۹ قابلیت جذاب iOS 11 که اپل روی صحنه از آنها چیزی نگفت

کنفرانس توسعه دهندگان WWDC اگل دقایقی پیش بالاخره به پایان رسید و توانستیم طی این رویداد دو ساعته با جزییات تازه ای درباره سیستم عامل iOS 11 آشنا شویم؛ اما بدیهی است که طی این دو ساعت، اپل باید موضوعات گوناگونی را مورد پوشش قرار می داد و طبیعی است که برخی از مسائل، مانند واقعیت افزوده یا عرضه اسپیکری هوشمند، در اولویت قرار می گیرد.

دقیقاً به همین خاطر است که اگل مجبور می شود از خیر معرفی برخی قابلیت های جدیدش بگذرد. بنابراین بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از ویژگی هایی که اپل اشاره ای کوچک به آنها داشت اما نتوانست اطلاعات بیشتری درباره آن ها در اختیارمان بگذارد؛ هرچند که همین اطلاعات ناچیز، برای آنکه بدانیم با چه ویژگی هایی طرف هستیم کافی خواهد بود.

تایپ برای سیری

دستیار های دیجیتالی به همان اندازه که کارآمد هستند می توانند مایوس کننده باشند؛ بنابراین هرچه تعامل با آنها شکلی ساده تر بیابد، قطعاً بیشتر مورد توجه کاربران قرار خواهد گرفت. به نظر می رسد که اپل بالاخره برای افزودن یکی از پردرخواست ترین قابلیت ها برای هر دستیار دیجیتالی ای آماده شده و در iOS 11 قادر به تایپ سوالات و فرمان های خود برای سیری خواهید بود.

پشتیبانی از QR Code

QR Codeها به اندازه دیگر نقاط جهان در آمریکا از محبوبیت برخوردار نیستند و طبیعی است که اپل به همین خاطر، نیازی به پشتیبانی از آنها ندیده بود. اما به نظر می رسد که اپل بالاخره تغییر عقیده داده و پشتیبانی از QR Code ها را آغاز کرده که احتمالاً از طریق اپلیکیشن دوربین پیش فرض iOS 11 در دسترس قرار دارد. بنابراین هر شش ماه یکبار که می خواهید یک کد QR را اسکن کنید، دیگر نیازی به دانلود یک اپلیکیشن شخص ثالث ندارید.

 حالت تک-دستی

از زمان عرضه iOS 8، اپل به توسعه دهندگان اجازه داد تا کیبوردهای شخص ثالث را به دست کاربران برسانند. از آن زمان، این کمپانی برخی از محبوب ترین قابلیت های این کیبوردها را برداشته و آنها را به iMessage آورده است. مهم ترین قابلیت جدیدی که حالا به iOS 11 خواهد آمد، حالت تک-دستی است. مسلماً هنوز این ویژگی را از نزدیک ندیده ایم و نمی دانیم چطور عمل می کند، اما می توان حدس زد که امکان تغییر ساختار کیبورد و هدایت آن به سمت راست یا چپ تصویر وجود دارد تا دیگر انگشت شست تان برای رسیدن به حروف انتهایی کیبورد خواب نرود!

ضبط ویدیو از نمایشگر

اپل هم اکنون مسیر طی شده توسط رقبایی همچون سامسونگ را در پیش گرفته که قبل از این، امکان ضبط ویدیو از نمایشگر را در محصولات سری گلکسی خود جای داده بود. هم اکنون اپل در iOS 11 در نظر گرفته تا قابلیت مذکور را به محصولات خود آورده و امیدوار هستیم ضبط و ذخیره به صورت GIF را هم لحاظ کرده باشد.

اسکرین شات و علامت گذاری

قابلیت مذکور که اپل آن را به صورت دمویی برای آپید پرو به نمایش گذاشت، این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که بلافاصله پس از ثبت اسکرین شات، تصویر گرفته شده را دوباره کراپ کرده و یا قسمت مهم آن را علامت گذاری کند. در این صورت دیگر نیازی به بازگشت به گالری و ویرایش تصویر در آنجا نخواهد بود.

اپلیکیشن پادکست با طراحی تازه

گفتنی است اپل در iOS 11 به صورت کلی محیط کاربری اپ استور را دوباره طراحی کرده، بنابراین بازطراحی اپلیکیشن پادکست هم چنان دور از انتظار نبوده است چرا که نرم افزار مذکور هم مشابه با یک مارکت عمل می کند. می بایست اشاره کرد بخش Discovery پیشتر هم در برنامه پادکست اپل حضور داشته و حالا کمپانی فرصت آن را پیدا کرده تا بیشتر روی آن کار کند.

3D تاچ برای جا به جایی در تَب های سافاری

فرآیند جا به جایی و گشت و گذار در تب های مختلف سافاری، احتمالاً به خاطر تفاوت هایی که با سایر مرورگرها دارد، برای بسیاری از کاربران تا حدی سردرگم کننده است. البته هنوز معلوم نیست که اپل در iOS11 چه تدبیری برای این مسئله اندیشیده اما، استفاده از قابلیت لمس سه بعدی می تواند تا حدودی راهگشا باشد.

سایر کاربردهای 3D تاچ

بر اساس شواهد موجود، اپل قصد دارد در سیستم عامل جدید خود، از فناوری لمس سه بعدی بیشتر استفاده کند. به عنوان مثال این قابلیت می تواند نقش میانبر را برای ویژگی «Look Up» (کاربران می توانند با استفاده از لوک آپ، مفهوم و نتایج جست وجوی مربوط به کلمه ای خاص را مشاهده کنند) بازی کند. همچنین 3D تاچ با اضافه شدن اشتراک گذاری URL در اپلیکیشن iMessage، کارکردهای تازه ای در سیستم پیام رسانی اپل پیدا کرده است.

اطلاعات پرواز در سافاری و Spotlight

یکی از مهمترین کاستی های سیری نسبت به دستیار هوشمند گوگل، عدم تشخیص زمان و مقصد سفر کاربران بود. حالا این مسئله در iOS11 حل شده و اطلاعات مربوط به پرواز، توسط آیفون ذخیره شده و در ویجت «Spotlight» قابل مشاهده خواهد بود.

ویجیاتو

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟