محقق ایرانی برای نخستین بار موفق یه ایجاد پلاسما در فضای باز شد

پلاسما یکی از جالب ترین موادی است که معمولا به شکل رعد و برق یا به صورت محبوس شده در لامپ ها و میدان های مغناطیسی وجود دارد، حالا اما مهندسان موسسه «کلتک» (CalTech) توانسته اند حلقه ای پایدار از آن را در فضای باز ایجاد کنند.

این دستاورد جدید علاوه بر تعریف شکل معینی از پلاسما بدون وابستگی به محیط اطراف می تواند در ذخیره سازی انرژی نیز نقش مهمی نقش مهمی ایفا کند.

این تیم تحقیقاتی که دکتر «مرتضی قریب» هم در آن مشارکت داشته، آب را با فشار بسیار بالا به درون صفحات کریستالی تزریق کرده اند. که منجر به ایجاد جریانی از ذرات مثبت می شود، این در حالی است که سطح کریستال دارای بار منفی است.

تور کیش

همزمان با یونیزه شدن اتم ها و مولکول های موجود در گاز نزدیک سطح کریستال توسط الکترون ها، پلاسما به صورت یک حلقه درخشان ظاهر می شود.

از  آنجایی که این حلقه تنها چند میکرون ضخامت دارد، بسیار کوچک بوده و تنها از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است.

محققان با تکرار آزمایش در سطح مختلف پی برده اند که هرچه سطح کریستال صاف تر باشد، حلقه پلاسما درخشان تر می شود.

به گفته دکتر قریب این طرح فعلا کاربرد تجای ندارد اما با استفاده از ساختارهای پلاسما و بدون نیاز به ایجاد میدان های مغناطیسی قوی، در آینده نزدیک می توان روش های ذخیره سازی فعلی را بهبود بخشید.

منبع:
dail ymail
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

ذخیره سازی اجرای یک خواننده آمریکایی روی رشته DNA

فرض کنید الان سال 3017 است و می خواهید به یک آلبوم موسیقی گوش کنید، به نظر شما این آلبوم روی چه چیزی ذخیره شده است؟ باتوجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی پاسخ به این سوال غیرممکن است اما یکی از گزینه های موجود احتمالا رشته های DNA خواهند بود.دلیل این پیش بینی این است که... ادامه مطلب

علوم داده و یادگیری ماشین چه نقشی در مبارزه با سرطان دارند؟

پیچیدگی درمان سرطان، چندین دهه است که محققین را کلافه کرده و اگرچه پیشرفت های خوبی را شاهد بودیم، اما هنوز مبارزه با این بیماری به سختی پیش می رود، و سرطان به عنوان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان شناخته می شود.در عصر حاضر، دانشمندان به نیروی کمکی ارزشمندی در این... ادامه مطلب

ثبت رکورد جدید پایدار ماندن پلاسما در راکتور همجوشی

محققان به سختی در حال کار روی راکتورهای همجوشی بوده و هر از گاهی اخبار جدیدی پیرامون این راکتورها به گوش می رسد. چندی پیش در دیجیاتو مطلبی راجع به مهار پلاسمای داغ در راکتورهای مذکور خواندید. یکی از بزرگترین مشکلات پیش رو برای تولید انرژی توسط راکتورهای همجوشی، پایداری پلاسمای بسیار داغ است؛ چرا که هرچه... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟