سیستم صوتی بدون اسپیکر؛ تکنولوژی جدید شرکت کانتیننتال برای صنعت خودروسازی

شرکت قطعه سازی کانتیننتال ادعا میکند که برای اولین بار در جهان موفق به توسعه سیستم صوتی استریو بدون اسپیکر شده است. عملکرد این سیستم به گونه ایست که در آن از درب ها، سقف و داشبورد جهت پخش موسیقی استفاده می شود.
مهندسین این شرکت پرآوازه آلمانی که بیشتر شهرتش را مدیون تایرهای تولیدی خود است، اعلام کرده‌اند که این سیستم از فناوری جدید تولید صدا از سطوح، سرمنشأ میگیرد.
بکارگیری این سیستم احتمالا با استقبال شرکت های سازنده خودرو مواجه بشود چرا که مزایایی از قبیل کاهش هزینه های تولید و کاسته شدن از وزن خودرو (ناشی از حذف اسپیکرهای گران قیمت و نسبتا سنگین وزن مرسوم) و در نتیجه کاهش مصرف سوخت اتومبیل را به دنبال خواهد داشت.
شرکت کانتیننتال برای ارتقای این سیستم ، خودروی مرسدس سی-کلاس را در نظر گرفته است.

این فناوری بر پایه بکارگیری محرکهای صوتی شامل یک مگنت و یک کویل (که با ایجاد لرزش در سطوح مختلف خودرو موجب ساطع شدن امواج با محدوده فرکانس قابل شنیدن برای انسان می شود) استوار است.

براساس ادعای مهندسین، با استفاده از این فناوری، قابلیت تبدیل کل خودرو به یک اسپیکر غول پیکر چندان دور از ذهن نخواهد بود.
به طرز زیرکانه ای، در سیستم مذکور این قابلیت وجوددارد که سطوح مختلف خودرو عهده دار وظایف بخشهای مختلف یک سیستم صوتی عادی شوند، به عنوان مثال پنل سقف خودرو قابلیت بدل شدن به ساب ووفر را دارد و به همین منوال مابقی سطوح نیز می توانند هر کدام گوشه ای از کار را بر عهده داشته باشند.

همچنین این سیستم که حدود 90 درصد سبکتر از سیستم های مرسوم است، از مصرف انرژی کمتری نیز برخوردار بوده و قادر است تا اصوات سه بعدی بیشتری ایجاد نماید. با تمام این ها شرکت کانتیننتال اعلام کرده هنوز چند سالی با تولید انبوه این محصول فاصله دارد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟