تولید پارچه با تکنولوژی کنترل دمای داخلی

با توجه به پیشرفت های اخیر تکنولوژی پیش بینی می شود که لباس ها نیز به زودی به مکانیزم های مختص به خود برای کنترل وضعیت دمایی شان مجهز شوند.

دانشمندان اخیرا کپسول های کوچکی را طراحی کرده اند که قادرند گرما را جذب و و در مواقع نیاز آزاد نمایند و این کپسول ها را می توان به صورت دائمی به بافت پارچه ها چسباند.

این نانوکپسول ها که هزاران برابر کوچک تر از قطر موی انسان هستند از نشاسته ساخته شده اند و با ذرات ریزی از یک ماده چسبناک نیز پر شده اند.

ماده چسبناکی که به آن اشاره کردیم نیز به گونه ای طراحی شده که با دریافت حرارت بدن انسان ذوب می شود تا کاربر احساس گرما کند. این ماده حرارت را جذب می کند و هر زمان که خنک می شود حرارت یاد شده را آزاد می نماید و مجددا به حالت جامد در می آید.

دانشمندان توسعه دهنده این تکنولوژی باور دارند که می توانند به لطف آن طیف کاملا متفاوتی از لباس های ورزشی را بسازند که به صورت مستقل و همزمان با دویدن ورزشکاران آنها را خنک و بعد از ایستادنشان گرم می کنند.

این تکنولوژی حداکثر ظرف سه سال آینده به صورت تجاری در می آید

دکتر کارلا سیلوا پژوهشگر ارشد این پروژه در مرکز نانوتکنولوژی و مواد هوشمند در پرتغال در این باره ابراز امیدواری کرده که تکنولوژی ابداعی تیمش حداکثر ظرف سه سال آینده به صورت تجاری در می آید.

به گفته وی این نوع پارچه ها بیشتر برای آن دسته از افرادی مناسب خواهند بود که نمی توانند دمای بدنشان را کنترل کنند و کودکان و افراد مسن همگی در این گروه جای می گیرند.

البته باید اضافه کنیم که همین حالا نیز برخی لباس های ورزشی هستند که فرایند خنک سازی فرد استفاده کننده را انجام میدهند اما تکنولوژی جدیدی که از آن صحبت می کنیم قادر است در مواقع نیاز هم حرارت را آزاد نماید.

عملکرد فناوری یاد شده نیز دقیقا مشابه عرق انسان است؛ مایعی که روی سطح پوست می نشیند و با تبخیر شدنش حجم بالایی از حرارت بدن را جذب می نماید.

همانطور که اشاره کردیم دکتر سیلوا و تیمش فرایندی را توسعه داده اند که در آن ذرات نوعی ماده مومی شکل نظیر پارافین درون پوسته های خالی نشاسته با ابعاد ۱۰۰ نانومتر محصور می شوند. در ادامه ماده مومی درون این نانوکپسول ها به دام می افتد و نمی تواند نجات پیدا کند اما با گرم شدن و سرد شدن پیاپی مرتبا از حالت جامد به مایع و بالعکس تغییر شکل می دهد.

این محققان که بودجه پژوهش خود را از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند دریافته اند که می توانند ماده مومی را به نحوی طراحی نمایند که با دمای بدن انسان ذوب و مجددا جامد شود.

این یعنی اگر پوست فرد استفاده کننده بیش از اندازه داغ شود موم حرارت اضافه را با تغییر شکل پیدا کردن از جامد به مایع جذب خود میکند و اگر دمای آن افت نماید با آزاد کردن حرارت به شکل جامد در می آید.

دکتر سیلوا اعلام کرده که نانوکپسول های یاد شده به صورت شیمیایی قابلیت برقراری پیوند با شمار زیادی از بافت ها و پارچه ها را دارند و می توانند برای همیشه به آنها متصل بمانند (حتی در زمان شستشو).

نانوکپسول ها از طریق پیوندهای کوالانسی به بافت ها متصل می شوند

وی اعلام کرد: نانوکپسول ها از طریق پیوندهای کوالانسی به بافت ها متصل می شوند که این پیوند قوی ترین در طبیعت محسوب میشود.

بنابراین وقتی نانوکپسول ها مملو از موادی می شوند که خواصشان را براساس دمای بدن انسان تغییر می دهند قادر خواهند بود که کاربر را با جذب انرژی (یعنی ذوب شدن ماده اصلی) خنک و در مواقع نیاز با آزاد کردن انرژی گرم کنند.

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

فناوری نانو چگونه طراحی و ساخت کامپیوترها را تغییر می‌دهد؟

فناوری نانو تغییرات زیادی در صنایع ایجاد کرده و به رشد خود در صنعت کامپیوتر ادامه می‌دهد. این فناوری به علت کاهش ابعاد کامپیوترها و بهینه‌سازی آن‌ها، بیش از پیش مورد توجه فعالان قرار گرفته است.فناوری نانو در اشیاء بسیار کوچک در دنیای تکنولوژی کاربرد دارد و می‌تواند در بسیاری از فناوری‌ها برای ساخت قطعات... ادامه مطلب

استفاده از نانو زنجیره‌ها باعث افزایش ظرفیت و عمر باتری‌ها می‌شود

با اینکه گجت‌های الکترونیکی با سرعت خیره‌کننده‌ای روز به روز پیشرفته و پیچیده‌تر می‌شوند اما این روند برای باتری گوشی‌های همراه چندان صادق نیست و هنوز هم خیلی از کاربران باید هر روز گوشی‌هایشان را شارژ کنند. در تحقیقی جدید، شیمیدان‌های دانشگاه پردو روشی برای طراحی باتری‌های لیتیوم یونی توسعه داده‌اند که می‌تواند به زمان... ادامه مطلب

تولید نوعی دماسنج نانوذره برای اندازه‌گیری دمای سلولی

دماسنج در طب کاربردهای زیادی دارد. وقتی ما سرما می‌خوریم، اولین عارضه‌ای که از آن احتمالا شکایت می‌کنیم، تب زیاد است. پزشک معالج نیز با یک نوع دماسنج ساده سعی می‌کند دمای بدنمان را بسنجد. دانشمندان با تمرکز روی این مسئله که چگونه می‌توان دما را در سطح سلولی تخمین زد، دست به ابتکار جالبی... ادامه مطلب

دانشمندان با الهام از موهای خرس قطبی عایق بهتری ساختند

دانشمندان سالهاست به تمجید خز خرس قطبی به علت عملکرد فوق العاده اش به عنوان عایق حرارتی می پردازند، و عنوان کرده اند می تواند الهام بخش ساخت مواد حفظ کننده حرارت باشد. حال دانشمندان چینی موفق به ساخت ماده ای شده اند که عملکردش از خز خرس قطبی هم بهتر است.یکی از رمزهای موفقیت... ادامه مطلب

کشف اتفاقی ماده ای که می تواند صنعت باتری سازی را دگرگون کند

بسیاری از اکتشافات علمی مثل تفلون و اجاق ماکروویو هنگامی اتفاق افتادند که دانشمندان در حال تلاش برای رفع مشکلی دیگر بودند. حال نانو روبان های فسفر هم دقیقا به همین شکل کشف شده اند، ماده ای که یکی از پیش پا افتاده ترین عناصر طبیعت  آن را تشکیل می دهد و قادر است انقلابی... ادامه مطلب

تولید نانو لوله های میکروسکوپی برای شیرین کردن آب دریا

محققین به تازگی موفق به تولید نانو لوله هایی (nanotubes) از جنس کربن در ابعاد میکروسکوپی شده اند که می تواند به شکلی موثر آب دریا را تصفیه نماید. امید است که این دستاورد جدید مسیر ما را برای شیرین سازی آب دریا با کمترین هزینه هموار سازد.شیوه عملکرد این نانو لوله ها شباهت زیادی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟