دولت روسیه: تلگرام وسیله هماهنگی تروریست ها در حادثه سن پترزبورگ بوده است

دولت روسیه: تلگرام وسیله هماهنگی تروریست ها در حادثه سن پترزبورگ بوده است

روابط دولت روسیه با تلگرام روز به روز تیره و تار تر می شود. پس از آن که روس ها در روز شنبه تلگرام را برای عدم همکاری با دولت تهدید به مسدودیت کردند، حالا مهم ترین نهاد امنیتی روسیه یعنی FSB مدعی شده که این اپلیکیشن پیام رسان وسیله هماهنگی عملیات تروریستی ای بوده که در ماه آوریل به کشته شدن ۱۵ نفر در متروی سن پترزبورگ انجامید.

FSB (سرویس امنیت فدرال روسیه) می گوید که Akbarzhon Jailov، بمب گذار انتحاری حادثه متروی سن پترزبورگ از تلگرام برای هماهنگی این حمله و ارتباط با دیگر همدستانش استفاده می کرده است.

اما با وجود این اتهامات پاول دورف، بنیان گذار تلگرام هنوز حاضر به همکاری با نهادهای دولتی کشور زادگاهش نیست. مطابق قوانین جدید روسیه، کلیه اطلاعات شخصی شهروندان این کشور که در اینترنت ارسال می شود می بایست روی سرورهایی ذخیره شوند که به طور فیزیکی در خاک این کشور حضور دارند. شرکت هایی که از این موضوع سر باز بزنند در لیست سیاه Roskomnadzor، نهاد قانون گذاری ارتباطات این کشور قرار خواهند گرفت.

به گفته دورف نهادهای امنیتی روسیه خواستار دسترسی به کلیدهای رمزنگاری تلگرام هستند تا بتوانند از این طریق به خواندن مکالمات کاربران پرداخته و دیگر تروریست ها را پیش از اجرای نقشه هایشان شناسایی و دستگیر کنند. با این حال وی حاضر نشده که این اطلاعات را در اختیار آنان قرار بدهد. دورف معتقد است که انجام این کار بر خلاف قوانین روسیه بوده و از طرف دیگر هیچ کس در تلگرام به کلیدهای رمزنگاری دسترسی ندارد.

تلگرام در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر دارد و با توجه به سطح بالای رمزنگاری پیام ها در آن، گزینه محبوبی میان تروریست هاست تا بدون شناسایی به راحتی اقدامات شرورانه خود را در این محیط با یکدیگر هماهنگ نمایند.

با این وجود پاول دورف در خصوص نگرانی هایی که در این باره وجود دارد طی مصاحبه ای با رویترز اذعان داشته که «اگر می خواهید با کارهایی مثل مسدود کردن تروریست ها را شکست بدهید، باید کل اینترنت را مسدود کنید».

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato