دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

گزارش دیجیاتو از نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای ایران

صبح امروز، نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای ایران با حضور حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای و عباس ارضی، مدیرعامل شرکت معکب که نماینده جام جهانی ورزش های الکترونیکی ESWC به حساب می آید، همزمان با هفتمین روز این مسابقات برگزار شد.

کریمی قدوسی در ابتدا، توضیحاتی کلی درباره لیگ بازی های رایانه ای ایران طی سال جاری ارائه داد و گفت در کنار توسعه دهندگان، بازیکنان یا گیمرهای ایرانی، بخشی دیگر از مخاطبان بنیاد هستند که باید به آنها رسیدگی شود. وی همچنین با اشاره به جمعیت 23 میلیون نفری گیمرهای ایرانی که بنابر آمار متوسط، روزی 70 دقیقه به تجربه بازی های ویدیویی می پردازند، از مدیران برج میلاد تشکر کرد که حساسیت و اهمیت برگزاری این مسابقات را مد نظر قرار داده اند.

لیگ بازی های رایانه ای سال گذشته، بالغ بر 2100 نفر شرکت کننده داشت و این آمار با رشد بیش از سه برابری، حالا به 6905 نفر رسیده است. ضمناً 10 درصد از این جمعیت حدوداً 7 هزار نفری را بانوان تشکیل داده اند؛ و این در حالی است که بانوان از امکان شرکت در رشته های اصلی فیفا، PES و کانتر استرایک محروم شده اند و تنها قادر به رقابت در دو رشته «کلش رویال» و «کوئیز آو کینگز» هستند.

همانطور که احتمالاً در خبرها خوانده اید، کریمی می گوید بیشترین استقبال از بازی ایرانی کوئیز آو کینگز به عمل آمده که 2405 نفر در آن ثبت نام کردند. پس از این، رشته فیفا با جذب 2098 نفر، رشته PES با جذب 1804 نفر، کلش رویال با جذب 483 نفر و کانتر استرایک با جذب 23 تیم 5 نفره، به ترتیب جایگاه دوم الی پنجم پر مخاطب ترین رشته ها را به خود اختصاص داده اند.

به گفته مدیرعامل بنیاد ملی، در حال حاضر اعزام نماینده ای از ایران در رشته کلش رویال به مسابقات ESWC پاریس قطعی شده و در صورتی که مسابقات فیفا هم به عنوان یکی از رشته های بازی های جهانی در نظر گرفته شود، قطعاً ایران نماینده ای در این رشته نیز خواهد داشت.

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای.

کریمی افزود که این مسابقات و گیمرها، برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای اهمیت دارند و تلاش این است که به ترویچ بازی های بامفهوم و با محتوای مناسب و مورد تایید وزارت ارشد کمک شود.

متاسفانه در برخی مسابقات، بازی‌ هایی انتخاب می‌ شود که مجوز وزارت ارشاد ندارند و به زودی با این مسابقات برخورد خواهیم کرد. نباید تناقضی در کشور وجود داشته باشد و اگر بنیاد متولی کار است باید همه سازمان‌ ها و نهادها به محتوای مورد تایید بنیاد و وزارت ارشاد احترام بگذارند.

یکی از مسائل مورد بحث در نشست خبری لیگ بازی های رایانه ای، مسئله حضور زنان در مسابقات بود. مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای در پاسخ به این پرسش که دقیقاً به چه دلیلی از حضور زنان در رشته های اصلی ممانعت شد و آیا این محدودیت، از سوی نهاد یا سازمان خاصی اعمال شده گفت بنیاد ملی، با حضور زنان در این مسابقات موافق است اما «برخی ملاحظات» سبب شد تا شرایط برای حضور آنها در رشته هایی مانند فیفا و PES مهیا نشود.

با این همه، علی رغم اصرار برای ارائه توضیح بیشتر درباره «ملاحظات»، کریمی قدوسی به بیان این موضوع بسنده کرد که در حال حاضر، ممکن است رقابت میان یک زن و مرد مورد پذیرش نبوده و «دغدغه آفرین» باشد اما شرایط برای حضور زنان طی سال آتی و دوره بعدی مهیا خواهد شد.

در بخشی از این نشست خبری، عباس ارضی، مدیرعامل شرکت مکعب نیز به صحبت پرداخت و گفت سومین لیگ بازی های رایانه ای علاوه بر پیشرفت کمی، از نظر کیفی نیز ارتقا داشته است؛ به عبارت دیگر، بازی های این دوره بیشتر از سابق است، همچنان تمام بازیکنان حرفه ای ورزش های الکترونیکی کشور در این مسابقات شرکت کرده اند و در هر رشته، بهتری های ایران مشغول رقابت با یکدیگر هستند.

عباس ارضی، مدیرعامل شرکت مکعب.

مدیرعامل مکعب گفت: سال گذشته در زمینه اعزام بازیکنان رشد داشتیم و نمایندگان ایران در سه رشته فیفا، کلش رویال و کانتراسترایک در مسابقات حضور یافتند و امیدواریم امسال نیز حداقل در سه رشته نماینده داشته باشیم.

اما ارضی در حالی از اعزام سه تیم به مسابقات جام جهانی فرانسه ابراز امیدواری کرد که اندکی بعد گفت: «سال گذشته تیمی از ایران به مسابقات اعزام شد که نتایج قابل قبولی کسب نکرد. به همین دلیل امسال برای اعزام تیم از ایران مردد هستیم.»

مسابقات کلش رویال در ابتدا قرار بود در هر 10 روز لیگ برگزار شود و در نهایت، قهرمان در روز فینال مشخص گردد. اما به دلیل زمان بر بودن مراحل اداری اعزام جهت گرفتن وقت سفارت و مسائلی از این دست، مسابقات کلش رویال هفته پیش به پایان رسید و «سعید افسردیر» مقام قهرمانی این رشته را کسب کرد.

در نهایت گفتنی است که بخشی از فینال رقابت های لیگ بازی های رایانه ای ایران، در روز پنج شنبه، 23 شهریورماه از ساعت 21 الی 21:30 از شبکه سوم صدا و سیما پخش زنده می شود. همچنین تلاش هایی برای پخش کل مراسم از طریق وب سایت آپارات صورت گرفته است. مدیرعامل شرکت معکب ضمناً از احتمال استریم زنده مسابقات فینال لیگ بازی های رایانه ای و مسابقات بازیکنان ایرانی در فرانسه از طریق وب سایت Twitch خبر داد.

مطالب مرتبط

رای گیری انتخاب بهترین بازی سال ایران از نگاه کاربران آغاز شد

سرانجام فرآیند انتخاب بهترین بازی سال ایران از نگاه کاربران در هفتمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران آغاز شده است. در این بخش از جشنواره، بهترین بازی سالی که گذشت، از نگاه کاربران بازی های ویدیویی در داخل کشور به وسیله رای آن ها انتخاب می شود.برای شرکت در این بخش، باید کد اختصاصی... ادامه مطلب

بررسی Little Nightmares؛ غوطه ور در کابوس

قایم موشک از بازی های محبوب همه ما بود. لذت نهفته در آن، سر چشمه در ذوق دوران کودکی مان داشت. با این حال، کانسپت این بازی مدت ها است که در عناوین سبک هارور به کار می رود. گریختن و پنهان شدن از ترس و وحشت، امروزه به یکی از بدیهی ترین کلیشه ها... ادامه مطلب

بررسی قسمت نهایی Life is Strange: Before The Storm؛ حقیقت تلخ یا دروغ زیبا

تا حالا پیش آمده به دوست صمیمی تان، پدر و مادر و یا به عبارتی نزدیک ترین افراد زندگیتان دروغ بگویید؟ آن دسته از دروغ های سفیدی که چون رنگی به روی دیوار سیاه حقیقت ریخته می شوند. قسمت سوم و نهایی Before The Storm داستان قسمت های پیش را از یاد می برد و... ادامه مطلب

گیم‌دیدنی؛ پیشنهاد امروز: What Remains of Edith Finch

نوروز باستانی، از دیرباز فرصتی برای ملاقات با آشنایان و گاه دوستانی بوده که احتمالاً برای مدتی طولانی فراموش‌شان کرده‌ایم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، دائماً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی برای ملاقات بزرگ‌ترها، نشستن به پای صحبت‌هایشان و البته عیدی گرفتن است؛ اما ما قرار نیست تمام سیزده روز عید را در خانه... ادامه مطلب

مروری بر دنیای بازی های ویدیویی در هفته ای که گذشت [22 الی 29 اسفند]

دنیای بازی های ویدیویی گستردگی خاص خود را دارد و کمتر پیش آمده که در دیجیاتو بتوانیم از گوشه به گوشه ی این دنیای خوش رنگ و جذاب برای تان بگوییم. تمرکز بیشتری روی اخبار مهم، کنفرانس ها و اتفاقات جریان ساز داشتیم اما این بار به گونه ای متفاوت، دنیای بازی را در می... ادامه مطلب

پر بازدیدترین تریلر‌های بازی های ویدیویی از دید یوتوب در سال 2016

با رسیدن به ماه دسامبر، گوگل مثل همیشه آماری از داده‌های به دست آمده از سال گذشته روی سرویس یوتوب ارائه داد. اما نکته قابل توجه در آمار منتشر یافته امسال، حضور لیستی ده گانه از برترین تریلرهای به نمایش در آمده از بازی های ویدیویی است.تمامی تریلرها بر اساس بیشترین آمار پخش روی سرویس... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x