گزارش دیجیاتو از نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای ایران

صبح امروز، نشست خبری سومین لیگ بازی های رایانه ای ایران با حضور حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای و عباس ارضی، مدیرعامل شرکت معکب که نماینده جام جهانی ورزش های الکترونیکی ESWC به حساب می آید، همزمان با هفتمین روز این مسابقات برگزار شد.

کریمی قدوسی در ابتدا، توضیحاتی کلی درباره لیگ بازی های رایانه ای ایران طی سال جاری ارائه داد و گفت در کنار توسعه دهندگان، بازیکنان یا گیمرهای ایرانی، بخشی دیگر از مخاطبان بنیاد هستند که باید به آنها رسیدگی شود. وی همچنین با اشاره به جمعیت 23 میلیون نفری گیمرهای ایرانی که بنابر آمار متوسط، روزی 70 دقیقه به تجربه بازی های ویدیویی می پردازند، از مدیران برج میلاد تشکر کرد که حساسیت و اهمیت برگزاری این مسابقات را مد نظر قرار داده اند.

لیگ بازی های رایانه ای سال گذشته، بالغ بر 2100 نفر شرکت کننده داشت و این آمار با رشد بیش از سه برابری، حالا به 6905 نفر رسیده است. ضمناً 10 درصد از این جمعیت حدوداً 7 هزار نفری را بانوان تشکیل داده اند؛ و این در حالی است که بانوان از امکان شرکت در رشته های اصلی فیفا، PES و کانتر استرایک محروم شده اند و تنها قادر به رقابت در دو رشته «کلش رویال» و «کوئیز آو کینگز» هستند.

همانطور که احتمالاً در خبرها خوانده اید، کریمی می گوید بیشترین استقبال از بازی ایرانی کوئیز آو کینگز به عمل آمده که 2405 نفر در آن ثبت نام کردند. پس از این، رشته فیفا با جذب 2098 نفر، رشته PES با جذب 1804 نفر، کلش رویال با جذب 483 نفر و کانتر استرایک با جذب 23 تیم 5 نفره، به ترتیب جایگاه دوم الی پنجم پر مخاطب ترین رشته ها را به خود اختصاص داده اند.

به گفته مدیرعامل بنیاد ملی، در حال حاضر اعزام نماینده ای از ایران در رشته کلش رویال به مسابقات ESWC پاریس قطعی شده و در صورتی که مسابقات فیفا هم به عنوان یکی از رشته های بازی های جهانی در نظر گرفته شود، قطعاً ایران نماینده ای در این رشته نیز خواهد داشت.

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای.

کریمی افزود که این مسابقات و گیمرها، برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای اهمیت دارند و تلاش این است که به ترویچ بازی های بامفهوم و با محتوای مناسب و مورد تایید وزارت ارشد کمک شود.

متاسفانه در برخی مسابقات، بازی‌ هایی انتخاب می‌ شود که مجوز وزارت ارشاد ندارند و به زودی با این مسابقات برخورد خواهیم کرد. نباید تناقضی در کشور وجود داشته باشد و اگر بنیاد متولی کار است باید همه سازمان‌ ها و نهادها به محتوای مورد تایید بنیاد و وزارت ارشاد احترام بگذارند.

یکی از مسائل مورد بحث در نشست خبری لیگ بازی های رایانه ای، مسئله حضور زنان در مسابقات بود. مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای در پاسخ به این پرسش که دقیقاً به چه دلیلی از حضور زنان در رشته های اصلی ممانعت شد و آیا این محدودیت، از سوی نهاد یا سازمان خاصی اعمال شده گفت بنیاد ملی، با حضور زنان در این مسابقات موافق است اما «برخی ملاحظات» سبب شد تا شرایط برای حضور آنها در رشته هایی مانند فیفا و PES مهیا نشود.

با این همه، علی رغم اصرار برای ارائه توضیح بیشتر درباره «ملاحظات»، کریمی قدوسی به بیان این موضوع بسنده کرد که در حال حاضر، ممکن است رقابت میان یک زن و مرد مورد پذیرش نبوده و «دغدغه آفرین» باشد اما شرایط برای حضور زنان طی سال آتی و دوره بعدی مهیا خواهد شد.

در بخشی از این نشست خبری، عباس ارضی، مدیرعامل شرکت مکعب نیز به صحبت پرداخت و گفت سومین لیگ بازی های رایانه ای علاوه بر پیشرفت کمی، از نظر کیفی نیز ارتقا داشته است؛ به عبارت دیگر، بازی های این دوره بیشتر از سابق است، همچنان تمام بازیکنان حرفه ای ورزش های الکترونیکی کشور در این مسابقات شرکت کرده اند و در هر رشته، بهتری های ایران مشغول رقابت با یکدیگر هستند.

عباس ارضی، مدیرعامل شرکت مکعب.

مدیرعامل مکعب گفت: سال گذشته در زمینه اعزام بازیکنان رشد داشتیم و نمایندگان ایران در سه رشته فیفا، کلش رویال و کانتراسترایک در مسابقات حضور یافتند و امیدواریم امسال نیز حداقل در سه رشته نماینده داشته باشیم.

اما ارضی در حالی از اعزام سه تیم به مسابقات جام جهانی فرانسه ابراز امیدواری کرد که اندکی بعد گفت: «سال گذشته تیمی از ایران به مسابقات اعزام شد که نتایج قابل قبولی کسب نکرد. به همین دلیل امسال برای اعزام تیم از ایران مردد هستیم.»

مسابقات کلش رویال در ابتدا قرار بود در هر 10 روز لیگ برگزار شود و در نهایت، قهرمان در روز فینال مشخص گردد. اما به دلیل زمان بر بودن مراحل اداری اعزام جهت گرفتن وقت سفارت و مسائلی از این دست، مسابقات کلش رویال هفته پیش به پایان رسید و «سعید افسردیر» مقام قهرمانی این رشته را کسب کرد.

در نهایت گفتنی است که بخشی از فینال رقابت های لیگ بازی های رایانه ای ایران، در روز پنج شنبه، 23 شهریورماه از ساعت 21 الی 21:30 از شبکه سوم صدا و سیما پخش زنده می شود. همچنین تلاش هایی برای پخش کل مراسم از طریق وب سایت آپارات صورت گرفته است. مدیرعامل شرکت معکب ضمناً از احتمال استریم زنده مسابقات فینال لیگ بازی های رایانه ای و مسابقات بازیکنان ایرانی در فرانسه از طریق وب سایت Twitch خبر داد.

مطالب مرتبط

حسن کریمی قدوسی: رونق بازی‌ سازی داخلی در گرو تصویب مجلس شورای اسلامی

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای اخیراً از سیاست های تازه و کلان این بنیاد برای حمایت از بازی سازان و تولید داخلی خبر داده است. وی در صحبت های اخیر خود می گوید: در حال حاضر روند ناعادلانه‌ ای در کشور وجود دارد و شرایط عرضه برای بازی ایرانی و خارجی... ادامه مطلب

بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گیمزکام 2015 حاضر است

گیمزکام از روز پیش به طور رسمی کار خود را در شهر کلن آلمان آغاز کرد و صدها توسعه دهنده کوچک و بزرگ، در پی نمایش آثار خود پا به این نمایشگاه گذاشتند. برخی در صدد فروش و درآمد بیشتر و برخی برای یافتن سرمایه گذاران و ناشرانی بزرگ، نمایشی حیرت انگیز از محصولات خود ارائه می... ادامه مطلب

نگاهی به همه بازی های قابل تهیه از هیولا

پیش از آغاز به کار کلاینت ایرانی هیولا، تا مدت ها کمبود یک فضا سازماندهی شده و جامع برای فروش بازی های پی سی ایرانی حس می شد. آرشیو فعلی هیولا تقریباً تمام عناوین شناخته شده ایرانی که برای پی سی ساخته شده اند را پوشش می دهد و در ادامه این مقاله، نگاهی به... ادامه مطلب

پوستر ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران رونمایی شد

همانطور که مطلع هستید، هفته گذشته نخستین کنفرانس خبری ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران برگزار شد. در همین حین کار این جشنواره از پانزدهم آذر آغاز شد و فراخوان مشارکت در آن منتشر گردید. بر اساس زمان‌بندی اعلام شده، بازی‌سازان و فعالان صنعت گیم ایران تا ۱۵ دی ماه فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند؛ ضمن... ادامه مطلب

نماینده پیشین بازی‌سازها: برای تاسیس اتحادیه همچنان نماینده تعدادی از بازی‌سازها هستم

امیر محمدرضایی، سازنده بازی لوتی‌وار، دو هفته پیش جایگزین بابک کرباسی نماینده پیشین بازی‌سازهای ایران نزد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شد و از این پس محمدرضایی به عنوان نماینده بازی‌سازها در جلسات سیاست‌گذاری بنیاد ملی بازی‌ها حضور پیدا خواهد کرد. پس از انتشار گفتگوی دیجیاتو با مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای حسن کریمی قدوسی در ارتباط با تغییر نماینده بازی‌سازها،... ادامه مطلب

کارت زرد مجلس به وزیر ارشاد اسلامی به خاطر عملکرد بنیاد ملی بازی‌ها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ ارشاد و اسلامی درباره نظارت بر عملکرد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای قانع نشده و با ۸۳ رای به او کارت زرد دادند. در جلسه امروز مجلس، نصرالله پژمان‌فر در جریان طرح سوال خود از وزیر ارشاد گفت که بازی‌های ویدیویی در چند سال اخیر به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x