مریخ نورد جدید ناسا با ظاهری شبیه به بَت موبیل به نمایش گذاشته شد

معمولاً خودروسازان پیش از تولید محصول جدید، یک پیش نمونه یا مدل «کانسپت» از آن را برای دریافت بازخورد و همچنین اثبات تکنولوژی می سازند. حالا سازمان ملی هوافضای آمریکا (ناسا) نیز از همین ایده استفاده کرده و یک مریخ نوردِ کانسپت را در معرض دید عموم قرار داده است.

برنامه تابستان مریخی برای آگاهی مردم از فعالیت های ناسا طراحی شده است

البته مریخ نورد مورد بحث قرار نیست واقعاً برای ماموریت های فضایی و اکتشافات در سیاره سرخ به کار گرفته شود اما، طراحی جذاب و چشمگیر آن می تواند توجه مردم را به فعالیت های ناسا جلب کند. خودرو مذکور در راستای برنامه «تابستان مریخی» ناسا و در مرکز فضایی کندی به نمایش گذاشته شده است.

مریخ نورد مذکور توسط تیم «Parker Brothers Concepts» -همان تیمی که یک نسخه از خودروی «تامبلر» بتمن را ساخته بود- طراحی شده و به نظر می رسد تجربه قبلی آنها، در دیزاین خودروی شش چرخ ناسا هم مؤثر بوده است.

بر اساس اظهارات ناسا، این مریخ نورد الکتریکی بوده و انرژی خود را از طریق پنل های خورشیدی و باتری ۷۰۰ ولتی تامین می کند. همچنین داخل خودرو به دو بخش مجزا تقسیم می شود که قسمت جلو برای حرکت و ماموریت های اکتشافی مورد استفاده قرار گرفته و در قسمت عقب، یک آزمایشگاه سیار مجهز قرار خواهد گرفت.

ناسا تصریح کرد قرار نیست طرح مورد بحث دقیقاً با همین مشخصات راهی مریخ شود و در ضمن در مراحل طراحی و تولید کانسپت، هیچ هزینه ای از محل پول مالیات دهندگان تامین نشده است.

مریخ نورد ناسا تا حد زیادی شبیه به آثار علمی-تخیلی سینماست اما با این حال، وظیفه اصلی خود یعنی جلب توجه مردم را به خوبی انجام داده و قرار است در هفته های آتی، طی یک تور آموزشی در سواحل شرقی آمریکا به نمایش گذاشته شود.

در این بین مریخ نورد بعدی و اصلی ناسا سال ۲۰۲۰ روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد و برای یافتن نشانه هایی از حیات میکروبی قدیمی، در مریخ به جست و جو پرداخته و نمونه هایی را برای بازگشت احتمالی به زمین جمع آوری خواهد کرد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟