گوگل نقاشی های 50 میلیون کاربر را برای توسعه دهندگان هوش مصنوعی منتشر کرد

کمپانی گوگل سال گذشته از چند پروژه در حوزه یادگیری ماشینی پرده برداری کرد که در میان آنها، بازی «Quick Draw» برای رسم نقاشی های ساده، بیشتر از بقیه موارد مورد توجه کاربران قرار گرفت.

بازی مذکور با انتخاب یک موضوع برای نقاشی (مانند گربه، درخت، خودرو و...)، به افراد 20 ثانیه فرصت می دهد که تصور خود را در مرورگر تلفن، تبلت یا کامپیوتر رسم نمایند. نکته جالب اینکه میلیون ها نفر در این بازی شرکت کرده و داده های ارزشمندی را برای توسعه سیستم های هوش مصنوعی فراهم نموده اند.

حالا گوگل 50 میلیون نسخه از نقاشی های ثبت شده در پروژه خود را به صورت فراداده در در اختیار عموم و به خصوص توسعه دهندگان قرار داده تا بتوانند با استفاده از آن، سیستم های یادگیری ماشینی و شبکه های عصبی خود را بهینه سازی کرده و توسعه دهند.

Mobit

داده های منتشر شده به توسعه یادگیری ماشینی و شبکه های عصبی کمک می کنند

لازم به ذکر است که نقاشی های مورد بحث از کشورهای مختلفی ارسال شده و در صورت دسته بندی مناسب، اطلاعات جالبی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. به عنوان مثال روس ها و کره ای ها، صندلی را با زاویه نقاشی می کنند یا کاربران مختلف یک گربه را به صورت های متفاوت (کل بدن، فقط صورت، از پهلو و...) رسم می نمایند.

البته مسلماً اطلاعات و جزئیات بسیار بیشتری در داده های منتشر شده توسط گوگل وجود دارد که از آن مهم تر، نحوه استفاده توسعه دهندگان از دیتای موجود برای تقویت هوش مصنوعی و یافتن الگوهای تکرار شونده خواهد بود.

گفتنی است 50 میلیون نقاشی مورد اشاره، تنها بخشی از داده های جمع آوری شده در پروژه «Quick Draw» بوده و حدود 750 میلیون نقاشی دیگر نیز در اختیار گوگل قرار دارد که طبق اعلام شرکت، در آینده و به مرور منتشر خواهند شد.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟