هلندی ها می توانند از سرورها برای گرم کردن آب حمام استفاده کنند

فقط کافی است از یک لپتاپ استفاده کنید تا متوجه شوید کامپیوترها حرارت زیادی تولید می کنند. برای دیتاسنترهایی که شامل ده ها هزار سرور هستند، این مشکلی بزرگ است که به اتلاف پول و انرژی منجر می گردد. برای حل این مشکل، کمپانی های مختلف راه های گوناگون اندیشیده اند که از جمله آن می توان به غوطه ور کردن سرورها در آب اشاره کرد. اما استارت آپ هلندی Nerdalize رویکردی متفاوت در پیش گرفته و به جای اتلاف انرژی اضافه سرورها، می خواهد از آنها برای گرم کردن خانه مردم استفاده کند.

همه چیز بسیار ساده است. شما به Nerdalize هزینه ای می پردازید تا سروری در خانه تان راه اندازی کند که به صورت رایگان خانه شما را گرم می کند و با فروش آن فضای سرور، Nerdalize نیز درآمدزایی می کند. در سال 2015، نخستین محصول این کمپانی نوعی هیتر دیواری بود که به یک سرور تجهیز شده بود و می توانست در مدت یک ساعت، اتاقی کوچک را گرم کند.

حالا Nerdalize به سراغ دومین محصول خود رفته است. از ماه آگوست آتی، Nerdalize خانه 42 خانواده هلندی را به سرورهایی مجهز خواهد کرد که منابع آبی را گرم می کنند؛ تصور کنید آب حمام خانه شما با هیچ چیز به جز دیتا گرم نشود! Nerdalize می گوید که تهیه این تجهیزات برای مشتریان عادی، سالانه 336 دلار هزینه خواهد داشت و کمپانی های تکنولوژی هم 50 درصد هزینه کمتری برای سرویس های دیتا پرداخت خواهند کرد.

Nerdalize عقیده دارد که این رویکرد، سناریویی «برد-برد-برد» است و کمپینی برای جذب سرمایه عمومی راه اندازی کرده که بعد از رسیدن به هدف ابتدایی 250 هزار یورویی، حالا برای جذب نیم میلیون یورو هدف گذاری کرده است.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟