هایپرلوپ چند شهر مهم کره جنوبی را به یکدیگر متصل می سازد

فقط ۴ سال پیش هایپرلوپ ایده ای انتزاعی و رویا پردازانه در ذهن ایلان ماسک بود، اما حالا شرکت «HTT» (مخفف Hyperloop Transportation Technologies) طی بیانیه ای رسمی اعلام کرد که قرارداد بزرگی را با دولت کره جنوبی برای احداث اولین شبکه حمل و نقل فوق سریع خود در ابعاد واقعی منعقد کرده است.

در این تکنولوژی مسافران سوار بر کپسول هایی خواهند شد که در داخل شبکه ای از لوله ها و در شرایط نزدیک به خلاء کامل با سرعت نزدیک به صوت حرکت می کنند. با استفاده از چنین سرویسی می توان فاصله تهران تا اصفهان را در کمتر از ۳۰ دقیقه پیمود.

با این تکنولوژی می توان فاصله تهران تا اصفهان را در کمتر از ۳۰ دقیقه پیمود

قرارداد فوق در اوایل سال ۲۰۱۷ به امضا رسیده بود، اما مفاد آن به تازگی منتشر شده است. در این پروژه علاوه بر کمپانی HTT و دولت کره جنوبی، موسسه غیر دولتی عمران و ساختمان «KICT» و گروهی از مهندسین دانشگاه «هانیانگ» (Hanyang) مشارکت خواهند داشت.

علاوه بر احداث یک شبکه حمل و نقل در ابعاد واقعی قرار است گواهی استفاده از تکنولوژی لوله های خلاء، شناوری و تولید باتری ها نیز در اختیار کره ای ها قرار بگیرد. این سامانه حمل و نقلی «هایپر تیوب اکسپرس» (HyperTube Express) نام خواهد داشت و در طی چندین سال شهرهای مهمی چون سئول، اینچئون، بوسان و گوانگژو را به یکدیگر متصل می سازد.

البته HTT تنها شرکتی نیست که در این زمینه فعالیت می کند. استارتاپ های چون «Arrivo» و «Hyperloop One» نیز به طور همزمان در حال کار روی این ایده هستند و قرار است نمونه های اولیه و در ابعاد واقعی مشابهی این سیستم در صحرای نوادا، کشور روسیه، فنلاند و بندر دوبی احداث شود. پس هنوز نمی توان با اطمینان گفت که نخستین مسیر تجاری هایپرلوپ دنیا در کدام کشور مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟