آلودگی محیطی خطرناک تر از جنگ؛ اصلی ترین عوامل مرگ و میر در دنیا کدامند؟

بر اساس گزارش «کمیسیون سلامت و آلودگی Lancet» میزان فوت به دلیل آلودگی عواملی از قبیل هوا، آب و خاک و نیز شرایط محیط کار، به حد نگران کننده ای رسیده، به گونه ای که این موارد که از آنها به عنوان «آلودگی های محیطی» یاد می شود، به تنهایی یک ششم از میزان مرگ و میرهای تمام جهان را موجب می شوند.

بر اساس آمارها در سال 2015، 9 میلیون نفر به دلیل بیماری های مرتبط با جمعیت بالا، فوت کرده اند که شامل 16درصد از تمام مرگ ها در سراسر دنیا می شود. گفتنی است تقریباً تمامی این مرگ ها، در کشورهای فقیر یا در حال توسعه رخ می دهد. این میزان فوت، هزینه سالانه 4.6 تریلیون دلاری را به تمام کشورهای جهان تحمیل می کند.

آمارها از میزان تأثیر جمعیت بر مرگ و میر چه می گویند؟

hamrah-mechanic

جدول سهم عوامل مختلف در میزان مرگ و میر در جهان

آمارها می گویند آلودگی های محیطی در حال حاضر کشنده ترین عامل در سراسر جهان به شمار می روند که حتی از جنگ، چاقی، مصرف دخانیات، بیماری های قلبی و سوء تغذیه نیز بیشتر قربانی می گیرند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط کمیسیون سلامت و آلودگی Lancet، مشخص گشته که استعمال دخانیات، به تنهایی 3 برابر تمامی بیماری های ایدز، مالاریا و سِل در سراسر جهان، قربانی می گیرد؛ ولی افزایش جمعیت، حتی از مصرف دخانیات نیز کشنده تر است.

آلودگی هوای تهران هر ساله بسیاری از شهروندان را به کام مرگ می کشاند.

دکتر «فلیپ لندریگان» (Philip Landrigan) که به مدت چندین دهه در حال مطالعه تأثیر جمعیت بر کودکان بوده، معتقد است معمولاً خطر جمعیت، در شهرهای بزرگ نادیده گرفته می شود، زیرا بیشتر تمرکز آمارها به سوی موارد دیگری می رود و مسئله جمعیت، به حاشیه رانده می شود.

جمعیت چطور بر آلودگی تأثیر می گذارد؟

این گزارش اشاره به میزان آلودگی شهرهای جهان دارد: 90 درصد از شهروندان شهرهای سراسر جهان، هوایی را تنفس می کنند که بر اساس استانداردهای «سازمان جهانی بهداشت» آلوده است.

گزارش این محقق همچنین به این موضوع اشاره می کند که افزایش جمعیت در جهان، با تغییرات اقلیمی زمین گره خورده و در واقع جمعیت بیشتر، موجب مصرف افزون تر سوخت های فسیلی می شود که در نهایت آلودگی هوا را به دنبال دارد.

مصرف سوخت های فسیلی، مقصر اصلی آلودگی هوا

لازم به ذکر است که مصرف سوخت های فسیلی با تولید گازهای مضر، از جمله اکسیدهای گوگرد و نیتروژن، مقصر اصلی آلودگی هوا هستند که به تنهایی موجب ایجاد 85 درصد از تمام آلودگی های مرتبط با هوا می شوند. از سوی دیگر پخت غذا توسط سوخت های فسیلی در کشورهای در حال توسعه و سوزاندن پس ماندهای محصولات کشاورزی موجب آلودگی بیشتر هوا می شوند.

چین که با سرعت بسیار بالایی در حال توسعه است، از مشکل آلودگی هوای شدید، رنج می برد.

همچنین کشورهایی که شهروندان آن ها درآمد بالایی دارند، به میزان بسیار بیشتری از سوخت های فسیلی استفاده می کنند. در سوی مقابل، کشورهایی که به سرعت در حال توسعه هستند و شهروندانشان درآمد متوسط یا پایینی دارند نیز به مشکل آلودگی هوا دامن می زنند؛ دلیل این مسئله، شهرها هستند. زیرا در سراسر جهان 75 درصد از آلودگی های ایجاد شده، به واسطه انتشار گازهای آلوده از طریق شهرها ایجاد می شود.

دکتر لندریگان همچنین معتقد است که تلاش برای توسعه (در کشورها) نیاز به استفاده از خودروها و تولید برق را افزایش می دهد که به دنبال آن گازهای مضر بیشتری نیز تولید می شود. همچنین به واسطه توسعه، معدن کاوی، جنگل زدایی و استفاده از آفت کش ها نیز افزایش میابد. تمام اینها به قیمت کاهش کیفیت سلامت و افزایش بیماری ها تمام می شود؛ زیرا پیشرفت در این کشورها موجب ناپایداری شرایط اقلیمی می شود. این مسائل سالانه 2 درصد از تولید ناخالص ملی تمام کشورهای جهان را کاهش می دهد.

اولین راه حل نجات از آلودگی چیست؟

شهروندان تهران نیز از آلودگی محیطی ناشی از جمعیت رنج می برند.

با وجود اینکه آلودگی هوا در آمریکا از سال 1970 تاکنون، به میزان 70 درصد کاهش یافته ولی در برخی از کشورها نیز وضع به مرور بدتر  می شود و به نظر می رسد یکی از اولین راه های نجات آنها از آلودگی، استفاده از انرژی های پاک باشد.

کشورهای در حال توسعه از تلاش برای بهبود شرایط آب و همایی غافل مانده اند

این محقق اعتقاد دارد کشورهای در حال توسعه، امکانات ارتباطی خود از جمله شبکه های باند پهن اینترنت و زیر ساخت های مخابراتی را گسترش داده اند، ولی از سوی دیگر به واسطه فرآیند صنعتی شدن، از تلاش برای کاهش تولید گازهای مضر، غافل مانده اند. به نظر می رسد یکی از اولین راه حل های کاهش تولید این گازها، گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر، از جمله انرژی های باد و خورشیدی است.

در نهایت دکتر لندریگان هشدار می دهد که در صورتی که دست روی دست گذاشته و تلاش کافی برای بهبود شرایط آلودگی نکنیم، تا سال 2050، میزان مرگ و میر مرتبط با جمعیت تا 50 درصد مقدار فعلی، افزایش خواهد یافت.

hamrah-mechanic بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

محققان: کرونا به ویروس فصلی شبیه آنفولانزا تبدیل می‌شود

بررسی جدید دانشمندان نشان می‌دهد که کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس SARS-CoV-2 در آینده تبدیل به یک بیماری فصلی خواهد شد.اکثر ما تجربه سرماخوردگی، آبریزش بینی و بیماری‌های فصلی را در ماه‌های سرد سال داریم. آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا نیز رفتار مشابهی مانند سایر ویروس‌های فصلی از خود نشان خواهد داد... ادامه مطلب

رونمایی از کشتی حمل ماشین که با انرژی بادی کار می‌کند [تماشا کنید]

یک کنسرسیوم سوئدی از یک کشتی حمل ماشین با ظرفیت ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ خودرو رونمایی کرده که نسبت به کشتی‌های کنونی تا ۹۰ درصد آلودگی کمتری تولید می‌کند.این کشتی حمل ماشین با دو نام «Oceanbird» و «wind-Powered Car Carrier» یا wPCC‌ شناخته می‌شود و به عنوان بخشی از یک پروژه مشترک سوئدی با هدایت شرکت طراحی... ادامه مطلب

بایدو با سرمایه 2 میلیارد دلاری استارتاپ بیوتک تاسیس می‌کند

به نقل از منابع آگاه، بایدو غول فناوری چینی در حال مذاکره با سرمایه گذاران برای جذب سرمایه ۲ میلیارد دلاری است تا بتواند استارتاپ جدیدی در حوزه بیوتکنولوژی راه اندازی کند.استارتاپ چینی بایدو قصد دارد با استفاده از هوش مصنوعی، این سرمایه را صرف کشف داروهای جدید و راه‌های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ها کند.این خبر... ادامه مطلب

شبکه بیت‌کوین حالا به اندازه ۷ نیروگاه هسته‌ای برق مصرف می‌کند

گزارش‌ها از افزایش بی سابقه قدرت پردازشی شبکه بیت کوین در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهد. بر اساس آمارها صنعت ماینینگ بیت کوین حالا به اندازه هفت نیروگاه هسته‌ای برق مصرف می‌کند.محققان توانسته‌اند با دقت بالا میزان برق مصرفی و میانگین قیمتی که ماینرها به ازای هر کیلووات ساعت می‌پردازند را تخمین بزنند. برای مثال آمارهای... ادامه مطلب

نفتکش عظیم ژاپنی پس از آسیب گسترده به محیط زیست متلاشی شد

مدتی پیش بود که شناور نفتی ژاپنی در ساحل جزیره موریس واقع در اقیانوس هند لنگر انداخت و برای یک هفته در آن محل مستقر بود تا اینکه معلوم شد سوراخی در این کشتی باعث نشت نفت به داخل آب منطقه شده است. این کشتی حامل بیش از ۲۰۰ تن نفت و ۲۸۰۰ تن سوخت... ادامه مطلب

نیوزیلند اولین سیستم انتقال بی‌سیم برق به فواصل دوردست را آزمایش می‌کند

یک استارتاپ نیوزیلندی دستگاهی را توسعه داده که بوسیله آن می‌توان برق را بدون نیاز به استفاده از سیم‌های مسی به شکل امن به فواصل دور ارسال کرد. این استارتاپ در همکاری با دومین توزیع کننده بزرگ برق در نیوزیلند به دنبال بهره برداری تجاری از این فناوری است.Powerco، دومین توزیع کننده بزرگ برق در... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟