد اما اگر قرار بر قیاس بین خودروهای درون سوز باشد، با مشاهده ویدیو زیر می توانید به تفاوت حدود ۵۰۰ اسب بخاری قدرت دو خودرو پی ببرید.

در این کلیپ کوتاه، خودرو لکسوس IS200t در حدود ۲۲۰ اسب بخار قدرت دارد و در مقابل دوج وایپر ACR با قدرت ۷۰۰ اسب بخار شانسی برای عرض اندام پیدا نمی کند، اما ماحصل تفاوت قدرت دو خودرو بسیار جالب توجه و هیجان انگیز به نظر می رسد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato